Sąmonės lygmenyje neištikimybės priežastis yra bandymas išsaugoti santykius. Teisingai, perskaitėte teisingai – išsaugoti santykius. Plačiau apie tai pakalbėkime šiame straipsnyje. Psichologė Nadežda Efremova sako, kad kiekvienas žmogus turi savo įsivaizdavimą apie tai, kaip būtent jam atrodo santykiai.
Tarkime, Anai labai svarbu, kad santykiuose ją palaikytų ir girtų. Pavyzdžiui, jos vaikystė buvo sunki ir visa tai, ko ji nori iš santykių su vyru, yra jausti meilę ir didžiuotis tuo. O kad Jonas gyventų laimingą šeimyninį gyvenimą, jam svarbu, kad namai būtų švarūs, stalas visada padengtas, o koridoriuje vis dar sklistų malonus pyragų kvapas. Kažkuriuo gyvenimo momentu Ana ir Jonas susipažįsta. Ana patiko Jonui, nes ji buvo puiki šeimininkė. Jonas patiko Anai, nes negailėjo gražių žodžių ir emocijų, vis kartojo, kaip ją myli ir kokia puiki mergina ji yra.
Jų poreikių dėlionės susijungė į gražų ir unikalų vaizdinį. Kiekvienas iš jų užpildė kito partnerio gyvenimo poreikius.
Šių santykių fone gimsta vaikas. Ana pradeda daug laiko skirti kūdikiui. Todėl namai ne visada būna idealiai švarūs, o pyragai net neaišku kada paskutinį kartą buvo ant stalo. Taigi, partneris (šiuo atveju Ana) nustoja daryti pagrindinius ir svarbius dalykus, dėl kurių susiklostė pagrindiniai santykiai. Atsakydamas į tai, Jonas nustoja palaikyti Aną ir pradeda ją aštriai kritikuoti.
Kas iš esmės įvyksta? Pagrindinis elementas, dėl kurio susikūrė pora, nustoja veikti. Norint išbristi iš šios krizės, svarbu iš naujo sukurti porą. Tai reiškia: kurti naujas vertybes, susitarti, kaip dabar bendrausime, kas santykiuose nebėra aktualu, o kas įgijo didesnę vertę ir panašiai. Arba pripažinti, kad santykiai nebereikalingi (iš tikrųjų jie nebeatitinka mano poreikių) ir juos reikia nutraukti.
Pirmasis būdas yra ilgas, nuobodus, neaiškus ir visai nesinori jam gaišti laiko. Antrasis būdas – jaustis kaltam prieš žmoną, sūnų, tėvus. Ir tada kaip velnias iš po žemių išlenda trečiasis būdas: uždaryti savo poreikius kažkur šone, nesugriaunant esamų santykių. Ir viskas būtų gerai, tačiau toks „pabėgimas“ turi labai konkrečią kainą, kurią kiekvienas turi sumokėti.
Taigi, jei atsidūrėte situacijoje, kai sužinojote, kad jūsų poroje vyksta neištikimybė, svarbu išsiaiškinti situaciją, kad suprastumėte, kokių tolesnių veiksmų galėtumėte imtis, ir užduoti partneriui šiuos klausimus:
Ko tau trūko mūsų poroje?
Tai reikės išsiaiškinti ir prisiimti atsakomybę už tai, ką jūs taip pat padarėte (arba nepadarėte) savo poroje, kad joje atsirado trečias asmuo.
Po kokių įvykių pradėjai nutolti nuo mūsų santykių?
Pravartu išsiaiškinti, ar tai buvo konkretus didelis įvykis, po kurio jūsų partneris pasijuto atstumtas, ar tai buvo keletas mažų įvykių, kurie susikaupė ir sukėlė tokį efektą.
Ar nori, kad mūsų santykiai tęstųsi?
Kad suprastumėte, kokius tolesnius žingsnius turėsite žengti, svarbu suprasti, kur yra taškas B ir ar planuojate ten vykti kartu. Visai įmanoma, kad partneris priėmė sprendimą išeiti iš esamų santykių. Ir tai yra visiškai kitokia poros strategija nei tuo atveju, jei partneris nori ir yra pasirengęs stengtis išsaugoti santykius.
Ar planuoji tęsti santykius su meiluže?
Iš vienos pusė žvelgiant, šio klausimo neturėtų būti. Tačiau pasitaiko atvejų, kai kolegos darbe svetimauja. Ir tuomet bet koks kontaktas (net jei tai būtų tik darbinis) tam partneriui, kuris buvo apgautas, bus labai skausmingas. Šis skausmas pasireikš pavydu, skandalais, baime, kad tai gali pasikartoti, nepasitikėjimu ir pan. Į tai reikia atsižvelgti ir susitarti, kaip išspręsti šį klausimą.
Ar supranti, kad dabar man skauda ir kad prireiks laiko, kol vėl pradėsiu tavimi pasitikėti?
Jei jūsų partneris sužino apie romaną, prarandamas svarbiausias santykių elementas – pasitikėjimas. Pasitikėjimas visada yra tarsi paskola ar kreditas kitam. Kai apgaudinėjate, jūsų limitas gali būti visiškai panaikintas. Jei norite išsaugoti santykius, svarbu leisti kitam sutuoktiniui susitvarkyti su savo emocijomis savo ritmu ir požiūriu. Sakyti: „Juk aš atsiprašiau ir daugiau taip nedarysiu!“ šioje situacijoje netinka. Partneris turės atsigauti po šio įvykio ir, jei norite ir toliau būti kartu, svarbu tam skirti pakankamai daug laiko.