Koronavirusas mokslininkams vis dar kelia daugybę klausimų, kurių vienas aktualiausių yra tai, kokios apsauginės kaukės yra pačios patikimiausios. Šios prevencinės priemonės dėvėjimas yra aktualus kone visame pasaulyje, todėl svarbu išsiaiškinti, kokios kaukės gali garantuoti kiek įmanoma patikimesnę apsaugą. Šiaurės Karolinos Duke universiteto mokslininkai atliko didelio masto tyrimą, kuris padėjo išsiaiškinti, kokios kaukių medžiagos gali užtikrinti pakankamai aukšto lygio apsaugą – tam jie pasitelkė dėžutę, lazerį ir kompiuterį.
Trijų sluoksnių chirurginės kaukės užsirekomendavo kaip labai puikus pasirinkimas
N95 apsauginės kaukės su vožtuvais
Tai ganėtinai saugus pasirinkimas. Nors mokslininkai teigia, kad tokia kaukė gali apsaugoti ją dėvintį asmenį, tačiau jos neužtikrina aplinkinių asmenų saugumo (jei kaukę dėvintis asmuo yra sergantis, jam čiaudint ar kosint kaukių nedėvintys aplinkiniai gali užsikrėsti).
Medžiaginės kaukės
Nors medžiaginės kaukės pasižymi panašiu poveikiu kaip ir N95 kaukės, tačiau jos yra ganėtinai pralaidžios ir negali garantuoti pakankamai didelės apsaugos.
Polipropileno kaukės
Polipropileno kaukės pagal apsaugos lygį užima garbingą trečiąją vietą.
Medvilninės kaukės
Kelių sluoksnių medvilninės kaukės gali užtikrinti pakankamai didelę apsaugą – atlikti testai parodė ganėtinai gerus rezultatus.
Skarelės ir bandanos
Kartais vietoj apsauginės kaukės yra pasirenkamos bandanos ar skarelės, tačiau toks pasirinkimas nėra pats protingiausias. Tokios „kaukės“ ne tik neapsaugo, bet taip pat gali padidinti užsikrėtimo riziką, nes bandanų ar skarelių siuvimui naudojamas audinys didelius lašelius suskaido į mažesnius.
Mokslininkai N95 kaukes be vožtuvo įvardijo kaip pačias veiksmingiausias – jos išlaikė visus numatytus testus.
Nors žmonėms vis dar kyla dvejonių, kokias kaukes vertėtų pasirinkti, tačiau tuomet, jei norite būti ramūs dėl savo saugumo, rinkitės būtent N95 kaukes be vožtuvo.
Šaltinis: „Science Advances“