Sekmadienis, 13 balandžio, 2025

Naujausi

Šis dezodorantas griauna jūsų sveikatą: jo yra beveik kiekvienuose namuose

Šis dezodorantas yra beveik kiekvienuose namuose ir gali nepastebimai kenkti sveikatai. Ekspertai perspėja: rimtą susirūpinimą kelia vienas dažnas higienos priemonės ingredientas.

Kalba eina apie antiperspirantus, kurių sudėtyje yra aliuminio junginių. Būtent šios medžiagos, kurios efektyviai blokuoja prakaito liaukas ir neleidžia prakaituoti, kelia didžiausią susirūpinimą tarp mokslininkų ir medikų.

Kaip aliuminis patenka į jūsų organizmą per dezodorantą?

Aliuminio pagrindu pagaminti antiperspirantai veikia formuodami gelio pavidalo „kamščius“ prakaito liaukų ištekamuosiuose latakuose, laikinai blokuodami prakaito išsiskyrimą odos paviršiuje.

Nors gamintojai teigia, kad per odą absorbuojamas aliuminio kiekis yra nereikšmingas, reguliarus ir ilgalaikis tokių priemonių naudojimas gali sukelti šios medžiagos kaupimąsi organizme.

dezodorantas ir sveikata

Dezodorantas ir aliuminis jame

Aplink galimą aliuminio žalą dezodorantuose vyksta nemažai diskusijų, tačiau kai kurie tyrimai rodo galimas neigiamas pasekmes sveikatai:

Krūties vėžio rizika:

Labiausiai nerimą kelia ryšys tarp aliuminio turinčių antiperspirantų naudojimo ir padidėjusios krūties vėžio išsivystymo rizikos. Kai kurie tyrimai nustatė padidėjusią aliuminio koncentraciją krūties audiniuose moterų, kurioms buvo diagnozuotas vėžys.

Nors tiesioginis priežastinis ryšys vis dar nėra galutinai įrodytas, mokslininkai neatmeta galimybės, kad aliuminis gali veikti hormoninį foną arba turėti kancerogeninių savybių, ilgą laiką kaupiantis audiniuose.

Ypač atkreipiamas dėmesys į tai, kad antiperspirantai dažnai tepami ant odos arti krūties liaukų.

Alzheimerio liga:

Taip pat yra baimių dėl galimo ryšio tarp per didelio aliuminio kaupimosi organizme ir Alzheimerio ligos – neurodegeneracinės ligos, sukeliančios atminties ir kognityvinių funkcijų praradimą – išsivystymo.

Kai kurie tyrimai nustatė padidėjusį aliuminio kiekį žmonių, sirgusių šia liga, smegenyse. Tačiau, kaip ir krūties vėžio atveju, tiesioginis priežastinis ryšys dar reikalauja gilesnio tyrimo.

Poveikis inkstams:

Inkstai yra atsakingi už aliuminio pašalinimą iš organizmo. Žmonėms, kurių inkstų funkcija sutrikusi, aliuminio kaupimasis gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip encefalopatija ir osteomaliacija (kaulų minkštėjimas).

Nors sveikų žmonių inkstai paprastai susidoroja su nedideliais aliuminio kiekiais, per didelis šios medžiagos patekimas gali sukelti papildomą krūvį šiam organui.

Odos sudirginimas ir alerginės reakcijos:

Aliuminio junginiai gali sukelti odos sudirginimą, niežulį, paraudimą ir alergines reakcijas kai kuriems žmonėms, ypač jautriai odai arba po skutimosi.

Kiti potencialiai žalingi ingredientai dezodorantuose

Be aliuminio, kai kurių dezodorantų sudėtyje gali būti ir kitų ingredientų, kurie kelia susirūpinimą:

  • Parabenai: šie konservantai naudojami siekiant užkirsti kelią bakterijų ir grybelių augimui. Kai kurie tyrimai rodo, kad parabenai gali imituoti estrogenų veikimą organizme, o tai potencialiai gali būti susiję su hormoniniais vėžio tipais, nors moksliniai įrodymai šiuo klausimu tebėra prieštaringi.
  • Triklozanas: ši antibakterinė ir priešgrybelinė medžiaga anksčiau buvo plačiai naudojama dezodorantuose. Tačiau tyrimai su gyvūnais parodė, kad triklozanas gali trikdyti endokrininės sistemos veiklą ir skatinti bakterijų atsparumą antibiotikams. Daugelyje šalių jo naudojimas kosmetikos priemonėse yra apribotas arba uždraustas.
  • Ftalatai: šios cheminės medžiagos naudojamos kvapui fiksuoti. Kai kurie tyrimai sieja ftalatų poveikį su hormoninio vystymosi ir reprodukcinės funkcijos sutrikimais, ypač vyrams.
  • Propilenglikolis: šis sintetinis alkoholis naudojamas kaip tirpiklis ir drėkiklis. Kai kuriems žmonėms jis gali sukelti odos sudirginimą ir alergines reakcijas.
  • Dirbtiniai kvapai: kvepalų kompozicijų sudėtis dažnai nėra atskleidžiama gamintojų ir gali apimti didelį kiekį sintetinių medžiagų, kai kurios iš jų gali būti alergenais arba dirgikliais.

Dezodorantas ir jo saugumas

Norėdami sumažinti galimą riziką sveikatai, verta pirmenybę teikti dezodorantams, kurių sudėtyje nėra aliuminio ir kitų potencialiai žalingų ingredientų.

Atkreipkite dėmesį į produkto sudėtį ir ieškokite žymų „aluminum-free“, „paraben-free“, „triclosan-free“ ir „phthalate-free“.

Alternatyva antiperspirantams gali būti natūralūs dezodorantai, pagaminti augalinių ekstraktų, eterinių aliejų ir mineralinių druskų (pavyzdžiui, valgomosios sodos arba magnio) pagrindu, kurie kovoja su nemaloniu kvapu, neblokuodami natūralaus prakaitavimo proceso.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---