Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kas yra Aspergerio sindromas ir kaip jį atpažinti?

Žmonės, turintys Aspergerio sindromą, dažniausiai pasižymi aukštu intelektu ir puikia atmintimi, tačiau kitiems gali būti sunku su jais bendrauti. Šiame straipsnyje psichologas pasakoja, kaip atpažinti šį sutrikimą.

Dažniausi požymiai ir simptomai

Aspergerio sindromas yra vienas iš autizmo spektro sutrikimų, tačiau jo simptomai yra švelnesni nei autizmo. Be to, svarbu paminėti, kad žmonės gali turėti nebūtinai visus iš šių simptomų, o tik kai kuriuos.

Socialiniai sunkumai, galintys turėti įtakos bendravimui su kitais žmonėmis:

  • Problemos užmezgant ar palaikant draugystę
  • Izoliacija arba minimali sąveika socialinėse situacijose
  • Prastas akių kontaktas arba polinkis žiūrėti į kitus
  • Gestų interpretavimo problemos
  • Nesugebėjimas atpažinti humorą, ironiją ir sarkazmą
  • Keistas elgesys ar manieros
  • Empatijos trūkumas. Empatijos išreiškimo, emocijų kontrolės ar jausmų išreiškimo problemos
  • Kritinio mąstymo trūkumas
  • Polinkis kalbėti tik apie save
  • Didelė aistra specifinėms temoms
  • Griežto grafiko ar rutinos laikymasis

Tiek suaugę, tiek vaikai, turintys Aspergerio sindromą, gali neturėti visų šių požymių, tačiau jiems vis tiek yra sunkiau įvairiose socialinėse situacijose. Pavyzdžiui, šį sindromą turintys žmogus gali įkyriai kalbėti tik apie vieną konkrečią temą.

Jie taip pat gali nesuprasti, jei kas nors kitas jaučiasi nepatogiai. Aspergerio sindromą turintys žmonės ne visada atpažįsta įvairius socialinius ženklus, jie taip pat gali garsiai kalbėti ten, kur to daryti nereikėtų. Kiti tokius simptomus gali interpretuoti kaip blogas manieras ar tiesiog nemandagumą.

Kalbos problemos. Skirtingai nuo kitų autizmo spektro sutrikimų, Aspergerio sindromą turinčių žmonių kalba dažniausiai nevėluoja, bet jie turi kitokių kalbos ypatybių:

  • Intonacijos, balso moduliacijos trūkumas
  • Monotoniška arba ritmiška, garsi kalba
  • Problemos suvokiant žodžių reikšmę socialiniame kontekste
  • Pasikartojimai arba įkyri kalba

Aspergerio sindromą turintys žmonės įprastai turi stiprų žodyną ir gerus gramatikos įgūdžius, tačiau jie gali nesugebėti taisyklingai vartoti kalbos socialinėse situacijose.

Kognityvinės ypatybės. Paprastai vaikų ir suaugusiųjų, sergančių Aspergerio sindromu, intelektas yra normalus arba didesnis už vidutinį. Kai kurie iš jų gali labai gerai mokytis, o kitiems gali kilti sunkumų sugebėjimus. Kai kurios bendros kognityvinės ypatybės, bendros Aspergerio sindromą turintiems žmonėms, yra šios:

  • Puiki mechaninė atmintis
  • Gebėjimas suprasti techninę ar faktinę informaciją
  • Abstrakčios informacijos įsisavinimo problemos
  • Gebėjimas įžvelgti detales ir polinkis į jas per daug susikoncentruoti, kas gali trukdyti susikurti „bendrą vaizdą”
  • Mąstymo nepriklausomybė

Fiziniai simptomai. Suaugusiesiems, sergantiems Aspergerio sindromu, gali pasireikšti tokie simptomai:

  • Nerangūs judesiai
  • Problemos su koordinacija
  • Jautrumas garsams, kvapams, drabužiams ar maisto tekstūrai

Dėl to Aspergerio sindromą turintys žmonės gali atrodyti nerangūs ir gremėzdiški. Jiems gali kilti problemų atliekant paprastus darbus, pavyzdžiui, gaudant kamuolį.

Taigi, kaip atpažinti šį sindromą?

Paprastai Aspergerio sindromą turintis vaikas sunkumus pradeda patirti dar ikimokykliniame amžiuje – jam sunku laikytis taisyklių ir nurodymų, o iš kitų vaikų jis išsiskiria veido išraiškomis, judesiais ir kalba. Tokie vaikai patiria labai didelių sunkumų užmegzdami santykius su kitais, jiems sunku paprašyti pagalbos.

Aspergerio sindromą turintys paaugliai dažnai turi labai menką socialinį gyvenimą. Jie nesupranta socialinio bendravimo formų, su bendraamžiais turi mažai bendrų interesų arba jų apskritai neturi. Be to, jie dažniausiai yra perfekcionistai, viską daro daug atidžiau nei kiti, nepriima kritikos. Visa tai nepadeda bendraujant su kitais ir mažina emocinį kontaktą.

Suaugus, Aspergerio sindromo simptomai šiek tiek pasikeičia. Tokie žmonės dažniausiai nori gyventi vieni. Bendravimas su kitais jiems vis dar yra didelė problema, o bet kokios naujovės kelia stresą. Jie taip pat labiau linkę stipriai pasinerti į tam tikrus dalykus ar pomėgius. Suaugusiesiems sunku išreikšti emocijas, jų kalbos ir gestikuliavimo įgūdžiai yra kitokie. 

Ar Aspergerio sindromas sukelia agresyvų elgesį?

Daugelis tėvų domisi, ar Aspergerio sindromas yra susijęs su agresyvumu, tačiau konkrečiai atsakyti į šį klausimas kol kas yra neįmanoma.

Pasaulyje yra įvykę didelio atgarsio sulaukusių nužudymų, kuomet nusikaltimą atliko žmonės, turintys autizmo spektro sutrikimų. Tačiau svarbu suprasti, kad agresija ir smurtu tokie žmonės atsako tik reaguodami, nusikaltimų jie patys suplanuoti ir apgalvoti nesugeba. Pavyzdžiui, vaikai, turintys autizmą, gali tapti agresyvūs, jei jaučiasi nepatogiai, yra kuo nors nusivylę.

Tuo tarpu Aspergerio sindromą turintys žmonės įprastai yra taikūs ir šiek tiek naivūs. Jais gana lengva pasinaudoti. Tokie žmonės dažnai susiduria su patyčiomis, o tai gali sukelti agresyvumą ir norą atkeršyti.

Mokslininkai iki šiol atlieka tyrimus, kur bando nustatyti, kokį santykį turi smurtiniai nusikaltimai ir įvairios psichinės ligos.

Ypatingi talentai 

Didelė dalis šį sindromą turinčių žmonių taip pat turi ir labai ypatingų talentų:

  • Aukštas IQ
  • Gebėjimas sutelkti dėmesį
  • Nepaprasta mechaninė atmintis
  • Unikalus ir ypatingas humoro jausmas

Yra daug suaugusiųjų, turinčių šį sutrikimą, kurie yra sėkmingi teisininkai, gydytojai, menininkai, rašytojai, profesoriai ir pedagogai. Tarp žinomų istorinių asmenybių Aspergerio sindromą turėjo Benjaminas Franklinas, Napoleonas Bonapartas, Albertas Einšteinas ir Izaokas Niutonas, Leonardo da Vinci, Liudvikas van Bethovenas, Elvis Presley, Billas Gatesas.

Diagnozė ir pagalba

Pirmiausia svarbu suprasti, kad nėra dviejų vienodų žmonių, turinčių Aspergerio sindromą. Šis sutrikimas pasireiškia įvairiais būdais: kai kuriems kyla tik nedidelių problemų, o kiti susiduria su rimtais sunkumais.

Be to, kadangi Aspergerio sindromas dabar priskiriamas plačiajai autizmo spektro sutrikimo grupei, kai kurie simptomai yra nepripažįstami arba nepriskiriami išskirtinai tik Aspergerio sindromui. Šis pakeitimas buvo įtrauktas į Amerikos psichiatrų asociacijos psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovą (DSM-5) 2013 metais.

Pagrindiniai patarimai tėvams

Jei pastebite, kad jūsų vaikas turi tam tikrų neįprastų požymių ar simptomų, tai gali reikšti, kad jis turi autizmo spektro sutrikimą, tokiu atveju kreipkitės į specialistą, kuris suteiks tikslią diagnozę. Kuo anksčiau vaikams bus nustatytas tam tikras sutrikimas, tuo greičiau jis galės pradėti gydymą, kuris padėtų geriau susidoroti su išoriniais veiksniais.

Aspergerio sindromo diagnozė tikrai nėra nuosprendis, tai tik reiškia, kad tam žmogui bus kiek sunkiau atrasti savo kelią.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---