Ketvirtadienis, 9 sausio, 2025

Naujausi

7 mitai apie venų varikozę

Tamsios patinusios kojų venos, kraujagyslių „tinklai“, pėdų patinimas vakare, dažni raumenų mėšlungiai, sunkumas ir skausmas kojose – visa tai yra apatinių galūnių venų varikozės simptomai. Ką su visu tuo daryti ir ar to reikia – sužinosite iš flebologo, kurio paprašėme sugriauti garsiausius mitus ir klaidingus įsitikinimus apie venų varikozę.

Negalima savarankiškai gydytis!

Straipsniuose pateikiame naujausius mokslinius įrodymus ir gerbiamų sveikatos ekspertų nuomones, tačiau atminkite: tik gydytojas gali nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą.

1 mitas: venų varikozė – tik estetinė problema

Tamsios, išsipūtusios venos ant kojų tikrai neatrodo labai patraukliai, todėl jos dažnai slepiamos po kelnėmis ir ilgais sijonais. Žinoma, tai nėra panacėja, nes, deja, tai neapsiriboja vien tik estetika. Venų varikozė pavojinga dėl komplikacijų. Jei problema nebus sprendžiama laiku, gali išsivystyti rimtos patologijos, tokios kaip trombozė, tromboflebitas, trofinės opos, kraujavimas iš pažeistų venų. Jei atsiranda venų varikozei būdingų simptomų, neatidėliokite vizito pas flebologą.

2 mitas: venų varikozė pasireiškia tik vyresnio amžiaus žmonėms

Tiesą sakant, jauni žmonės dažnai susiduria su šia problema. Pagrindiniai venų varikozės kaltininkai yra sėslus gyvenimo būdas, antsvoris, nepatogūs batai, aukštakulniai, ir t.t. Venų varikozė gali pasireikšti net ir 20 metų sulaukusiems žmonėms. Venų varikozė taip pat laikoma paveldima liga, kuri gali būti perduodama iš kartos į kartą, pavyzdžiui, jei venų varikoze sirgo močiutė, anūkė taip pat gali sirgti šia liga.

3 mitas: venų varikozė – moterų liga

Tiesa, moterims ši patologija nustatoma dažniau. Vis dėlto, tai labiau tikėtina dėl to, kad vyrai retai kreipiasi į gydytojus ankstyvosiose stadijose – jiems ne taip gėda dėl estetinių dalykų, nėra skausmo, todėl į flebologą  jie dažnai kreipiasi tik ligai pažengus ir atsiradus komplikacijoms.

4 mitas: venų varikozę galima išgydyti tepalais, tabletėmis, kompresinėmis kojinėmis

Alternatyvus gydymas tepalais ir kremais gali suteikti tik laikiną palengvėjimą. Tas pats pasakytina ir apie tabletes – jos padeda palengvinti simptomus, bet nepašalina priežasties. Kompresinio trikotažo dėvėjimas ir specialių pratimų atlikimas sulėtins ligos vystymąsi, tačiau tai nepadės išgydyti šios ligos.

5 mitas: chirurginiam gydymui reikalinga anestezija ir ilgalaikė reabilitacija

Taip buvo anksčiau, kai venų varikozės gydymui reikėjo kompleksinės atviros operacijos probleminei venai pašalinti. Vis dėlto, per pastaruosius dvidešimt metų medicina padarė didelę pažangą flebologijos srityje ir atsirado tikrai pažangių gydymo metodų. Visų pirma, tai skleroterapija, venų koaguliacija lazeriu,  ir t.t. Dabar pakitusi vena ne pašalinama, o uždaroma iš vidaus, kad joje nebegalėtų kauptis kraujas. Šiuolaikinės operacijos atliekamos taikant vietinę nejautrą, nepalieka randų ir nereikalauja hospitalizacijos. Taigi, šiandien pacientai gali išspręsti venų varikozės problemą vos per vieną dieną, nekeičiant įprasto gyvenimo ritmo.

6 mitas: vasarą geriau nedaryti operacijos

Nereikėtų atidėlioti problemos sprendimo iki palankesnio sezono. Šiuolaikiniai gydymo metodai  gali būti taikomi bet kuriuo metų laiku. Be to, po operacijos ne visada būtina mūvėti kompresines kojines, todėl tikrai nėra reikalo atidėlioti vizito pas specialistą.

7 mitas: venų varikozė – liga, kuri anksčiau ar vėliau palies kiekvieną, todėl nieko negalime padaryti

Venų varikozė yra kaina, kurią žmogus moka už gebėjimą vaikščioti kojomis. Vertikalioje padėtyje kojų apkrova yra didžiausia, o kai kurių žmonių venos laikui bėgant yra linkusios išsiplėsti. Vis dėlto, tai nereiškia, kad to neįmanoma išvengti. Geriausias būdas išvengti venų varikozės yra saikingas kasdienis fizinis aktyvumas. Nesėdėkite, o ypač nestovėkite vienoje vietoje ilgai nejudėdami: vaikščiokite, ištieskite kojas, darykite pritūpimus. Daugiau plaukiokite, važinėkite dviračiu, nepatingėkite lipti laiptais. Visa tai padės sumažinti kraujo stagnaciją ir sumažinti venų varikozės riziką. Jei  vis dėlto pasireikštų venų varikozei būdingi simptomai, nedelskite kreiptis į gydytoją. Atminkite: dabar galite greitai ir neskausmingai atsikratyti venų varikozės bet kuriuo metų laiku. Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo greičiau sugrąžinsite kojoms sveikatą.

Dėmesio: galimos kontraindikacijos, todėl visada būtina pasikonsultuoti su specialistu.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---