Kartais santykių problemos gali slėptis labai giliai. Kai taip nutinka, partneriai net nepastebi, kad juos ištiko krizė, kol būna per vėlu. Nesveikiems santykiams būdingi keli požymiai. Pagrindiniai iš jų yra šie.
Blogi santykiai: požymiai
Intymumo trūkumas
Aiškiausi signalai, kad santykius ištiko krizė, yra net ne ginčai ir konfliktai. Pavojaus varpai gali būti nematomi, paslėpti, bet juos sunku atpažinti. Vienas iš jų yra toks: nustojote vienas kitą apkabinti, bučiuoti, vienas kitam palinkėti labos nakties, tiesiog laikytis už rankų. Prisilietimas, glostymas yra labai svarbus, kad žmogus pajustų mylinčio partnerio šilumą. Jei nėra fizinio kontakto, tai yra užslėptų nesusipratimų poroje požymis. Tas pats galioja kalbant ir apie intymumą. Jei jūsų intymumas tapo monotoniškas, vadinasi, artėja santykių atšalimas.
Galite nepakankamai įvertinti fizinio intymumo svarbą, nes svarbiausia yra pasitikėjimas, rūpestis ir parama vienas kitam. Tam nebūtina laikytis už rankų ir bučiuotis. Tačiau psichologai tvirtina, kad būtent fizinis artumas padeda sukurti emocinį artumą. O hormonas oksitocinas padeda stiprinti santykius, mažina stresą ir pakelia nuotaiką.
Bendravimo sunkumai
Net ir įsimylėjusiems žmonėms sunku bendrauti tarpusavyje. Ypač tada, kai jie gyvena kartu: kasdienis gyvenimas ir namų ruoša gali sutrikdyti iki tol buvusius ramius santykius. Tokie ginčai gali pabloginti santykius. Be to, įtemptoje atmosferoje partneriai taip pat praranda emocinį ryšį. Jie nustoja dalytis jausmais ir rūpesčiais vieni su kitais, bijo būti teisiami ir nesuprasti.
Krizės ištikta pora nuolat ima bartis. Jiems sunku konstruktyviai spręsti konfliktus, todėl jie pereina prie asmeniškumų ir labai skaudina vienas kitą. Partneriams tampa sunku nusileisti, rasti kompromisą, jie nebebūna vienos komandos žaidėjai, o tampa vienišiai. Žmonės tolsta vienas nuo kito, tampa šalti ir abejingi vienas kitam. Esant blogiems santykiams, partneriai pyksta vienas ant kito ir bet kokia smulkmena gali tapti kivirčo priežastimi.
Susierzinimas, diskomfortas ir kito žmogaus vengimas rodo, kad pora yra ties išsiskyrimo riba. Pasitikėjimą keičia atsargumas ir įtarumas. Nesinori kažkuo dalintis su mylimu žmogumi, mieliau apie savo rūpesčius pasakojate draugams ar šeimai, bet ne partneriui.
Emocinė atskirtis
Tvirtus ir sveikus santykius turinčius žmones sieja nematoma gija. Jie nebijo vienas kitam pasirodyti juokingi, nerangūs ar silpni. Mylintys žmonės yra įsitikinę, kad jų trūkumais partneris nepasinaudos piktiems tikslams. O jei emocinio artumo nėra arba jis silpninamas, tai rodo akivaizdžias santykių problemas.
Tai ne tik apgaudinėjimas ir melas. Tvirti santykiai neatsiejami nuo draugystės. Psichologai teigia, kad jei į žmogų žiūrite ne tik kaip į romantišką partnerį, bet ir kaip į geriausią draugą, turite daugiau galimybių sukurti darnius santykius. Ir atvirkščiai, jei aistra atslūgo (o tai yra neišvengiamas procesas) ir jums liko tik tai, santykiai neišvengiamai baigsis.
Ką turėtumėte daryti, jei pastebėjote bent vieną iš šių požymių? Pasistenkite atvirai pasikalbėti su savo partneriu, nelaukite, kad jis būtų aiškiaregys ir supras, kaip jūs jaučiatės. Nebijokite būti sąžiningi. Jis gali jaustis taip pat, kaip ir jūs. Jei abu norite likti kartu, bet neturite jėgų išspręsti iškilusias problemas, kreipkitės į psichologą. Šeimos terapija padės nustatyti santykių spragas ir padės jas išspręsti.