Kaulai atlieka daug svarbių funkcijų – palaiko struktūrinį kūno vientisumą, apsaugo gyvybiškai svarbius organus, laiko raumenis ir kaupia kalcį. Todėl nenuostabu, kad rūpintis kaulų sveikata yra labai svarbu. Bet kaip žinoti, ar kaulai sveiki, ar ne, jei jie mums nematomi? Susipažinkite su įspėjamaisiais signalais, kurie parodo, kad kaulai yra trapesni, nei manote.
Tikriausiai esate girdėjęs apie tokią ligą kaip osteoporozė – būtent dėl jos kaulai tampa labai silpni ir trapūs. Šio negalavimo tikimybė priklauso nuo to, kiek kaulų masės įgijote iki trisdešimties metų, taip pat nuo to, kaip greitai jos neteksite vėlesniais metais.
Kaulų kaita vyksta nuolat ir reguliariai – lūžus seniems kaulams, susidaro nauji. Per pirmuosius kelis gyvenimo dešimtmečius kūnas greičiau sukuria naują kaulą, o tai padidina kaulų masę. Sulaukus trisdešimties metų, nors procesas tęsiasi, dauguma žmonių pradeda kaulų masės netekti daugiau, nei jos įgyja.
Be akivaizdžiausio silpnų kaulų simptomo – jie lengvai lūžta – yra ir kitų ženklų, kurie gali parodyti ankstyvą kaulų trapumą. Jei kuo greičiau atpažinsite šiuos požymius, ateityje apsaugosite savo sveikatą ir pagerinsite gyvenimo kokybę.
Nykstančios dantenos
Dantenų nukarimas gali būti įvairių veiksnių rezultatas, tačiau kaulų nykimas yra viena iš dažniausių priežasčių. Žandikaulio kaulas laiko dantis ir, kaip ir bet kuris kitas kaulas, jis senatvėje linkęs silpti.
Kai žandikaulis praranda kaulų masę, dantenos gali pradėti trauktis. Tai gali išsivystyti iki tokio lygio, kai netenkama dantų. Tyrimų su moterimis metu nustatyta, kad kaulų netekimas žandikaulyje buvo susijęs su bendru mažesniu kaulų mineralų tankiu.
Sumažėjusi sukibimo jėga
Įvairūs tyrimai parodė koreliaciją tarp rankos stiprumo ir kaulų stiprumo dilbiuose, stubure bei klubuose. Tiesą sakant, neseniai atlikus tyrimą su moterimis po menopauzės, sukibimo jėga buvo reikšmingiausias veiksnys, susijęs su viso kūno kaulų mineralų tankiu.
Silpni ir trapūs nagai
Jei jūsų nagai nuolat lūžinėja, organizme gali būti mažai kalcio ir kolageno – maistinių medžiagų, gyvybiškai svarbių kaulų sveikatai. Trapūs ir silpni nagai gali būti vienas pirmųjų signalų, kad visam jūsų kūnui reikia daugiau šių svarbių mineralų.
Mėšlungis, raumenų ir kaulų skausmas
Yra tam tikrų mineralų ir vitaminų, kurie būtini kaulų sveikatai. Tai yra vitaminas D, kalcis, magnis ir kalis. Jie yra labai svarbūs mūsų organizmui. Mėšlungis, raumenų ir kaulų skausmas gali būti nepakankamo šių maistinių medžiagų kiekio simptomai. Jei organizmui nuolat trūksta šių vitaminų bei mineralų, vėliau gyvenime gali atsirasti per didelis kaulų masės netekimas.
Silpna fizinė būklė
Jei jūsų bendras fizinis pajėgumas prastėja, tikėtina, kad laikui bėgant kaulų masė mažės. Kūno svoris gali padėti sulėtinti kaulų netekimą, o kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri fiziniai pratimai gali netgi sustiprinti kaulus, sukeldami kalcio ir kaulus formuojančių ląstelių kaupimąsi.
Greitas pulsas
Nors vidutinis širdies susitraukimų dažnis svyruoja nuo 60 iki 100 dūžių per minutę, jei ramybės būsenos širdies susitraukimų dažnis viršija 80 dūžių per minutę, tai padidina kaulų trapumo riziką. Dėl to padidėja klubo, dubens ir stuburo lūžių rizika. Taip yra todėl, kad širdies susitraukimų dažnis atspindi žmogaus fizinį pasirengimą: ramybės būsenoje širdies susitraukimų dažnis būna didesnis nejudriems žmonėms.
Galbūt manote, kad osteoporozė yra problema, atsirandanti vyresniame amžiuje, ir kad dėl jos nereikia nerimauti daugelį metų. Tačiau būtent dabar yra laikas užkirsti kelią jos progresavimui. Jei pastebėjote bent porą čia aprašytų požymių, yra tikimybė, kad jūsų kaulai yra trapesni, nei manėte.
Geros naujienos yra tai, kad galite padėti sau išlaikyti kaulus sveikus ir tvirtus, šiek tiek pakeisdamas savo mitybą ir gyvenimo būdą apskritai. Tam, kad užkirstumėte kelią kaulų masės praradimui ar jį sulėtintumėte, į savo racioną įtraukite daugiau maisto produktų, kuriuose yra daug kalcio. Vartokite vitaminų ir mineralų maisto papildų pavidalu. Praktikuokite sveikesnį gyvenimo būdą, sportuokite, apribokite alkoholio vartojimą ir nerūkykite.
Nepamirškite, kad čia pateikiame informacija yra tik patariamojo pobūdžio. Visada geriausia yra pasikonsultuoti su savo gydytoju.