Vabzdžių galime rasti visur. Jie yra natūrali mūsų ekosistemos dalis. Šiltomis dienomis dauguma mūsų ilsisi gamtos prieglobstyje, tad nieko keisto, kad čia gana dažnai tenka susidurti su vabzdžių įgėlimais. Sužinokite, kaip atpažinti vabzdžių įkandimus ir kaip į juos reaguoti. Mums kelia grėsmę ne tik uodai ir erkės. Yra daugybė kitų vabzdžių, kurie taip pat gali mums įgelti. Mes jums papasakosime, kaip atskirti 7 dažniausiai pasitaikančias vabzdžių įkandimo žymes.
Kaip atpažinti vabzdžių įkandimus?
Vabzdžiai po įkandimo ant mūsų kūno palieka įvairių pėdsakų. Dažniausiai tai yra raudonos dėmės, kurias yra paprasta supainioti su uodo įgėlimo žeme. Vis dėlto, labai svarbu tinkamai atpažinti įgėlimų žymes ir į tai sureaguoti. Jei tą ignoruosite, tai gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Būtent todėl norime su jumis pasidalinti, kaip galima atskirti įvairių vabzdžių įgėlimo žymes.
7 dažniausiai pasitaikančių vabzdžių įgėlimo žymės
Žemiau rasite informaciją, kokie yra pagrindiniai įvairių vabzdžių įgėlimo požymiai. Dabar to tikrai nesupainiosite su kitų vabzdžių įgėlimais ir galėsite imtis tam tikrų veiksmų.
1. Uodo įgėlimas
Kaip tai atrodo: tai – niežtintys iškilimai su būdingu tašku viduryje. Jie yra kieti, raudoni ir atsiranda netrukus po įkandimo. Jie yra uogos dydžio ir apvalios formos.
Ką daryti:
– Nesikasykite įkandimo vietos, kad išvengtumėte infekcijos.
– Įkandimą nuplaukite vandeniu bei muilu ir, jei įmanoma, uždėkite šaltą kompresą.
– Vietoj šalto kompreso galite rinktis alavijo gelį ar sodos pastą. Taip pat galite išsimaudyti vėsioje vonioje.
Šios priemonės padės sumažinti niežėjimą.
PASTABA: jei jaučiate šiuos simptomus: galvos skausmą, pakilusią temperatūrą, šaltkrėtį ar kitus neįprastus simptomus, kreipkitės į gydytoją.
2. Erkės įkandimas
Kaip tai atrodo: galite pastebėti įsisiurbusią erkę arba šioje vietoje likusį raudoną apskritimą. Tai – eritema, kurios lokacija gali kisti. Tai taip pat gali būti Laimo ligos požymis, tačiau ja suserga ne visi.
Ką daryti:
– Jei erkė vis dar prikibusi prie odos, pašalinkite ją pincetu – darykite tai kuo arčiau odos. Pakelkite ją ir traukite tiesiai į viršų.
– Kai erkės nebeliks, įkandimo vietą dezinfekuokite arba nuplaukite vandeniu ir muilu.
– Ištraukę erkę, panardinkite ją į vandenį ar alkoholį, tada įdėkite į sandarų indą ir išmeskite.
PASTABA: kai kurios erkės gali pernešti Laimo ligą. Pirmasis šios ligos simptomas yra bėrimas, kuris gali atsirasti praėjus mėnesiui po įkandimo. Kiti simptomai yra karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, nereguliarus širdies plakimas. Jei pastebėjote šiuos simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
3. Blusų įkandimas
Kaip tai atrodo: blusų įkandimai dažniausiai pasireiškia grupėmis, – po 3 – 4 įkandimus, kurie dažniausiai pastebimi apatinėje kūno dalyje – aplink pėdas, kulkšnis ar visas kojas. Jie yra maži ir primena raudonas dėmes su aureole. Įprastai jie yra skausmingi ir labai niežtintys.
Ką daryti:
– Užtepkite antiseptiku, kad išvengtumėte infekcijos plitimo ir niežėjimo.
– Uždėkite ledo arba šalto vandens kompresą, kad išvengtumėte patinimo ir uždegimo.
– Naudokite kremą arba losjoną. Jei tai neveikia, išbandykite geriamąjį antihistamininį preparatą.
PASTABA: jei jaučiate pykinimą, pasunkėjusį kvėpavimą, krūtinės skausmą, lūpų ar veido patinimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
4. Skruzdėlės įkandimas
Kaip tai atrodo: mažos raudonos dėmės, kurios sukuria karštą, ugningą pojūtį ant odos. Po dienos ar dviejų pažeistose vietose susidaro baltos pūslelės, kurios labai niežti ir ilgainiui gali virsti randais.
Ką daryti:
– Įkandimo vietą nuplaukite vandeniu ir muilu, uždenkite tvarsčiu ir pašaldykite ledu, kad sumažintumėte skausmą.
– Įkandus skruzdėlėms nereikia jokio specialaus gydymo. Pažeistas vietas gali niežėti keletą dienų, bet per savaitę turėtų visiškai išnykti.
– Kad sumažintumėte įkandimo diskomfortą, naudokite šaltus kompresus, skausmą malšinančius vaistus ir antihistamininius vaistus.
PASTABA: jei pastebėjote, kad per 24 valandas po įkandimo skausmas tampa vis didesnis, o pažeistos vietos plotas ima plėstis, galite turėti antrinę infekciją. Kiti simptomai: pasunkėjęs kvėpavimas, gerklės patinimas ir galvos svaigimas yra akivaizdūs ženklai, kad jums reikia kreiptis į gydytoją.
5. Blakės įkandimas
Kaip tai atrodo: maži raudoni mazgeliai, kurie yra arti vienas kito. Jie sudaro tiesią liniją, grupę arba atsitiktinį modelį. Dažniausiai juos galima pastebėti ant atviros odos viršutinėje kūno dalyje, t. y., ant kaklo ir pečių.
Ką daryti:
– Įkandimų vietas nuplaukite muilu ir vandeniu. Jokiu būdu nesikasykite!
– Kad sumažintumėte niežulį ir išvengtumėte patinimo, uždėkite ką nors vėsaus ant įkandimo vietos.
– Galite naudoti niežėjimą mažinantį kremą.
– Naudinga pagulėti vonioje su avižiniais dribsniais: tai sumažins patinimą ir niežėjimą.
6. Vapsvos įgėlimas
Kaip tai atrodo: vieta po vapsvos įkandimo parausta ir patinsta, atsiranda deginimo ir skausmo pojūtis. Atminkite, kad vapsva odoje nepalieka geluonies, todėl gali įgelti daug kartų.
Ką daryti:
– Pirmiausia apsisaugokite nuo tolesnių įgėlimų. Laikykitės atokiai nuo vapsvų lizdo ir naudokite repelentus.
– Po įkandimo nuplaukite vietą muilu ir vandeniu bei naudokite šaltą kompresą.
– Taip pat patepkite obuolių sidro actu, kuris padeda sumažinti skausmą ir patinimą.
PASTABA: jei pastebėjote simptomus, tokius kaip pasunkėjęs kvėpavimas, galvos svaigimas ir veido ar lūpų patinimas, turėtumėte kviesti greitąją pagalbą, nes visa tai išduoda apie rimtą alergiją.
7. Bitės įgėlimas
Kaip tai atrodo: oda po bitės įgėlimo iš karto parausta ir paburksta, o geluonis yra aiškiai matomas viduryje. Po akimirkos atsiranda deginimo pojūtis, aštrus skausmas ir stiprus niežėjimas.
Ką daryti:
– Kuo greičiau pašalinkite geluonį. Tą galite padaryti nagais arba bukais daiktais. Vis dėlto, venkite daiktų, kurie gali pradurti odą. Atsargiai ištraukite geluonį, kad į jūsų kūną nepatektų dar daugiau nuodų.
– Nuplaukite pažeistą vietą muilu ir vandeniu, kad išvengtumėte infekcijos.
– Uždėkite šaltą kompresą, kad sumažintumėte nuodų įsisavinimą.
PASTABA: jei pastebėjote lūpų ir liežuvio patinimą, niežulį kitose nei įkandimo vietose, taip pat dusulį, viso kūno bėrimą ar galvos svaigimą, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą!