Nepale gyvenanti 21-erių mergina kreipėsi į medikus dėl stipraus skausmo ausyje. Apžiūros metu gydytojai nustatė neįprastą problemos priežastį – jos klausos kanale buvo įstrigusi erkė.
Medikai išsamų šį atvejį aprašė naujame leidinyje Journal of Medical Case Reports. Pasak ataskaitos, jaunoji moteris į ligoninę atvyko skųsdamasi stipriu skausmu dešinėje ausyje, staigiu klausos praradimu, galvos svaigimu ir spengimu ausyse. Šie simptomai pasireiškė staiga ir blogėjo visą savaitę. Medicininės apžiūros metu buvo atskleista diagnozė – jos ausyje buvo negyva erkė.
Kaip erkė sukėlė klausos praradimą?
Pasak gydytojų, erkė sukėlė uždegiminę reakciją vidinėje ausyje. Erkių seilėse esantys fermentai ir toksinai dirgina audinius bei skatina infekciją. Toks uždegimas, vadinamas labirintitu, gali sukelti stiprų skausmą, laikiną klausos praradimą, pykinimą bei spengimą ausyse.
Gydymas ir sveikatos atkūrimas
Gydytojai specialiu instrumentu ir pincetu atsargiai pašalino negyvą erkę. Toliau, siekdami sumažinti uždegimą, pacientės gydymui buvo paskirti antibiotikai ir priešuždegiminiai vaistai. Po mėnesio merginos klausos funkcija visiškai atsistatė, o visi nemalonūs simptomai išnyko.
Kokią grėsmę kelia erkių įkandimai?
Nors tokie atsitikimai, kai erkės patenka į ausis, yra gana reti, šie parazitai gali kelti nemažai pavojų. Be mechaninio dirginimo, jie yra ir įvairių ligų, tokių kaip Laimo liga ar erkinis encefalitas virusas, nešėjai.
Medikai pabrėžia, kad nors istorijos apie vorus, dedančius kiaušinius žmonių galvose, ir panašūs mitai nėra teisingi, retkarčiais tokie įvykiai, kai vabzdžiai ar voragyviai patenka į žmogaus ausį, visgi pasitaiko.
Panašus atvejis buvo aprašytas 2019 m., kai New England Journal of Medicine žurnale pateikta istorija apie 9 metų berniuką iš Konektikuto, kuris skundėsi zvimbimu ausyje. Kaip paaiškėjo, jo ausies būgnelyje taip pat buvo įstrigusi erkė.
Tokie atvejai dar kartą primena žmonėms rūpintis savo higiena, saugoti ausis nuo vabzdžių ir kitų parazitų, ypač gamtoje. Nors tai retenybė, tinkamos prevencijos priemonės gali padėti išvengti nemalonių padarinių.
Nuotrauka asociatyvinė @Canva.
Esu Rasa, puslapio redaktorė, besidominti įvairiomis temomis: pasaulio naujienomis, sveikata, žmonėmis, grožiu, santykiais bei kitomis įdomybėmis, aktualiomis skirtingo amžiaus skaitytojams. Tikiuosi, jog mano straipsniai praturtins ir padės gerai praleisti laiką trokštantiems žinių.