Antibiotikų atradimą galima drąsiai vadinti vienu pagrindinių praėjusio amžiaus laimėjimų. Dėl šių vaistų išgelbėtas gyvybių skaičius matuojamas milijonais, tačiau, kaip ir bet kurią kitą stiprią priemonę, antibiotikus reikia vartoti labai atsargiai ir atsakingai.
Gydytojai perspėja: nekontroliuojamas antibiotikų vartojimas, dozės ir vartojimo taisyklių nesilaikymas, savarankiškas vartojimas ir nutraukimas – visa tai gali sukelti infekcijos lėtinės ligos formavimąsi. Svarbu žinoti, kada reikia antibiotikų, ir dar svarbiau atsiminti, kada jų jums gydytojas neturėtų skirti.
Vadovaujuosi Amerikos šeimos gydytojų asociacijos ir Amerikos pediatrijos akademijos specialistų parengtomis rekomendacijomis, sudarėme atvejų sąrašą, kada antibiotikai turi būti vartojami ir kada geriau nuo jų atsiriboti.
Ausies infekcijos
Antibiotikai nereikalingi: daugeliui ausų infekcijų nereikia naudoti sunkiosios artilerijos, ypač vyresniems nei dvejų metų vaikams. Palaukite dvi tris dienas – greičiausiai po šio laikotarpio simptomai išnyks. Jei ne, vėl kreipkitės į gydytoją ir būtinai pasakykite jam apie paūmėjusius simptomus.
Kada vartoti antibiotikus: vaistus vartokite, kai jaučiate aštrų, „šaudantį“ ausies skausmas, kuris nepraeina kelias dienas.
Egzema
Antibiotikai nereikalingi: antibiotikai yra bejėgiai prieš daugelį niežėjimo ir paraudimo priežasčių. Todėl pastebėję pirmuosius egzemos požymius, pasitarkite su gydytoju, kuris jums paskirs teisingą gydymą.
Kada vartoti antibiotikus: antibiotikai gali padėti, jei ant odos pastebite bakterinės infekcijos pėdsakus – pleiskanojančias žaizdas, įbrėžimus, odos uždegimą. Kitais atvejais jie nereikalingi.
Kvėpavimo takų infekcijos
Antibiotikai nereikalingi jei jums peršalimas, gripas, kosulys ir bronchitas. Daugeliu atvejų šias ligas sukelia virusai, nuo kurių antibiotikai nepadeda.
Kada vartoti antibiotikus: jei kosulys nepraeina dvi savaites ar ilgiau arba jei streptokokinės infekcijos testas yra teigiamas.
Sinusinės infekcijos
Antibiotikai nereikalingi: atsiminkite posakį apie slogą, kuri praeina po savaitės, jei gydoma, ir po septynių dienų, jei ne. Šiame pokšte yra daugybė tiesos: sloga, kurią sukelia hipotermija, paprastai praeina po savaitės.
Kada vartoti antibiotikus: jei simptomai nepraeina ir nesumažėja per savaitę, jei juos lydi galvos skausmai, jei gleivės turi aštrų kvapą ir rudą ar žalią atspalvį, greičiausiai tai yra bakterinio sinusito priežastis, tada antibiotikai padės su tuo susidoroti.
Šlapimo takų infekcijos
Antibiotikai nereikalingi, jei tyrimas parodė bakterinių infekcijų buvimą šlapime, bet nejaučiate jokių simptomų. Bent jau verta šiek tiek palaukti: normalaus žmogaus kūne yra tam tikras įvairių infekcijų patogenų skaičius, tačiau jie dažnai „miega“. Antibiotikų kursas ne tik nepadės jų sunaikinti, bet ir gali sukelti bakterijų, atsparesnių antibiotikams, susidarymą.
Kada vartoti antibiotikus: jei jaučiate būdingus simptomus, tokius kaip deginimas šlapinantis ar padidėjęs noras šlapintis. Tokiu atveju neatidėkite vizito pas gydytoją ir atidžiai vykdykite visus jo nurodymus!
Šie patarimai padės jums geriau suprasti, kada antibiotikus reikia vartoti, o kada ne.