Alzheimerio liga, arba silpnaprotystė, yra klastinga liga, sukelianti nuolatinį asmenybės žlugimą. Deja, vaistų nuo šio su amžiumi susijusio negalavimo dar nerasta. Tačiau mūsų kompetencija yra atpažinti ligą pradiniame etape ir imtis prevencinių priemonių, kad sulėtėtų jos vystymasis.
Kiekvienas iš čia pastebėtų simptomų gali parodyti pradines šios klastingos ligos vystymosi stadijas. Todėl, jei savo elgesyje pastebėjote bent vieną iš šių požymių, prasminga apsilankyti pas gydytoją. Iš tiesų, kai silpnaprotystė (demencija) nustatoma pačioje jos vystymosi pradžioje, galima sulėtinti šio su amžiumi susijusio negalavimo progresavimą.
10 Alzheimerio ligos pradžios simptomų:
Atminties praradimas
Netikėtas atminties praradimas kasdieniame gyvenime yra pirmasis ir labiausiai nerimą keliantis signalas. Tai ir galimi prašymai pakartoti tą pačią informaciją, didėjanti priklausomybė nuo noro užsirašyti ir atsiradusio sunkumo prisiminti visai neseniai įvykusius įvykius ir reiškinius.
Svarbu atsiminti! Ši problema neapima atsitiktinio užmaršumo, jei, pavyzdžiui, sunku iš karto prisiminti, kur padėjote savo mobilųjį telefoną.
Įprastinių reikalų ignoravimas
Apatija, abejingumas, kažkada mėgstamos veiklos vengimas, vienatvės troškimas – visa tai, kas išdėstyta aukščiau, taip pat gali veikti kaip signalas apie prasidedančią Alzheimerio ligą. Kažkodėl žmogus nebenori sekti mėgstamos sporto komandos pergalių, žaisti su anūkais, skaityti mėgstamas knygas, bendrauti su senais ir ištikimais draugais.
Svarbu atsiminti! Ši problema neapima: būtinybės atsisakyti įprastų reikalų dėl didelio darbo krūvio. Esant artėjančiai demencijai, įprasta veiklos nepriežiūra tęsiasi ilgą laiką ir laikui bėgant tik blogėja.
Orientacijos praradimas laike ir erdvėje
Įsivaizduokite, kad atsibundate iš gilaus miego ir negalite iš karto atsiminti dienos, laiko ir (arba) savo buvimo vietos. Tai dezorientacijos jausmas. Dabar daug kartų sustiprinkite šią apraišką, darykite tai sistemingai ir atsiras demencijos simptomas. Dezorientacija taip pat reiškia nesugebėjimą apibūdinti metų laiko, kurioje vietoje žmogus yra arba, kodėl yra šioje vietoje. Didėjant silpnaprotystei, dėl laiko pojūčio praradimo pacientas gali suvokti save jaunesniu, nei yra iš tikrųjų.
Svarbu atsiminti! Šiai problemai nepriskiriama: jei paklausiate savęs, kokia šiandien diena yra ir sugebate tai nurodyti kalendoriuje.
Vizualiniai – erdviniai sunkumai
Tai dar vienas artėjančios Alzheimerio ligos signalas. Jie reiškia sunkumus suprasti gylį, atstumą, atpažinti artimuosius, interpretuoti vaizdus. Jau darosi sunku lipti ar nusileisti laipteliais, lipti į vonią, rasti kelią į namus, skaityti.
Svarbu atsiminti! Tai nėra problema, jei turite įvairių regos sutrikimų, kuriuos sukelia geltonosios dėmės degeneracija ar katarakta.
Asmenybės ir nuotaikos pokyčiai
Ar jūsų visada bendraujantis tėtis nuo tam tikro laiko tapo nerimastingas ir irzlus? Galbūt jis jums priekaištavo, kad atvažiavote pas jį tik pavogti jo pinigų ar kito turto? Arba jis pernelyg audringai sureagavo į tai, kad prekybos centre dabar parduodamas pienas yra kitame skyriuje?
Pastaraisiais mėnesiais pastebimi tokie elgesio ir nuotaikos pokyčiai gali būti simptomas, kad jo smegenyse vyksta negrįžtami procesai.
Svarbu atsiminti! Į šią problemą neįeina: trumpalaikiai nuotaikos svyravimai bei su amžiumi susijusių įpročių paaštrėjimas ir nemėgimas pokyčių, kurie paprastai būdingi vyresnio amžiaus žmonėms.
Bendravimo raštu bei žodžiu pablogėjimas
Žmogus kartas nuo karto neprisimena reikiamo žodžio ir kalba kažką panašaus į „šis daiktas, kuriame žmonės vežiojami“, nes nesugeba prisiminti žodžio „automobilis“. Arba toks pavyzdys: žmogus puikiai mokėjo epistolinį (laiškų formos) žanrą, tačiau staiga pastebėjo, kad jis nesugeba raštu išreikšti savo minčių. Nesugebėjimas bendrauti yra Alzheimerio ligos simptomas!
Svarbu atsiminti! Šiai ligai nebūdinga, jei: kai žmogui kartais ar netyčia sunku rasti tinkamą žodį.
Sunkumai sprendžiant gyvenimo užduotis ir (arba) planuojant
Žmogus įsitikinęs, kad su jo atmintimi viskas gerai, tačiau pastaruoju metu tiesiog sunkiau laiku apmokėti sąskaitas. Arba toks pavyzdys: tiriamasis visada buvo laikomas geru kulinaru, tačiau dabar jis negali susitvarkyti su išskirtiniu receptu, jis jam atrodo beprasmiškas. Net elementarus rytinės kavos ruošimo procesas pradėjo užtrukti daug daugiau laiko.
Šio tipo veikla apima vadinamąjį vykdomąjį funkcionavimą, gebėjimą, kuris slopinamas progresuojant Alzheimerio ligai.
Svarbu atsiminti! Ši problema neapima: atsitiktinių, skubotų klaidų, atliekant tam tikrus matematinius skaičiavimus.
Nuolatinis objektų perkėlimas
Išsivysčius Alzheimerio ligai, žmogus nesugeba laikyti visų daiktų įprastose jiems vietose. Rasti daiktus yra sunku… Žmogus, susirgęs Alzheimerio liga, bus nusiminęs, jei „kažkas“ padės jo akinius į šaldytuvą ar „kažkas“ nugvelbs jo piniginę.
Svarbu atsiminti! Problemos nėra: jei žmogus neranda raktų ir po kurio laiko jis atsimena, kad jis, žiūrėdamas pro langą, padėjo juos ant palangės.
Išmintingumo praradimas
Jei pradėjote pastebėti, kad trūksta sąmoningų samprotavimų artimo žmogaus elgesyje, gali būti tinkamas laikas jį užrašyti apsilankymui pas gydytoją. Pavyzdžiu, tai galėtų būti pakartotinai telefoninių sukčių skambučiai ar nemotyvuotas finansų švaistymas. Arba, pavyzdžiui, jūsų tvarkinga močiutė atrodo netvarkinga ir nesipraususi, arba, apsirengusi ne to sezono meto drabužiais.
Svarbu atsiminti! Ši problema neapima: vieno šeimos ginčytino sprendimo, dėl kuriuo artimieji nesutaria.
Sunkumai atliekant įprastą veiklą
Jei žmogus nerado namų grįždamas iš netoliese esančios kepyklos, negalėjo išvirti įprastų barščių, tai gali būti demencijos požymiai.
Svarbu atsiminti! Čia problemos nėra: jei sunku įsisavinti naujos kompiuterinės programos veikimą.
Guodžiančios naujienos
Neseniai buvo sukurta dieta, užkertanti kelią maždaug pusei Alzheimerio ligos progresavimų. Eksperimentas buvo atliktas su grupe savanorių, kurie turėjo griežtai laikytis šios dietos. Todėl tiems savanoriams, kurie laikėsi nurodymų, demencijos rizika sumažėjo 53%. Tiems, kuriems nebuvo tokių griežtų dietos laikymosi nurodymų, rizika sumažėjo iki 35%.
Manoma, kad bet kokia intelektinė veikla gali slopinti tokios liūdnos ligos, kaip Alzheimerio liga, vystymąsi. Tai visų pirma yra skaitymas. Nebūtina priversti savęs skaityti epinę knygą „Karas ir taika“. Galite tiesiog perskaityti straipsnį laikraštyje ar žurnale. Arba imkite ir skaitykite mėgstamus eilėraščius. Juk mūsų smegenis, kaip ir kūną, reikia sistemingai lavinti!
O smalsumas ir naujų dalykų troškimas taps jūsų ilgo ir vaisingo gyvenimo be senatvinės demencijos garantais. Juk aplink mus tiek daug pagyvenusių žmonių, kurie puikiai dirba kompiuteriu, registruojasi socialiniuose tinkluose ir moka naudotis išmaniaisiais telefonais! Neleiskite sau ir savo artimiesiems pasinerti į senatvės tamsą. Gyvenkite visavertį gyvenimą!