Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Naujausi

Šios kontraceptinės priemonės gali sukelti širdies smūgį ar insultą: naujas tyrimas

Kontracepcija lytinių santykių metu yra labai svarbi. Naujas didelio masto tyrimas atskleidė padidėjusią riziką naudojant tam tikras kontraceptines tabletes, gimdos spirales, implantus, injekcijas, pleistrus ir žiedus.

Ką parodė tyrimas apie kontracepciją?

Naujas Danijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kai kurios kontraceptinių tablečių rūšys gali būti susijusios su padidėjusia širdies smūgio rizika moterims.

Mokslinis darbas, apėmęs daugiau nei du milijonus moterų, parodė, kad kai kurioms iš jų, vartojusioms kombinuotas kontraceptines tabletes su dideliu hormonų kiekiu, širdies smūgio rizika buvo tris kartus didesnė nei toms, kurios nevartojo jokių hormoninių kontraceptinių priemonių.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad širdies smūgio rizika buvo padidėjusi moterims, vartojusioms kontraceptines tabletes, kurių sudėtyje yra drospirenono, vienos iš progestino rūšių.

Ši rizika buvo didžiausia moterims, vartojusioms didelės dozės drospirenono tabletes.

Svarbu pažymėti, kad šis tyrimas neįrodo, jog kontraceptinės tabletės sukelia širdies smūgius. Jis tik parodo ryšį tarp jų. Tačiau rezultatai yra svarbūs ir į juos turėtų atsižvelgti moterys ir jų gydytojai, renkantis kontracepcijos metodą.

Autoriai pažymi, kad absoliuti širdies smūgio rizika moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, išlieka maža.

Tačiau jie rekomenduoja moterims, kurios turi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, nutukimas ar aukštas kraujospūdis, aptarti su savo gydytoju kitus kontracepcijos metodus.

Kontraceptinės priemonės moterims

Kontraceptinės priemonės ir rizikos veiksniai

Be hormoninio kontracepcijos metodo tipo, moterys turėtų atsižvelgti ir į kitus rizikos veiksnius, kurie gali didinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę.

Tai apima rūkymą, aukštą kraujospūdį, padidėjusį cholesterolio kiekį, diabetą ir šeimos anamnezę, susijusią su širdies ligomis. Jei moteris turi bent vieną iš šių rizikos veiksnių, ji turėtų ypač atidžiai aptarti kontracepcijos pasirinkimą su savo gydytoju.

Gydytojas gali rekomenduoti nehormoninius kontracepcijos metodus, tokius kaip variniai gimdos spiralės, barjeriniai metodai (prezervatyvai, diafragmos) arba sterilizacija.

Taip pat gali būti svarstomas mažesnės hormonų dozės kontraceptinių tablečių ar kitų hormoninių kontraceptikų naudojimas, atsižvelgiant į individualią moters sveikatos būklę ir rizikos veiksnius.

Tyrimo apribojimai ir tolesnės rekomendacijos

Svarbu pabrėžti, kad šis tyrimas turi tam tikrų apribojimų. Pavyzdžiui, jis negali visiškai atmesti kitų veiksnių, kurie galėjo turėti įtakos širdies smūgio rizikai.

Be to, tyrimas daugiausia buvo atliktas Danijoje, todėl jo rezultatai gali nevisiškai atspindėti kitų populiacijų situaciją.

Nepaisant to, šis tyrimas suteikia vertingos informacijos apie galimą hormoninių kontraceptikų ir širdies smūgio rizikos ryšį. Moterys turėtų būti informuotos apie šią riziką ir aktyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl kontracepcijos.

Tolesni tyrimai yra reikalingi, kad būtų galima geriau suprasti šį ryšį ir nustatyti saugiausius kontracepcijos metodus įvairioms moterų grupėms.

Kontraceptinės priemonės ir patarimai

  • Pasitarkite su savo gydytoju: Aptarkite savo rizikos veiksnius ir kontracepcijos pasirinkimo galimybes.
  • Būkite informuotos: Sužinokite apie galimą riziką, susijusią su įvairiais kontracepcijos metodais.
  • Stebėkite savo sveikatą: Atkreipkite dėmesį į bet kokius neįprastus simptomus ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
  • Gyvenkite sveiką gyvenimo būdą: Laikykitės sveikos mitybos, reguliariai sportuokite ir venkite rūkymo.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Ar galime miegoti iškart po valgio? Specialistų atsakymas

Po sočių pietų ar vakarienės daugelis žmonių jaučia norą atsigulti ir šiek tiek pailsėti. Tačiau gydytojai perspėja, kad toks poilsis, iškart po valgio, gali...

Sveikiausias desertas, kurį visi žinome

Chalva nuo seno laikoma ne tik skaniu desertu, bet ir tikru naudingų medžiagų šaltiniu. Gydytojai ir dietologai vis dažniau kalba apie jos unikalias savybes...
---