Mes galvojome apie citrusinius vaisius kaip apie kažką unikalaus ir naudingo. Pacientams dažnai rekomenduojama gerti citrusinių vaisių sultis ir valgyti citrusinius vaisius, kad papildytų savo vitamino C atsargas, o tai yra logiška, kad daugelis žmonių linkę gerti vaistus su sultimis.
Tačiau mes turime suprasti, kad kai kurie produktai turi įtakos vaistų poveikiui kraujyje, t.y. jų biologiniam prieinamumui – ir tai blogai . Visų pirma, tai susiję su greipfrutais ir su jais susijusiais citrusiniais vaisiais – pomelomis, citrinomis ir kartais apelsinais.
Kokia problema? Faktas yra tai, kad vaistai, kuriuos mes nurijome, turi eiti ilgą kelią per žarnyną, kepenis ir kitus organus.
Kai kurie vaistai blogai įveikia šį kelią, nes žarnyno ląstelėse ir kepenyse jie sunaikinami mūsų kūno fermentuose. Todėl tik 10–15 proc. į tai atsižvelgia gamintojai, kad tiksliai reikalingas vaistų kiekis patektų į kraują.
Greipfrutuose ir panašiuose vaisiuose esančios medžiagos porą dienų sustabdo vienos iš kūno gynybos sistemos jungčių darbą. Todėl vaistų koncentracija tampa pernelyg didelė – išgėrus vieną tabletę toks poveikis, kad būtumėt išgėrę tris ar net septynias tabletes.
Greipfrutų, pomelų, citrinų ir apelsinų sudėtyje yra furanokumarinų, kurie gali kelis kartus padidinti tam tikrų vaistų poveikį, o tai gali sukelti ūminį inkstų nepakankamumą, kvėpavimo sunkumą, vidinius kraujavimus ir net staigius mirties sindromus.
Furanokumarinai reaguoja su CYP3A4 baltymu, kuris yra daugelyje antidepresantų, vaistų nuo alergijos, širdies ritmo ir cholesterolio kiekio normalizavimo priemonių, taip pat nuo ŽIV prevencijos. Šis baltymas padeda gerti vaistus nuo virškinimo trakto, todėl kartu su greipfrutais ir apelsinais tokie vaistai tampa mirtini.
Todėl vaistų biologinis prieinamumas padidėja nuo 10% iki 30–70%. Tai sukelia šalutinį poveikį.
Ar žinojote apie citrusinių vaisių pavojų?