Insultai yra trečia pagal dažnumą moterų mirties priežastis. Net trečdalis visų insultų ištinka jaunesnes nei 65 metų moteris.
Moterys patenka į šios ligos rizikos zoną dėl hormoninio fono ypatybių: estrogenas, specifinis „moteriškasis“ hormonas, veikia kraujagyslių elastingumą, o jo svyravimai kraujyje gali padidinti insulto riziką. Todėl moterys, vartojančios hormoninius vaistus, arba išgyvenančios menopauzę, tampa ypač pažeidžiamos.
Yra keli insulto simptomai, būdingi tik moterims. Dėl šios priežasties jie dažnai ignoruojami. Svarbu juos žinoti ir gebėti greitai atpažinti.
Alpimas
Staigus alpimas gali kilti dėl daugybės priežasčių: staigaus išgąsčio, žemo kraujospūdžio, nėštumo. Bet insultas įvyksta, kai kažkas kliudo kraujui tekėti į smegenis, ir tai dažnai tampa alpimo priežastimi. Todėl praradus sąmonę, net jei viskas ir susitvarkė, būtina pasitarti su gydytoju.
Asmenybės pokyčiai
Jei jaučiate, kad su jumis vyksta kažkas ne taip, kad pradėjote skirtingai reaguoti į tai, kas vyksta aplink, tampate agresyvesni ir irzi, jei atliekate veiksmus, kurie anksčiau jums nebuvo būdingi, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Pykinimas ir galvos svaigimas
Pykinimas ir galvos svaigimas nėra patys garsiausi insulto simptomai, tačiau būtent moterims jie yra įprasti. Deja, jie pernelyg dažnai priskiriami apsinuodijimui maistu. Vis dėlto derėtų kreiptis į gydytoją, ypač jei kartu pasireiškia dar keli simptomai iš šio sąrašo.
Mėšlungis
Mėšlungis yra vienas iš galimų smegenų pažeidimo požymių. Jei jūs nesergate liga, kurios simptomas yra mėšlungis, priepuolio atveju nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Labai stiprūs galvos skausmai
Lėtinė migrena 50 % padidina insulto riziką – tai liūdni neseniai atlikto tyrimo rezultatai. Jei migrena kankina jus reguliariai, retkarčiais kreipkitės į gydytoją ir pasitikrinkite kraujagyslių būklę. Jei priepuolis pasireiškė pirmą kartą, kuo greičiau pasitarkite su gydytoju ir būtinai stebėkite kraujospūdį.
Žagsėjimas
Jei prasidėjęs žagsėjimas ilgą laiką neišnyksta, tai gali būti insulto požymis. Tai atskleidė tyrimas, kurio rezultatai buvo paskelbti žurnale „Journal of Neurology and Neurophysiology“. Tai be galo keistas simptomas, bet geriau ir į jį nenumoti ranka.