Naujausias tyrimas, apėmęs daugiau nei 170 000 suaugusiųjų, atskleidė nerimą keliančią tendenciją: patyrus depresiją, senstama greičiau. Lėtinės fizinės ligos, tokios kaip osteoartritas, hipertenzija ir refliuksas, išsivysto gerokai greičiau nei tiems, kurie šios ligos neturėjo. Šis atradimas pabrėžia neatidėliotiną poreikį sukurti tokią sveikatos priežiūros sistemą, kuri gydytų tiek psichikos, tiek fizinę sveikatą kartu, o ne atskirai.
Tyrime teigiama, kad suaugusieji, kurių istorijoje yra depresija, lėtines fizines ligas išsivysto maždaug 30% greičiau nei tie, kurie šios ligos nėra patyrę. Edinburgo universiteto mokslininkės Kelly Fleetwood vadovaujama tyrėjų grupė siūlo, kad depresija turėtų būti pripažinta kaip „viso kūno“ būklė, pabrėždama integruotos priežiūros, kuri apima tiek psichinę, tiek fizinę sveikatą, poreikį.
Depresija yra labiausiai paplitusi psichikos sveikatos būklė, siejama su padidėjusia fizinių ligų, įskaitant širdies ligas ir diabetą, rizika. Nors ankstesni tyrimai nagrinėjo šį ryšį, dauguma jų buvo sutelkti į ribotą skaičių ligų. Fleetwood ir jos komanda siekė suteikti platesnį supratimą, tirdami, kaip greitai fizinės būklės kaupiasi žmonėse, kurie sirgo depresija, ir tuose, kurie ja nesirgo.
Dėl depresijos senstama greičiau: ryšys su lėtinėmis ligomis
Rezultatai rodo, kad anksčiau diagnozuota depresija yra rizikos ženklas, kad vidutiniame ir vyresniame amžiuje išsivystys ilgalaikės fizinės sveikatos būklės. Dauguma sveikatos priežiūros sistemų yra sukurtos gydyti atskiras ligas, o ne asmenis, sergančius keliomis ligomis. Tyrimo autoriai mano, kad integruoti požiūriai į psichinės ir fizinės sveikatos valdymą gali pagerinti priežiūrą ir rezultatus.
Naujas požiūris į sveikatos priežiūrą siekiant geresnių rezultatų
Tyrimo autoriai priduria: „Žmonės, kurie patyrė depresiją, labiau linkę išsivystyti ilgalaikes fizines sveikatos būklės, tokias kaip širdies ligos ir diabetas; tačiau esamos sveikatos priežiūros sistemos yra sukurtos gydyti atskiras ligas, o ne atskirus žmones, sergančius keliomis ligomis. Mums reikia, kad sveikatos priežiūros paslaugos taikytų integruotą požiūrį į žmonių, kurie serga ir depresija, ir ilgalaikėmis fizinėmis sveikatos būklėmis, priežiūrą.“ Šis tyrimas yra svarbus žingsnis link supratimo, kaip depresija gali paveikti visą organizmą ir kodėl būtina keisti požiūrį į sveikatos priežiūrą, kad ji būtų holistinė ir integruota. Būtina užtikrinti, kad žmonės, patyrę depresiją, gautų ne tik psichologinę pagalbą, bet ir būtų stebimi dėl galimų fizinių sveikatos problemų, o sveikatos priežiūros specialistai dirbtų kartu, kad pasiūlytų kompleksinį ir efektyvų gydymo planą.
Šaltinis: https://scitechdaily.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
