Trečiadienis, 15 sausio, 2025

Naujausi

Kojų pirštų pageltimas: simptomai, priežastys, paprasti gydymo būdai

Kojų pirštų pageltimas yra dažna problema, tačiau šis reiškinys gali būti susijęs ne tik su grybelinėmis infekcijomis, kaip paprastai manoma. Pasirodo, nagų pageltimas gali būti ir  rimtesnių ligų simptomas.

Simptomai, kurių nereikėtų ignoruoti

Nagų sveikata ir patraukli išvaizda priklauso nuo daugelio veiksnių. Jų spalvos ir tankio pasikeitimą gali sukelti išoriniai veiksniai, kurie taip pat gali atskleisti įvairius patologinius procesus organizme.

Tinkamas gydymas visada prasideda nustatant pakitusios nagų būklės priežastį, kurią gali rodyti šie simptomai:

padidėjęs nagų trapumas;

Kojų pirštų pageltimas

nemalonus kvapas;

nagų struktūros sutankėjimas;

įtrūkimų atsiradimas;

skausmas ir/ar diskomfortas;

nagų plokštelės paviršiaus lygumo pažeidimai;

nago pageltimas.

Kodėl kyla ši problema ir kokie rizikos veiksniai?

1. Sužalojimai

Ši problema gali ištikti susižeidus ar net sportuojant, ypač, jei dėvite netinkamą avalynę.

2. Kraujo cirkuliacijos pažeidimas

Bloga kraujotaka užtikrina, kad nagai negauna pakankamai maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, reikalingų jų sveikatai. Ypač dažnai ši problema pasireiškia diabetu sergantiems žmonėms.

Kojų pirštų pageltimas

3. Psoriazė (žvynelinė)

Psoriazė kai kuriais atvejais daro įtaką ne odai, o nagams. Liga lemia jų struktūros tankinimą ir atsiskyrimą. Galite išvengti šios problemos rizikos, jei laikysitės pagrindinių pėdų priežiūros ir higienos principų.

4. Egzema

Kojų pirštų pageltimas gali kilti ir dėl egzemos. Jos vystymąsi galima įtarti ir tada, kai nagų augimas žymiai sulėtėja, bei pasikeičia pigmentacija.

5. Grybelinės infekcijos

Įvairūs grybelinių infekcijų patogenai dažnai veikia kojų nagus, prisidėdami prie jų pageltimo ir skausmo, nes jie puikiai vystosi šiltose ir drėgnose vietose. Dėl šios priežasties būtina stebėti batų higieną bei būklę ir kiek įmanoma venkite tiesioginio plikų kojų kontakto su potencialiai pavojingais paviršiais, ypač viešose vietose (baseinuose, saunose ir kt.).

Kojų pirštų pageltimas

6. Paronichija

Paronichija yra uždegimas, kuris pažeidžia nagų volelius ir kai kuriais atvejais atsiranda dėl nuolatinio kontakto su aplinka, skatinančio bakterinių infekcijų vystymąsi. Būklę, kuri tampa lėtine, labai pablogina grybelinės infekcijos.

7. Geltonųjų nagų sindromas

Tai gana reta liga, kuri, ne tik keičia nagų plokštelės struktūrą ir spalvą, bet ir sukelia galūnių patinimą ir kvėpavimo problemas, visų pirma, dusulį. Kas tiksliai sukelia šio sindromo išsivystymą, dar nežinoma, bet manoma, kad tai lemia genetinis polinkis.

8. Senatvė

Su amžiumi susiję organizmo pokyčiai lemia ir nagų tankio pasikeitimą. Tai gali būti viena iš nagų sustorėjimo priežasčių.

Papildomi rizikos veiksniai:

profesionalus sportas, padidinantis traumų riziką;

nuolatinis drėgnos aplinkos poveikis;

netinkamos avalynės dėvėjimas;

rūkymas;

susilpnėjęs imunitetas;

buitiniai susižalojimai;

daugybė ligų (1 ir 2 tipo cukrinis diabetas, psoriazė, kraujotakos sutrikimai).

Kojų pirštų pageltimas

Kada kreiptis į gydytoją?

Net nedidelis nagų plokštelės būklės pasikeitimas yra proga kreiptis į specialistą. Jis paskirs tinkamą gydymą, jei susidursite su dažna grybeline infekcija arba atpažins sunkesnės ir rimtesnės ligos simptomus. 

Prevencinės priemonės

Norėdami sumažinti riziką susirgti kojų pirštų nagų ligomis, pabandykite laikytis šių paprastų taisyklių.

Nepamirškite higienos – kruopščiai nusiplaukite kojas, po to jas sausai nusišluostykite.

Nedėvėkite tų pačių kojinių keletą dienų iš eilės – kiekvieną dieną dėvėkite švarias kojines.

Atsargiai rinkitės batus. Jie turėtų leisti pėdoms kvėpuoti.

Įsitikinkite, kad jūsų batai visada kruopščiai išdžiovinami.

Įsitikinkite, kad jūsų pedikiūro meistras yra higieniškas ir dirba tik su iš anksto sterilizuotomis priemonėmis.

Jei vis tiek pastebite nagų struktūros ir spalvos pasikeitimų, imkitės atitinkamų priemonių.

10 minučių garinkite kojas šiltame vandenyje.

Švelniai, nepažeisdami odos, nusikirpkite nagus ir išlyginkite jų kontūrą dilde.

Pasitarkite su gydytoju ir vykdykite jo rekomendacijas dėl gydymo.

Kojų pirštų pageltimas

Kaip gydytis namuose?

Yra veiksmingų namų gynimo būdų norint atsikratyti šios bjaurios problemos, tačiau prieš naudodamiesi jais taip pat turėtumėte pasikonsultuoti su specialistu, kad nepablogintumėte situacijos.

1. Obuolių sidro actas

Antiseptinės obuolių sidro acto savybės leidžia jam efektyviai kovoti su įvairiausiomis grybelinėmis infekcijomis. Sumaišykite actą su vandeniu santykiu 1:1 ir kasdien naudokite tokią pėdų vonelę 30 minučių, tik nepamirškite po to kruopščiai nusišluostyti kojų. Gydymo poveikis turėtų pasireikšti po 14-15 dienų.

Kojų pirštų pageltimas

2. Česnakai

Česnako antioksidantinės ir priešgrybelinės savybės taip pat padeda išspręsti nagų problemas. Sumaišykite česnakų aliejų, kurį galima nusipirkti vaistinėje, su actu (1:1), tada gautu mišiniu patepkite pažeistus paviršius ir aplink juos esančią odą. Pirmiausia turėtumėte pasidaryti garų vonelę. Geriausia procedūrą atlikti prieš miegą. 

3. Actas ir soda

Actas ir soda taip pat padeda efektyviai kovoti su grybelinėmis infekcijomis. Jų vonelė turėtų būti daroma du kartus per dieną, ryte ir vakare. Pasiruoškite 2 voneles: pirmoje sumaišykite actą ir vandenį (1:1), antroje pasidarykite stiprų sodos tirpalą. Įmerkite kojas į pirmąją vonelę ir palaukite, kol oda suminkštės, po to perkelkite kojas į kitą vonelę. Ši procedūra sustabdys patogenų augimą ir dauginimąsi.

Kojų pirštų pageltimas

4. Eteriniai aliejai

Kai kurie eteriniai aliejai turi antiseptinių, priešuždegiminių, gydomųjų ir regeneracinių savybių. Tepkite juos ant pažeistų nagų ir odos aplink gausiai bei reguliariai (bent 2 kartus per dieną) ir palaukite, kol oda visiškai sugers aliejų. Veiksmingiausi yra arbatmedžio, kokoso, apelsino ir raudonėlio eteriniai aliejai.

Kojų pirštų pageltimas yra gana dažna problema ir jei norite su ja kovoti, būtina nustatyti, kodėl ši problema ištiko būtent jus. Tikimės, kad šie paprasti patarimai padės atkurti gerą nagų būklę!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---