„Viskas tavo labui“ – taip tėvai dažnai bando įtikinti savo vaikus. Vis dėlto, tėvai ne visada yra teisūs.
Amerikiečių psichologas Mike’as Leary sudarė tipiškų auklėjimo klaidų, kurios gali turėti įtakos fizinei ir psichinei vaikų sveikatai, sąrašą. Mike’as Leary ragina visus tėvus perskaityti šį straipsnį ir vengti klaidų, kurios kartais būna tiesiog nedovanotinos.
„Tiek kartų mačiau, kaip geranoriški tėvai daro klaidas, kurios veda link žalojimosi, savižudybės ir net žmogžudystės“. Taigi, kokias dažniausias klaidas įvardija psichologas?
Visiška pasirinkimo laisvė
Daugelis tėvų mano, kad vaikai gali patys priimti tinkamus sprendimus. Vis dėlto, būtinybė priimti sprendimą yra didelis stresas, kuriam yra pasiruošęs tikrai ne kiekvienas vaikas.
Pagyrimai be jokios priežasties
Vaikus turėtumėte girti už tam tikrus nuopelnus. Jei vaikas yra giriamas be jokios priežasties, jis gali prarasti norą apskritai ką nors daryti.
Stengiatės, kad vaikas būtų laimingas
Vaikas turi išmokti būti laimingas pats. Neįmanoma priversti jo patirti tikrą laimės jausmą.
Lepinamas
Išlepinti vaikai beveik visada mano, kad laimingi jie gali būti tik ką nors gavę. Toks manymas turi įtakos priklausomybių ir kompulsinių sutrikimų vystymuisi.
Per didelis krūvis
Tėvai neretai mano, kad jei jų vaikas lankys daugybę būrelių, jis tikrai nesusidės su netinkama kompanija, nes paprasčiausiai neturės tam laiko. Vis dėlto, pernelyg didelis krūvis gali lemti „perdegimą“ ar nepaaiškinamus pykčio priepuolius.
„Protas yra svarbiau už viską“
Tėvai gana dažnai įskiepija savo vaikams mintį, kad svarbiausia yra būti protingam. Tokiose šeimose vaikai dažnai užauga arogantiški ir veidmainiai.
Griežtas religinis auklėjimas
Kai kurie tėvai linkę manyti, kad religinis švietimas formuoja tinkamą vertybių sistemą. Vis dėlto, jei vaikas tame pastebės veidmainystės šešėlį, ši sistema subyrės tarsi kortų namelis.
„Nepatogios“ temos
Daugelis tėvų bijo kalbėtis su savo vaikais apie seksą. Jie mano, kad jei apie tai nebus kalbama, vaikui ši tema nebus įdomi.
Perdėta kritika
Vaikai, kurie buvo auklėjami griežtai, dažnai užauga sėkmingais žmonėmis. Vis dėlto, ne viskas yra taip paprasta… Perdėta kritika dažnai priveda prie to, kad vaikas visur ima siekti tobulumo: pradedant savo išvaizda, ir baigiant rezultatais sporto varžybose. Menkiausia nesėkmė gali privesti prie žalojimosi ar net savižudybės.
Manipuliavimas
Niekada (net ir juokais) neleiskite savo vaikui manyti, kad dėl jo elgesio jūs jo nebemylite. Toks manipuliavimas neišvengiamai sukels tarpusavio ryšio praradimą.
Poreikis anksti suaugti
Mike’as Leary šiuo metu rūpinasi trimis pacientais, kurie, būdami vos ketverių metų, buvo priversti savarankiškai prasimaitinti ir rūpintis jaunesniais broliais bei seserimis. Mike‘as Leary sako: „Turėjau daug klientų, kurie nenorėjo turėti vaikų, nes nuo mažens buvo netinkamai auklėjami“.
Neribotas išmaniųjų įrenginių naudojimas
Nesvarbu, ar tai būtų televizija, ar vaizdo įrašai internete, kompiuteriniai žaidimai ar socialinė žiniasklaida, tėvai turi nustatyti tam tikras ribas. „Pažįstu šeimą, kurioje mama ir jos paauglys sūnus nuolat rašo vienas kitam žinutes, nes jie nežino, kaip bendrauti gyvai“, – sako Mike’as Leary.
Pramogos
Kai kurie tėvai mano, kad turi pareigą linksminti savo vaiką. Vaikai paprasčiausiai neturi galimybės lavinti kūrybinį mąstymą ir savarankiškai susirasti įdomios veiklos.
Perteklinė apsauga
Turite suprasti, kad negalite nuo visko apsaugoti savo vaikų. Kartais tėvai siekia, kad vaiko gyvenimas būtų kuo lengvesnis, apsaugotas nuo gyvenimiškų rūpesčių, tačiau vėliau stebisi, kodėl jis nejaučia dėkingumo. Atminkite, kad klysdamas vaikas semiasi patirties ir gyvenimiškos išminties.
Noras apsisaugoti nuo pavojų
Ekologiško darželio po atviru dangumi patirtis parodė, kad daug laiko laukinėje gamtoje praleidžiantys vaikai mažiau serga, greičiau adaptuojasi naujose vietose ir lengviau susibendrauja su kitais žmonėmis.
Jokių vakarinių ritualų
„Ką šiandien veikei?“ – tai paprastas klausimas prieš miegą, kuris vaikui yra ypač svarbus. Vaikai turi jausti, kad yra mylimi. Parodykite savo vaikams, kad jie jums iš tiesų rūpi.
Skaitymas prieš miegą
Kai skaitote vaikui knygą, jis turi būti tylus ir susikaupęs, nes tik tuomet jis galės pasitelkti visą savo vaizduotę. Skaitymas moko disciplinos, ugdo kūrybinį ir loginį mąstymą.
Bandymai atpratinti nuo čiulptuko, kai kūdikis tam dar nepasiruošęs
Čiulptukas yra vaiko saugumo simbolis. Kai kurie tėvai kone prievarta atima čiulptuką, užuot sukūrę patogią aplinką, kurioje kūdikis jaustųsi saugus. Kartais tenka šiek tiek palaukti, kol vaikas pats atsisako čiulptuko.
Maisto kontrolės trūkumas
Kai kurie vaikai yra linkę persivalgyti. Vaikai valgo tol, kol pajunta sotumo jausmą. Turbūt žinote, kad sotumo jausmas ateina kiek vėliau, todėl svarbu išmokyti vaikus gerai kramtyti maistą ir nepersivalgyti.
Fizinės bausmės
Praktika rodo, kad fizinės bausmės yra tokios pat neveiksmingos, kaip ir per didelė meilė. Pasak Mike’o Leary, tėvai neretai yra linkę į kraštutinumus, tačiau svarbu suprasti, kad fizinės bausmės nieko neišspręs. Maža to, sulauksite tam tikros atsakomosios reakcijos: pykčio, agresijos, melo ar baimės.