Visos mamos savo dukroms linki tik paties geriausio, tačiau kartais to nė nenorėdamos sugadina joms gyvenimą. Psichologas įvardijo 10 dažniausių klaidų, kurias neretai daro motinos:
1. „Privalomų“ įgūdžių programavimas
„Tu turi būti maloni“, „Turi būti paslaugi“, „Tu turi patikti kitiems“, „Tu turi išmokti gaminti“, „Tu privalai…“ Žinoma, nieko blogo mokėti gerai gaminti ar būti maloniai, tačiau svarbu pabrėžti, kad tai neapibrėžia jos vertės. Jei norite, kad jūsų dukra turėtų tam tikrų įgūdžių, kuo dažniau ką nors darykite kartu: kartu tvarkykite namus, gaminkite maistą, ir t.t. Jei ji matys, kad ši veikla gali teikti džiaugsmą, natūralu, kad dukra pati norės visko išmokti.
2. Neigiamo vyro įvaizdžio formavimas
„Jiems visiems reikia tik vieno“, „Jis gaus, ko nori, ir tave paliks“, „Tu turi būti nepasiekiama“, ir t.t. Užaugusios dukters neapleis nuojauta, kad visi vyrai yra agresoriai ir prievartautojai, o seksas yra kažkas nešvaraus ir blogo, todėl to reikėtų vengti.
3. Laimės formulės apibrėžimas
Dažnai mamos savo dukroms aiškina, kada jos turėtų susituokti ir gimdyti vaikus. Iš pradžių dukroms programuojami tam tikri „privalomi“ įgūdžiai, vėliau aiškinama, kad intymūs santykiai yra tai, ko reikėtų vengti, o galiausiai dukra skatinama kuo greičiau ištekėti, nes vėliau „bus per vėlu“. Tokių prieštaringų nuostatų skiepijimas gali iššaukti įvairias baimes ir nepasitikėjimą savimi.
4. Laisvės ribojimas
Mamos kartais nejaučia jokių ribų ir ima kontroliuoti visas savo dukrų gyvenimo sritis: mama reikalauja, kad dukra jai skambintų kas pusvalandį, riboja, kur galima eiti, o kur – ne, nustato valandas, kada dukra turėtų grįžti namo, ir t.t. 14-16 metų sulaukusios merginos nori būti savarankiškos, todėl mamos turėtų sudaryti bent minimalias sąlygas savarankiškai priimti tam tikrus sprendimus.
5. Neigiamo tėvo įvaizdžio formavimas
Nesvarbu, ar šeimoje yra tėvas, ar mama augina vaiką viena, tėvo nereikėtų demonizuoti. Jei dukrai girdint vardinsite blogąsias jos tėvo savybes, ilgainiui ji gali prarasti pasitikėjimą savimi – juk dalį jo savybių ji paveldėjo genetiškai. Kad ir koks būtų jūsų dukters tėvas, neturėtumėte jo menkinti.
6. Fizinės bausmės
Fizinės bausmės kiekvienai mergaitei yra baisus pažeminimas. Tai menkina jos savigarbą. Jei fizines bausmes taiko tėvas, didelė tikimybė, kad ateityje ji pasirinks smurtaujantį vyrą.
7. Pagyrimų stoka
Jūsų dukra turi nuolat girdėti, kad ji yra gražiausia, mylimiausia, talentingiausia ir pati pačiausia. Dažni pagyrimai padės suformuoti savigarbą. Tai – raktas į jos laimingą ateitį.
santykiai su anyta pagal jos Zodiako ženklą" width="1200" height="628" />
8. Barniai dukters akivaizdoje
Tėvai niekada neturėtų kivirčytis vaikų akivaizdoje. Vaikas neturėtų to matyti ir girdėti. Vis dėlto, jei taip nutiktų, labai svarbu atsiprašyti ir paaiškinti, kad su jūsų dukra tai neturi nieko bendro.
9. Klaidos brendimo laikotarpiu
Šiuo dukters gyvenimo periodu mamos dažnai imasi kraštutinumų: arba viską leidžia, arba viską draudžia. Ir vienas, ir kitas pasirinkimas tikrai nėra pats geriausias. Šiuo dukters gyvenimo laikotarpiu būtina nustatyti tam tikras taisykles ir išlikti geranoriškoms, nes tik tuomet jūsų dukra norės jums išsipasakoti.
10. Netinkamo požiūrio į gyvenimą įskiepijimas
Mamos kartais įskiepija netinkamą požiūri į gyvenimą. Jos nuolat kartoja savo dukroms, kad jos „privalo“ būti lieknos, gimdyti vaikus, ir t.t. Jūsų dukra turi būti nusiteikusi savirealizacijai, gebėjimui įsiklausyti į save ir turėti galimybę daryti tai, kas jai patinka, nepriklausomai nuo kitų nuomonės. Tuomet ji užaugs laiminga, graži, savimi pasitikinti moteris, pasirengusi visavertei partnerystei.