Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kaip greičiau pašalinti mėlynę? Eksperto komentaras

„Sveiki, turiu tokį klausimą: mano oda labai jautri, nuo atsitiktinių smūgių dažnai atsiranda mėlynių. Kodėl tai vyksta? Koks yra greičiausias būdas jų atsikratyti?”

Eksperto atsakymas:

Nuo smūgio ar stipraus spaudimo plyšta kapiliarai, smulkios kraujagyslės. Iš jų kraujas patenka į aplinkinius audinius, susidaro mėlynė. Iš pradžių ji būna raudona, o laikui bėgant pakeičia spalvą. Taip yra dėl to, kad į audinius nutekėjusiame kraujyje yra hemoglobino, kuris užtikrina deguonies pernešimą. Hematomos spalvos pakitimą paaiškina hemoglobino skilimas.

Maždaug po paros mėlynė patamsėja, o tada hemoglobinas paeiliui virsta biliverdinu ir bilirubinu. Biliverdinas yra žalsvo atspalvio tulžies pigmentas, todėl po 5-6 dienų mėlynė pasidaro žalia, o bilirubinas – geltono atspalvio tulžies pigmentas. Taigi, galutinė mėlynės spalva yra geltona.

Jei mėlynė nedidelė, patartina iš karto uždėti šaltą kompresą ar produktą iš šaldiklio. Tai sumažins patinimą. Jei sužalojimas yra ant galūnės, ją rekomenduojama pakelti aukščiau. Tokiu atveju gravitacijos jėga sumažins kraujo judėjimą į pažeistus audinius.

Kas padės greitai atsikratyti mėlynės?

Žinoma, jei jau atsirado mėlynė, ji neišnyks vos per vieną dieną, tačiau procesą galima paspartinti. Galima naudoti heparino pagrindu pagamintus vaistus. Patepus ant odos, jis greitai susigeria ir atskiedžia audiniuose susikaupusį kraują, neleidžia atsirasti hematomai. Veiksmingi tepalai, kurių pagrindą sudaro badiaga, gėlavandenių kempinių milteliai. Tokios priemonės pagreitina hemoglobino skilimą.

Tuo atveju, jei mėlynė jau susidarė, ją galima masažuoti arba šildyti, kad sutrumpėtų gijimo procesas.

Jei mėlynės atsiranda dažnai ir be aiškios priežasties, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti tyrimus. Taip gali nutikti dėl trapių kraujagyslių ar dėl rimtesnių ligų, tokių kaip reumatas, hemoraginis vaskulitas, ir t.t.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---