Ketvirtadienis, 3 balandžio, 2025

Naujausi

5 paslaptys, kurios padės mėgautis Velykų stalu be žalos sveikatai

Velykas lietuviai švęs sekmadienį, balandžio 20 d. Ši šventė – tai šeimos šiluma, tradicijos ir skanūs patiekalai. Tačiau gausus Velykų stalas dažnai tampa išbandymu skrandžiui.

Kaip maitintis per Velykas?

Pasak mitybos specialistės Jevgenijos Belinskajos, Velykos – tai ne tik skanus maistas, bet ir šeimos jaukumas bei tradicijos.

Tačiau dažnai po šventinio stalo jaučiamas sunkumas, pilvo pūtimas ir nuovargis. Vis dėlto to galima išvengti, neatsisakant mėgstamų patiekalų.

Pateikiami patarimai, kurie padės jaustis lengvai ir energingai:

  1. Pradėkite dieną teisingai – nepraleiskite pusryčių. Pasirinkite lengvą baltyminį patiekalą – kiaušinius su daržovėmis arba graikišką jogurtą su riešutais. Tai padės nepersivalgyti prie stalo.
  2. Gerkite daugiau vandensprieš šventinį stalą išgerkite stiklinę vandens, nes taip greičiau pajusite sotumą. O saldžių gėrimų ir gazuoto vandens geriau apriboti, kad išvengtumėte pilvo pūtimo.
  3. Pasirinkite tinkamą balansą lėkštėje – užpildykite pusę lėkštės daržovėmis, ketvirtį – baltymais (mėsa, žuvis, kiaušiniai), o kitą ketvirtį – sudėtingais angliavandeniais (kruopos, pilno grūdo duona). Taip būsite sotūs, bet be sunkumo jausmo.
  4. Pridėkite aktyvumo po šventinio stalo – užuot iškart atsigulus pailsėti, išeikite pasivaikščioti arba atlikite lengvą mankštą – tai padės virškinimui.
  5. Valgykite [-[0]-] mėgaudamiesi, bet saikingai – neatsisakykite Velykų pyrago ar varškės pyrago – mėgavimasis maistu yra svarbus. Tačiau valgykite lėtai ir klausykitės savo kūno, kad nepersivalgytumėte.
Velykų vaišės

Ką daryti, jei po Velykų stalo atsirado sunkumas?

Jei po Velykų stalo jaučiate sunkumą skrandyje, štai keli būdai, kaip palengvinti būklę:

  • Šiltas vanduo arba arbata – išgerkite stiklinę šilto vandens su citrina arba žolelių arbatą (mėtų, ramunėlių, imbiero), kad pagerintumėte virškinimą.
  • Pasivaikščiojimas – lengvas judėjimas padės organizmui greičiau suvirškinti maistą ir išvengti pilvo pūtimo.
  • Fermentuoti produktai – kefyras, jogurtas arba rūgpienis palaikys žarnyno veiklą.
  • Neatsigulkite iškart po valgio – geriau pasėdėti arba šiek tiek pasivaikščioti, kad išvengtumėte rėmens.
  • Lengvas maitinimasis kitą dieną – leiskite skrandžiui pailsėti: valgykite daugiau daržovių, žalumynų, gerkite daug vandens.
  • Fermentiniai preparatai (jei reikia) – kraštutiniu atveju galite pasinaudoti vaistinėse parduodamomis priemonėmis virškinimui pagerinti, tačiau geriau jomis nepiktnaudžiauti.

Papildomi patarimai:

  • Neišmeskite maisto prieš šventinį stalą.
  • Apribokite alkoholio vartojimą.
  • Stenkitės nepersivalgyti.
  • Klausykite savo kūno ir nevalgykite, kai jaučiatės sotūs.
  • Mėgaukitės bendravimu su artimaisiais ir nesusitelkite tik į maistą.

Svarbu:

  • Šie patarimai nepakeičia gydytojo konsultacijos.
  • Jei turite lėtinių virškinimo trakto ligų, prieš Velykas pasitarkite su gydytoju.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Darbo laikas per Velykas 2025 m.: kaip dirbs Maxima, Lidl ir Rimi

Artėjant šv. Velykų savaitgaliui daugelis Lietuvos gyventojų planuoja ne tik šventinį stalą, bet ir paskutines pirkinių keliones. Kaip ir ankstesniais metais, dalis didžiųjų šalies...

Ar tikrai sapnai iš ketvirtadienio į penktadienį yra pranašiški ir kaip juos atpažinti?

Sapnai iš ketvirtadienio į penktadienį gali būti pranašiški, ypač kai jie susiję su asmeniniu gyvenimu. Manoma, kad jie gali būti užuomina, įspėjimu ar net...
---