Apie moters lytinę sistemą vis dar sklando daugybė mitų, kurie dažnai pasikartoja kasdieniame gyvenime, interneto puslapiuose ar net ginekologijos kabinete. Šie klaidingi įsitikinimai gali lemti neteisingus sprendimus, paveikti psichinę ir fizinę sveikatą ar sukelti gėdą be jokio pagrindo. Gydytoja ginekologė-endokrinologė Julija Mudra paneigia 10 dažniausiai girdimų mitų apie moters lytinę sistemą, lytinę sveikatą ir intymius procesus. Sužinokite, kas tiesa, o kas – tik mitas.
MITAS: Sveikatai būtina turėti lytinių santykių
Tiesa ta, kad moters lytinė sveikata nepriklauso nuo to, ar ji turi intymių santykių, ar ne. Nors emocinis ryšys ir psichologinė gerovė gali būti svarbūs savijautai, fiziologiškai organizmas išlieka sveikas net ir be lytinių santykių.
MITAS: Sveika makštis neturi jokio kvapo
Iš tikrųjų kiekviena sveika makštis turi natūralų, rūgštoką kvapą. Jis rodo normalų lakto bakterijų, palaikančių mikroflorą, buvimą. Kvapo stiprumą gali lemti ciklo fazė, prakaitavimas, mityba, dėvimi apatiniai ir kiti veiksniai.
MITAS: Makštį reikia plauti iš vidaus
Makštis yra savaime išsivalantis organas, todėl jos plauti iš vidaus nereikia – ir net nereikėtų. Pakanka pasirūpinti išorinių lytinių organų (vulvos) higiena švelniomis priemonėmis. Per dažnas plovimas ar agresyvi higiena gali sutrikdyti natūralią mikroflorą.
MITAS: PMS visoms moterims sukelia „isteriją“
Prieš menstruacijas pasikeitus hormonų santykiui kai kurios moterys gali jausti padidintą jautrumą ar nuotaikų kaitą, tačiau tai nėra taisyklė. Reakcija į ciklo pokyčius labai individuali – PMS simptomų intensyvumas priklauso nuo hormonų pusiausvyros bei genetikos.
MITAS: Klimaksas visada prasideda po 50-ies
Menopauzės amžius kiekvienai moteriai gali būti skirtingas. Jam įtaką daro genetika, kiaušidžių rezervas, taip pat tam tikri gydymo būdai. Todėl menopauzė gali prasidėti tiek gerokai anksčiau, tiek vėliau nei įprasta manyti.
MITAS: Mergystės plėvė – nekaltybės įrodymas
Mergystės plėvės būklė negali tiksliai parodyti, ar moteris turėjo lytinių santykių. Jos forma ir elastingumas kiekvienai individualūs – kartais lytinio akto metu ji gali nė nesuplyšti. Taip pat ji niekaip nesusijusi su kitomis intymumo formomis.
MITAS: Menstruacijų metu pastoti neįmanoma
Pastojimo tikimybė menstruacijų metu yra mažesnė, bet nėra lygi nuliui. Sperma moters organizme gali išgyventi iki 5 dienų, o jei ovuliacija įvyksta neįprastai anksti, gali įvykti apvaisinimas net ir mėnesinių metu.
MITAS: Dažnas seksas išplečia makštį
Makštis yra elastingas raumeninis organas, kuris laikinai prisitaiko prie skirtingų formų. Ji „neišsitampo“ pastoviai net ir dažnai lytiškai santykiaujant. Grįžtamasis elastingumas – natūrali jos savybė.
MITAS: Išskyros iš makšties reiškia problemą
Makšties išskyros – įprastas fiziologinis reiškinys, parodantis, kad makšties mikroflora veikia tinkamai. Kiekis ir konsistencija gali kisti priklausomai nuo ciklo fazės. Diskomfortas, neįprasta spalva ar kvapas gali rodyti sutrikimą, o ne pačios išskyros.
MITAS: Vagina ir vulva – tas pats
Šios sąvokos dažnai painiojamos, bet iš tiesų žymi skirtingus dalykus. Vulva – tai išoriniai lytiniai organai, o vagina (makštis) – vidinis raumeninis kanalas, einantis nuo vulvos iki gimdos kaklelio. Suprasti skirtumą svarbu tiek kalbant apie higieną, tiek apie sveikatą apskritai.
Nuotrauka @Canva
Šaltinis tsn.ua

Esu Barbora, įdomybės skilties autorė. Pasaulyje vyksta tiek daugi įvairiausių įdomybių, jog tikrai būtų nepadoru jomis pasidalinti ir su skaitytojais. Šioje skiltyje stengiuosi įgyvendinti savo misiją dalintis įdomiomis naujienomis su įvairaus amžiaus skaitytojais.