Trečiadienis, 16 balandžio, 2025

Naujausi

Kaip su amžiumi genda žmogaus dantys: tiesa, apie kurią mažai kas kalba

Su amžiumi dantys patiria natūralių pokyčių – nusidėvi, tamsėja, tampa trapesni. Tačiau daugumą problemų, kurios atsiranda su laiku, galima ne tik sustabdyti, bet ir ištaisyti.

Dantys tampa tamsesni

Odontologas Zaimas Džafris (Zaeem Jafri) paaiškino, kad iš pradžių dantys yra balti, nes juos dengia emalis – pusiau permatomo kalcifikuoto audinio sluoksnis, kurio storis siekia nuo 1,5 iki 3 mm ir kuris yra kiečiausia medžiaga organizme.

Laikui bėgant šis emalis tamsėja, nes sugeria pigmentuotų maisto produktų ir gėrimų, tokių kaip raudonas vynas, arbata, kava ir nikotinas, dėmes.

Kadangi emalis tampa skaidresnis, po juo esantis geltonai rudas dentinas tampa labiau pastebimas.

Norint tai ištaisyti, galima kreiptis į odontologą dėl balinimo procedūros.

Su amžiumi dantys trumpėja

Vidutinio priekinio danties ilgis yra apie 10–12 mm. Nusidėvėjimas kandant ir kramtant reiškia, kad po 20 metų kiekvieną dešimtmetį galite prarasti nuo 0,2 mm iki 1 mm danties ilgio.

Tai reiškia, kad jūsų dantys nebebus stačiakampio formos kaip paauglystėje, o ypač priekiniai kandžiai gali atrodyti trumpesni.

Norint atkurti dantų ilgį, galima naudoti venyrus. Tai apima natūralių dantų priekinės dalies nušlifavimą ir naujo, idealios formos danties paviršiaus priklijavimą.

Venyrus reikia keisti maždaug kas 10–15 metų, priklausomai nuo nusidėvėjimo.

Dantenų problemos

Sveikos rožinės dantenos yra pagrindinis burnos sveikatos požymis. Tačiau laikui bėgant jos gali atsitraukti dėl dantenų ligų. Tai nutinka, kai dantų apnašos, susidarančios iš maisto, bakterijų ir seilių, gali kauptis aplink dantenų liniją.

Tai dirgina dantenas, sukelia uždegimą ir recesiją. Taip pat galite pažeisti dantenų liniją, jei valysite dantis per stipriai.

Odontologas paaiškino, kad žmonėms, kuriems dėl neteisingo dantų valymo atsiranda dantenų recesija, dantenos per dešimt metų gali atsitraukti maždaug 2 mm.

Ši erozija ties dantenų linija taip pat atidengia geltoną dantų šaknų spalvą, todėl jie atrodo mažiau ryškūs.

Verta naudoti minkštesnį šepetėlį ir skirti daugiau laiko švelniems sukamiesiems judesiams. Pagalvokite apie elektrinio dantų šepetėlio su laikmačiu ir spaudimo davikliu naudojimą, kad jis atliktų sunkų darbą ir nustatytų, kas geriausiai tinka jūsų dantims.

Dantys ir jų kritimas

Dantys tampa labiau pasislinkę

Kai senstame, dantys pradeda judėti dėl apatinio žandikaulio kaulinio audinio praradimo ir ilgų kramtymo metų. Šis palaipsnis poslinkis į burnos vidurį vadinamas mezialiniu dreifu.

Tai paaiškinama tuo, kad gravitacijos jėga kartu su jungiamojo kolageno praradimu apatinėje veido dalyje reiškia, kad jūsų filtras – tarpas tarp šnervių ir viršutinės lūpos – pailgėja.

Lūpos taip pat nusileis keliais milimetrais, kai veidas pailgės. Dėl to viršutiniai dantys tampa mažiau pastebimi, o apatiniai – labiau.

Vienas iš būdų pakeisti mezialinį dreifą – įsidėti breketus.

Dantų griežimas

Griežimas miegant, dar žinomas kaip bruksizmas, gali nusidėvėti dantis. Tai gali sukelti iki 2 mm dantų praradimą per dešimtmetį.

Jei griežiate dantimis, ieškokite būdų sumažinti stresą prieš miegą. Odontologo pagaminta kapa gali apsaugoti dantis miego metu. Botulino toksino injekcijos gali atpalaiduoti žandikaulio raumenis ir padėti nutraukti griežimo ciklą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---