Šeštadienis, 18 sausio, 2025

Naujausi

11 patarimų, kaip išvengti inkstų akmenų formavimosi

Inkstų ir šlapimo takų akmenlige gali sirgti visų amžiaus grupių žmonės, pradedant naujagimiais ir baigiant senyvais žmonėmis. Ko reikia imtis, norint apsaugoti inkstus nuo akmenų?

Inkstų ir šlapimo takų akmenligė (urolitiazė) yra liga, susijusi su akmenų susidarymu inkstuose ir (arba) kituose šlapimo sistemos organuose. Šlapimo akmenų tipas paprastai priklauso nuo paciento amžiaus. Vyresnio amžiaus žmonėms vyrauja šlapimo rūgšties akmenys.

Daugiau nei 60% akmenų yra mišrios sudėties. Šlapimo akmenys beveik visada susidaro inkstuose, šlapimtakyje. Šlapimo pūslėje jie paprastai yra antriniai, tai yra, atkeliavę iš inkstų. Akmenys gali būti ir maži (iki 3 mm – smėlis inkstuose), ir dideli (iki 15 cm). Medicinoje aprašomi atvejai, kai akmenys svėrė kelis kilogramus.

Inkstų ir šlapimo takų akmenligė yra dažniausia pacientų apsilankymo pas urologą priežastis. Kai inkstai užpildomi akmenimis, skausmas tampa nepakeliamas ir yra nuolatinis. Maži akmenys gali išsiskirti su šlapimu, nesukeldami daug nepatogumų.

Nepasišalinę akmenys padidėja, įstringa šlapimo takuose ir trukdo praeiti šlapimui. Dideli akmenys gali rimtai pakenkti šlapimo takams. Štai kodėl šios problemos prevencija sveikatai yra labai svarbi. Taigi, į kokius naudingus patarimus reikia atkreipti dėmesį, norint apsaugoti inkstus nuo akmenų?

1. Gerkite daug paprasto vandens

Inkstų ir šlapimo takų akmenligės rizika yra dvigubai didesnė tarp tų žmonių, kurie per dieną neišgeria pakankamo kiekio vandens. Skystis padeda inkstams išvalyti medžiagų apykaitos atliekas iš organizmo. Jei jos nebus pašalintos laiku, jos kristalizuosis ir virs akmenimis.

Skysčio trūkumą organizme gali nurodyti šlapimo spalva. Dažniausiai ryte būna tamsiai geltona, nes kaupiasi naktį susidarančios atliekos. Bet jei tamsus atspalvis išlieka visą dieną, tai rodo, kad organizmui trūksta vandens. Vidutiniškas sunaudoto skysčio kiekis per dieną turėtų būti 8–10 stiklinių. Į šį kiekį, be vandens, gali būti įtraukti kiti gėrimai ir skysti produktai.

Labai naudingas yra vanduo su citrinos sultimis. Tai padidina citrinos rūgšties kiekį šlapime, o tai savo ruožtu neleidžia kalciui sudaryti netirpios druskos su oksalo rūgštimi. Tačiau svarbu nepersistengti su vandens kiekiu, nes gali sutrikti inkstų veikla.

2. Valgykite maistą, kuriame gausu kalcio

pieno produktai

Sumažėjus kalcio kiekiui maisto racione, padidėja oksalatų (oksalo rūgšties esterių ir druskų) kiekis organizme, o tai palaipsniui sukelia inkstų ir šlapimo takų akmenligę. Žarnyne kalcis jungiasi su oksalatais, o tai neleidžia jiems absorbuotis į kraują ir patekti į inkstus. Tyrimai parodė, kad su maistu vartojamas kalcis sumažino inkstų akmenų riziką, o maisto papildai su kalciu, priešingai, padidino inkstų akmenų riziką.

Dėl šios priežasties rekomenduojama vartoti ne papildus su kalciu, o jo turinčius maisto produktus (pieną, varškę, kefyrą, sezamą, pilno grūdo kviečių produktus ir kt.). Taip pat naudingos rytinės saulės vonios (apie 15 minučių per dieną), kad padėtų organizmui gaminti vitaminą D, kuris yra reikalingas kalciui absorbuoti.

3. Venkite dietos, kurioje gausu oksalatų

Reguliarus ir gausus oksalatų turinčio maisto vartojimas taip pat padidina inkstų akmenų riziką. Oksalatai neleidžia kalciui absorbuotis organizme, todėl susidaro kalcio oksalatai, kurie virsta akmenimis. Būkite atsargūs laikydamiesi dietų, kuriose gausu oksalatų turinčių maisto produktų, tokių kaip rūgštynės, špinatai, rabarbarai, kopūstai, salierai, mangoldai, burokėliai, šokoladas, braškės ir kt. Per didelis vitamino C vartojimas taip pat yra pavojingas — jis kaupiasi ir virsta oksalatais.

4. Ribokite druskos kiekį maiste

Maistas, kuriame gausu natrio, skatina kalcio kaupimąsi šlapime ir inkstų akmenų susidarymą. Kalcis padidina šlapimo baltymų kiekį, dėl kurio atsiranda inkstų ligos. Be to, dėl natrio pertekliaus organizme inkstai dirba labai intensyviai. Todėl jie greitai susidėvi, tampa labiau ligų pažeidžiami.

Inkstų ir šlapimo takų akmenligės profilaktikai tinka dietos su mažu druskos kiekiu — ne daugiau kaip 5 g per dieną, tai yra apie 1 arbatinį šaukštelį. Vietoj įprastos valgomosios druskos geriau naudoti jūros druską, taip pat prieskonius ir aromatines žoleles. Beje, kuo daugiau druskos žmogus vartoja, tuo daugiau kalcio pasišalina iš jo kaulų.

5. Naudokite mažiau cukraus ir saldiklių

Maistas, kuriame yra daug cukraus ir fruktozės, sukuria palankią aplinką inkstų akmenims susidaryti. Taigi, per didelis cukraus vartojimas lemia mineralų disbalansą organizme, trukdo absorbuoti kalcį ir magnį. Kai kuriais atvejais fruktozė gali būti metabolizuojama į oksalatą. Pramoniniai saldikliai taip pat yra kenksmingi, nes blogina inkstų veiklą. Geriausia į arbatą ir kavą dėti natūralaus medaus ar stevijos.

6. Vartokite mažiau raudonos mėsos

Pernelyg didelis raudonos mėsos vartojimas yra labai žalingas inkstams. Baltymų perteklius padidina medžiagų apykaitą inkstuose ir sutrikdo azoto pusiausvyrą organizme, o tai kenkia ne tik inkstams, bet ir visam organizmui. Raudonoje mėsoje yra daug purinų, kurie skatina šlapimo rūgšties gamybą organizme. Tai sumažina bendrą šlapimo pH. Savo ruožtu didelė rūgšties koncentracija šlapime sukuria palankią aplinką inkstų akmenims susidaryti.

7. Sportuokite, kad išlaikytumėte tinkamą svorį

Riziką susirgti inkstų akmenlige taip pat padidina nutukimas, todėl reguliarus fizinis krūvis yra labai naudingas, siekiant išvengti inkstų akmenų. Mankšta normalizuoja kraujospūdį, pagerina inkstų mikrocirkuliaciją ir apskritai sumažina lėtinės inkstų ligos riziką.

Amerikos nefrologų draugijos tyrimai parodė, kad reguliarus ir vidutinis fizinis krūvis sumažina daugelio su inkstų akmenimis susijusių veiksnių riziką. Tam pakanka paprastoms treniruotėms (bėgimui, vaikščiojimui, važinėjimui dviračiu, mankštai) skirti apie 30 minučių per dieną, penkis kartus per savaitę.

8. Atsisakykite gazuotų gėrimų

Pernelyg didelis saldžių gazuotų gėrimų vartojimas padidina inkstų ir šlapimo takų akmenligės riziką. Sodoje esanti fosforo rūgštis rūgština šlapimą ir skatina akmenų susidarymą. Cukriniai gazuoti gėrimai taip pat padidina lėtinės inkstų ligos riziką.

9. Negerkite vandens su fluoru

Geriamasis vanduo su fluoru — ypač nepageidautinas produktas inkstams. Įrodyta, kad reguliariai vartojant vandenį, kuriame gausu fluoro, susidaro inkstų akmenys. Vienas iš požymių, rodančių, kad žmogus vartoja per daug fluoro, yra danties emalio spalvos pasikeitimas arba ant jo atsirandančios būdingos dėmės, kurios priskiriamos ligai, vadinamai dantų fluoroze. Geriausia gerti išpilstytą, nusistovėjusį ir virintą vandenį, arba naudoti vandens valymo nuo fluoro sistemą.

10. Valgykite daug vaisių ir daržovių

Dietos, kuriose gausu vaisių ir daržovių, padeda išvengti inkstų akmenų. Rekomenduojama kasdien suvalgyti mažiausiai penkias vaisių ir daržovių porcijas. Vaisiai ir daržovės, kuriuose gausu magnio, skaidulų, kalio ir antioksidantų, padės apsaugoti inkstus nuo akmenų kaupimosi.

11. Meskite rūkyti

Cigaretės yra viena iš sumažėjusio kraujo pratekėjimo visame kūne, įskaitant inkstus, priežasčių. Kuo mažiau kraujo patenka į inkstus, tuo blogiau jie dirba.

Neatidėliokite vizito pas gydytoją, jei kartkartėmis jaučiate stiprų ar aštrų skausmą juosmens srityje arba jei sunku šlapintis.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---