Sekmadienis, 12 sausio, 2025

Naujausi

Priverstiniai bandymai draugauti su buvusiu partneriu gali būti asmenybės sutrikimo požymis

Kai kurie žmonės mano, kad draugystė su buvusiais partneriais yra brandos požymis, tačiau taip yra ne visada.

Ar įmanoma toliau draugauti su žmogumi, kurį aistringai įsimylėjote? Tai klausimas, kuris kankina visų tų žmonių, kurie atsidūrė draugystės kategorijoje ir nori visą laiką likti artimi savo buvusiajam ar buvusiajai, protus.

Niekas pasaulyje nėra geriau už meilės ir tarpusavio ryšio jausmą, ar ne? Kai nesavanaudiškai mylite žmogų ir norite, kad jis būtų laimingas su jumis ar be jūsų. Tai skamba taip nuoširdžiai ir romantiškai. Bet, ar tai, apskritai, įmanoma? O jei taip, ar dėl šios draugystės ateityje gali kilti problemų? Be to, ar esate pasiruošę paaukoti save, kad išlaikytumėte ryšį su žmogumi, kuris kadaise jums buvo toks brangus, o vėliau jus išdavė arba nuvylė?

Ar, kita vertus, priimtumėte draugystę su žmogumi, kuris jus iš tiesų myli, ar tai reikštų, kad jį išnaudojate?

Ar tai nėra desperatiškas mėginimas išsaugoti santykius, kuriems buvo lemta baigtis? O gal tai nesugebėjimas susitaikyti su tuo, kad viskas anksčiau ar vėliau baigiasi? Galiausiai, ar apskritai galima toliau draugauti su buvusiu partneriu?

Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad jei jūsų buvęs partneris po išsiskyrimo nori likti draugu, tai gali reikšti, kad jis turi rimtų asmenybės sutriko problemų. Tiksliau, jis gali būti psichopatas. Štai kodėl.

Oklando universiteto mokslininkų atliktame tyrime (jo rezultatus galima rasti moksliniame žurnale „Individuality and Individual Differences“) buvo analizuojami 861 žmogaus asmenybės bruožai ir jų ankstesni santykiai. Dalyviai turėjo atsakyti į klausimus apie savo dabartinius santykius, įskaitant draugystę su buvusiais partneriais. Po to mokslininkai atliko dar vieną apklausą, kad nustatytų, ar respondentai turi narcisizmo ir psichopatinių polinkių.

Rezultatai parodė, kad žmonės, kurių asmenybės bruožai atitiko psichopatams būdingus bruožus, buvo labiau linkę palaikyti ryšius su buvusiais žmonėmis dėl daugybės nerimą keliančių priežasčių.

Psichopatija yra antisocialaus asmenybės sutrikimo tipas. Šį terminą psichologai taiko žmonėms, turintiems narcisistinių ir sadistinių bruožų. Taip pat turintiems savanaudiškumą ir empatijos stoką rodančius bruožus.

Paprastai žmonės gali elgtis ir savanaudiškai, ir nesavanaudiškai, tačiau psichopatai linkę pasižymėti kraštutinėmis šių bruožų formomis – tai ženklas, kad jų veiksmai motyvuoti tik asmeninės naudos siekimu.

Psichopatai taip pat garsėja gebėjimu spinduliuoti apgaulingą žavesį, dėl kurio jiems taip lengva palaikyti naudingą draugystę su buvusiais partneriais po išsiskyrimo.

Nustatyta, kad psichopatai dažniau palaiko glaudžius ryšius su buvusiais partneriais, nes partneriai galėjo psichopatams suteikti intymumo, pinigų ir informacijos.

Dauguma psichopatų turi bendrą bruožą – jie šlykštisi pačia mintimi, kad jų buvęs ar buvusi mergina susitikinėja su kitu žmogumi. Ir tai dar viena gera priežastis pasinaudoti savo žavesiu ir gerumu, kad įtikintų buvusį partnerį likti draugais. Taip lengviau manipuliuoti ir, galbūt, sugriauti kito žmogaus laimę.

Remdamasi šia informacija, psichologė Paulette Sherman teigia: „Santykiai patys savaime yra sudėtingi. Ir niekas net nepagalvoja, kad kiekvieną kartą, kai buvęs partneris nori likti draugu, jis vadovaujasi savo psichopatiniais polinkiais. Taigi, kai kurių žmonių pasilikimo tolesniuose santykiuose priežasčių nustatymas yra gana įdomus atradimas. Pavyzdžiui, jie gali tai daryti dėl savanaudiškų priežasčių, pavyzdžiui, dėl galimybės turėti lytinių santykių, gauti informacijos ar kitokios naudos. Jie gali net nesidomėti emociniu tokios draugystės poveikiu buvusiam partneriui.“

Tačiau daktaras Sherman pataria nevadinti visų savo buvusiųjų psichopatais: „Esu matęs daug savo pacientų, kurie nusprendė palaikyti draugystę su buvusiaisiais savo partneriais dėl visiškai normalių ir net altruistinių priežasčių. Šie pacientai savo buvusiems draugams norėjo tik geriausio, mėgavosi jų draugija ir žinojo, kaip nubrėžti aiškias ir sveikas ribas tokioms draugystėms. Daugeliu atvejų tarp jų nebebuvo jokios traukos, abi pusės buvo užmezgusios naujus santykius ir gerbė viena kitos partnerius. Tai ne visada lengva, bet įmanoma ir svarbu nustoti galvoti, kad visi buvę draugai, kurie nori likti draugais, turi psichopatinių polinkių ar motyvų.”

Tačiau jei jūsų buvęs partneris aktyviai stengiasi palaikyti artimą ryšį, jūs dėl to turėtumėte sunerimti. Galbūt, tokiu atveju, reikėtų atkreipti dėmesį į pirmiau minėtus tyrimų rezultatus.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---