Šiandien skydliaukės patologija yra ypač dažnas reiškinys, tačiau šiai ligai ne visada skiriamas tinkamas dėmesys arba žmonės net nežino apie jos buvimą. Reikalas tas, kad kiekvieno žmogaus skydliaukės funkcijos sutrikimas pasireiškia skirtingai.
Pagal tokią sąvoką kaip disfunkcija reikėtų suprasti platų sutrikimų spektrą, kuris gali pasireikšti įvairiais simptomais, atsižvelgiant į tai, kokie pokyčiai vyksta kiekvienu atveju. Sutrikimai gali pasireikšti trimis patofiziologiniais sindromais, dėl kurių pažeidžiama homeostazė – hipofunkcija, hiperfunkcija ir skydliaukės disfunkcija.
Skydliaukės funkcijos sutrikimo priežastys
Žmogaus kūne skydliaukė gamina hormonus (TSH, T3 ir T4). Šių hormonų vaidmuo yra įvairinti organizmo gyvybines funkcijas, jie reguliuoja daugybę fiziologinių procesų, pradedant kūno temperatūros palaikymu ir baigiant širdies ritmu.
Skydliaukės funkcijos sutrikimas atsiranda dėl vaistų (ličio) vartojimo, autoimuninių procesų, neigiamų išorinių veiksnių, jodo pertekliaus ar trūkumo.
Skydliaukės patologijas galima suskirstyti į įgytas ir įgimtas.
Simptomai
Skydliaukės funkcijos sutrikimo požymiai pirmiausia priklauso nuo ligos vystymosi mechanizmo. Dažniausiai disfunkcija atsiranda kaip hipo- ar hipertiroidizmas.
Dėl skydliaukės hormonų pertekliaus atsiranda šie simptomai:
- Pagreitėjęs metabolizmas;
- skydliaukės padidėjimas;
- svorio kritimas;
- padidėjęs apetitas;
- vidurių užkietėjimas ar viduriavimas;
- Širdies problemos;
- Prakaitavimas
- Nerimo jausmas;
- Menstruacijų problemos.
Skydliaukės hormonų trūkumas (hipotireozė) pasireiškia šiek tiek kitaip:
- Silpnumas, nuovargis;
- Svorio padidėjimas;
- Problemos su atmintimi ir koncentracija;
- Sausa oda;
- Balso pablogėjimas;
- Veido pūlingumas;
- Galūnių patinimas;
- Nagų trapumas;
- Plaukų slinkimas
- Letargija ir depresija.
Kaip galima diagnozuoti disfunkciją?
Norėdami pradėti, galite savarankiškai pabandyti nustatyti skydliaukės sutrikimus. Norint tai padaryti, pakanka atidžiai ištirti kaklo sritį žiūrint į veidrodį. Esant normaliai būsenai, sutrikimai neturėtų pasireikšti vizualiai ir nėra pastebimi išorėje. Esant paraudimui, patinimui ar sustorėjimui, gali atsirasti skausmas spaudžiant.
Kodėl svarbu laiku pasikonsultuoti su gydytoju, sergant skydliaukės sutrikimais?
Skydliaukės funkcijos sutrikimo gydymas ir diagnozavimas yra endokrinologų uždavinys, o būtent endokrinologas, remdamasis kraujo tyrimais ir ultragarso duomenimis, priima sprendimą dėl tolesnės terapijos. Jis parengia būtiną priemonių rinkinį, kad stabilizuotų ir pagerintų būklę, o vėliau – normalizuotų. Pradedant nuo vaistų pasirinkimo ir baigiant bendromis dietos, gyvenimo būdo rekomendacijomis ir būtinų mikroelementų papildymu.
Sėkmingo pasveikimo raktas bus kreipimasis laiku pagalbos ir griežtas medicinos rekomendacijų laikymasis. Ankstyvos disfunkcijos diagnozė išgelbės jus nuo ilgalaikio vaistų vartojimo ir leis kuo greičiau atstatyti reikiamus hormonus.
Pažengusiais atvejais gydymui reikalingas ilgas reabilitacijos laikotarpis ir didelis kiekis specialių vaistų. Palikus be priežiūros ir apleidus, sutrikusi skydliaukės veikla gali sukelti labiausiai neigiamas pasekmes kūnui.
Tiksli diagnozė, laiku pradėtas gydymas ir nepriekaištingas paciento visų gydytojo nurodymų vykdymas yra sėkmingo pasveikimo, normalizuojančio svorį, hormonų lygį, užtikrinantį geresnę miego kokybę, bendrą savijautą ir padidėjusį fizinį aktyvumą pagrindas.
Gydymas
Šiuolaikinės medicinos arsenale yra daugybė skydliaukės ligų gydymo metodų. Pagal poveikį jie paprastai skirstomi į tris tipus.
Esant mažai hormonų, naudojama pakaitinė terapija, natūralių hormonų trūkumą kompensuoja dirbtiniai sintetiniai analogai, turintys tas pačias savybes kaip ir natūralūs.
Įvairių uždegiminių procesų atvejais naudojamas gydymas vaistais. Šio gydymo tikslas – palengvinti uždegimą, kurį gali sukelti tiroiditas (autoimuninis tiroiditas arba AIT) ar hipofizės sutrikimas. Skiriami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, jei ankstesnė terapija nedavė rezultatų, tada gali būti paskirtas kortizonas.
Skydliaukės ligos gali būti tiek laikinos, tiek lėtinės, todėl gydymas skirtingais atvejais bus skirtingas.
Patyręs gydytojas gali nustatyti ligos simptomatiką pagal paciento išvaizdą, išreikštą tiek psichologiniu slopinimu ar padidintu susijaudinimu, tiek plaukų, odos ar akių būkle. Norint nustatyti tikslią diagnozę ir pasirinkti tinkamą gydymo kursą, būtina atlikti išsamų tyrimą, įskaitant tomografiją, rentgenografiją ir biopsiją. Remiantis šiais tyrimais sunkiais atvejais atliekama chirurginė operacija. Jei onkologija nustatoma pagal bandymų būklę, tada kaip gydymo metodą galima paskirti radioterapiją.
Dieta
Skydliaukės ligoms gydyti naudojama speciali dieta, sukurta išbraukiant iš raciono maisto produktus, kurie dėl savo sudėties gali sumažinti jodo vartojimą organizme: ropės, ridikėliai, kopūstai, ridikai ir visa ankštinių daržovių šeima.
Nervų sistemos įtampai malšinti reikia vengti gėrimų, kuriuose yra kofeino, kakavos, aštrių prieskonių. Venkite tiesioginių saulės spindulių, kelionių į soliariumą.
Nepamirškite savo sveikatos, jei pasireiškia pirmieji ligos požymiai, turite pasikonsultuoti su gydytoju, kad paskirtų tinkamą gydymą!