Tam tikrus maisto produktus galime drąsiai vadinti supermaistu: jų naudingosios savybės pranoksta daugelio kitų produktų, be to, supermaistas padeda išvengti vėžio ir kitų ligų.
Šį kartą pakalbėsime apie tris produktus: imbierą, ciberžolę ir morkas. Šie trys maisto produktai tikrai nusipelnė būti įtraukti į reguliarų mitybos racioną.
Šiuose maisto produktuose gausu antioksidantų, kurie padeda kovoti su įvairiomis ligomis. Reguliariai vartojant imbierą, ciberžolę ir morkas galima ženkliai sumažinti širdies ligų, vėžio ir diabeto riziką, taip pat šie produktai padeda sumažinti skausmą ir uždegimą.
Nenuostabu, kad ir imbieras, ir ciberžolė priklauso tai pačiai botaninei šeimai – Zingiberacea. Abu produktai labai plačiai naudojami kulinarijoje ir tūkstančius metų buvo laikomi itin veiksmingomis priemonėmis nuo daugybės ligų.
Jei imbieras ir ciberžolė yra vartojami kartu, jų poveikis dar labiau sustiprėja (pavyzdžiui, ciberžole ir imbieru galite paskaninti arbatą).
Džiugina tai, kad imbieras, ciberžolė ir morkos kainuoja visai nebrangiai, todėl šiuos maisto produktus tikrai verta įtraukti į reguliarų racioną.
Ciberžolė
Ciberžolė (Curcuma longa) yra atogrąžų ir subtropikų šakniastiebiai. Ciberžolė neturi sėklų, ji dauginasi šaknimis. Kinijos ir Rytų Indijos Ajurvedos medicinoje taip pat naudojami ir ciberžolės lapai. Indijoje itin populiarus iš ciberžolės gaminamas prieskonis karis, kuris patiekalams suteikia ypatingą skonį.
Ciberžolė garsėja gydomosiomis savybėmis. Kurkuminas yra bene svarbiausia šio prieskonio veiklioji medžiaga, kuri stiprina imunitetą, apsaugo širdį ir padeda sušvelninti autoimuninių ligų padarinius.
Štai – dar keletas priežasčių, kodėl vertėtų dažniau vartoti ciberžolę:
- Alzheimerio ligos prevencija: tyrimai rodo, kad ciberžolė gali padėti išvengti demencijos. Atliekant tyrimą su trimis Alzheimerio liga sergančiais pacientais, kurie 12 savaičių vartojo ciberžolės miltelių kapsules, buvo pastebėtas reikšmingas pagerėjimas.
- Širdies sveikatos gerinimas: trys Japonijos universitete atlikti tyrimai parodė, kad kasdienis kurkumino vartojimas ženkliai sumažino širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius (tiek pat, kiek ir vidutinio sunkumo aerobiniai pratimai).
- Sąnarių skausmo mažinimas: ciberžolė padeda sumažinti artrito sukeltą skausmą.
- Infekcijų gydymas: moksliniais tyrimais įrodyta, kad ciberžolė padeda išgydyti odos žaizdas, slopina infekciją skatinančių fermentų ir baltymų veikimą, mažina užkrėstų ląstelių skaičių ir blokuoja užkrėstų T ląstelių dauginimąsi.
- Epilepsijos prevencija: mokslininkai nustatė, kad kurkuminas turi neuroprotekcinį poveikį epilepsijai ir su ja susijusiems sutrikimams.
Vienas ciberžolės trūkumų yra tai, kad kurkuminas nėra pakankamai greitai įsisavinamas. Jei norima pasiekti pakankamai gerus rezultatus, ciberžolė turi būti vartojama reguliariai.
Imbieras
Imbieras (Zingiber officinale) yra kilęs iš Azijos, o vėliau plačiai paplito ir Europoje. Ilgą laiką imbieras vartojamas ir kaip vaistas, ir kaip prieskonis. Vos kelios imbiero šaknies drožlės gali suteikti patiekalams ypatingą skonį ir aromatą. Taip pat imbieras gali būti naudojamas ir miltelių pavidalu: maltu imbieru galima gardinti ir įvairius saldžius kepinius, ir mėsos patiekalus ar bulvytes.
Stipriausias imbiere esantis junginys yra gingerolis, kuris kovoja su vėžinėmis ląstelėmis, veikia prieuždegimiškai ir padeda užkirsti kelią daugybei ligų:
- Uždegimo slopinimas: imbieras malšina artrito sukeliamus skausmus ir padeda veiksmingai slopinti uždegimą. Reguliariai vartojant imbierą galima sumažinti skausmą, pagerinti sąnarių judrumą ir nuslopinti patinimą.
- Pykinimo prevencija: imbieras padeda sumažinti pykinimą nėštumo metu, po įvairių operacijų ar chemoterapijos kurso metu.
- Cukrinio diabeto kontrolė: mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 41 dalyvis. Šio tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti, koks yra imbiero poveikis cukraus kiekiui kraujyje. Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad vos 2 gramai malto imbiero sumažino cukraus kiekį kraujyje net 12 procentų.
- Atminties gerinimas: vieno tyrimo metu, kuriame dalyvavo 60 vidutinio amžiaus moterų, buvo nustatyta, kad imbiero ekstraktas gali ženkliai pagerinti atmintį.
Morkos
Morkos taip pat labai naudingos sveikatai. Beta karotinas yra viena geriausiai žinomų morkose esančių medžiagų, kurių organizmas negali pasigaminti savarankiškai. Viename straipsnyje priduriama:
„…beta karotinas padeda išsaugoti regėjimą, skatina odos ląstelių atsinaujinimą, palaiko nosies ir kvėpavimo takų membranų sveikatą, padeda kontroliuoti baltymų gamybą. Visi karotinoidai, įskaitant beta karotiną, taip pat turi antioksidacinių savybių“.
- Antioksidantai: morkose esantys antioksidantai padeda palaikyti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą;
- Širdies ligų prevencija: Nyderlanduose 10 metų buvo atliekamas tyrimas, po kurio paaiškėjo, kad morkos padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Šio tyrimo metu buvo tiriami skirtingų spalvų maisto produktai: žalios, violetinės/raudonos, baltos ir geltonos/oranžinės. Paaiškėjo, kad geltonos ir oranžinės spalvos produktai yra patys naudingiausi, ir būtent jie padeda net 32 procentais sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
- Vėžio prevencija: nustatyta, kad morkose esantys fitonutrientai, tokie kaip falkarinolis ir falkarindiolis, užkerta kelią uždegimui ir agliutinuoja raudonuosius kraujo kūnelius (visa tai sumažina riziką susirgti vėžinėmis ligomis).
- Virškinimo gerinimas: reguliarus morkų vartojimas padeda išvengti skrandžio opų ir virškinimo trakto sutrikimų.
- Regėjimo stiprinimas: beta karotenai organizme virsta vitaminu A, kuris yra ypatingai svarbus regėjimui. Tyrimai rodo, kad beta karotinas apsaugo nuo kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos.
Kova su vėžiu
Štai – trys tyrimų ištraukos, kuriose teigiama, kad ciberžolė, imbieras ir morkas padeda užkirsti kelią vėžiui ir gali veiksmingai jį gydyti:
Imbieras
„Nors vaistinės imbiero savybės žinomos jau tūkstantmečius, tačiau naujausi epidemiologiniai tyrimai pateikia vis naujų svarių įrodymų, kad imbieras ir jo aktyvūs junginiai padeda įveikti daugumą ligų, įskaitant virškinamojo trakto vėžį. Imbieras padeda kovoti su skrandžio, kasos, kepenų, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu“.
Ciberžolė:
„Kurkuminas yra vienas veiksmingiausių chemoprofilaktinių junginių, kuris padeda užkirsti kelią vėžiui“.
Morkos:
„Tyrimai parodė, kad morkų ekstraktas gali padėti įveikti leukemiją“.
Jei norite, kad šis supermaistas būtų dar efektyvesnis, naudinga visus tris produktus įtraukti į reguliarų mitybos racioną. Pavyzdžiui, galite išbandyti šį receptą: kelias tarkuotų morkų stiklines patroškinkite su keliais šaukštais vandens. Įdėkite porą arbatinių šaukštelių sviesto, įberkite šiek tiek druskos, pusę arbatinio šaukštelio ciberžolės ir tokį pat kiekį imbiero. Patiekite kaip garnyrą.