Kai kurios poros, įpratusios gyventi kartu, nesąmoningai užmerkia akis į akivaizdžias santykių problemas. Bet jei atidžiau pažvelgsite į partnerių elgesį, tada iškart paaiškės, kiek jų santykius galima vadinti sveikais ir harmoningais.
Bet kokios problemos geriausiai matomos tikrose gyvenimo situacijose. Kaip pavyzdį naudosime 6 tipines situacijas, kaip partneriai elgiasi harmoninguose santykiuose, o kaip – nesveikuose ir nestabiliuose.
1. Jūsų buvo paprašyta pabūti ilgiau darbe, tačiau jūs ir jūsų išrinktasis turėjote bendrų vakaro planų
Sveiki santykiai: skambinate partneriui ir paaiškinate, kad šiandien negalėsite su juo praleisti vakaro dėl gana objektyvių priežasčių. Jis supranta situaciją ir atsako, kad kitą kartą praleisite įdomų vakarą kartu.
Nesveiki santykiai: manote, kad nereikėtų teisintis mylimajam, kai jis vėliau paskambina, išjungiate telefoną, kad ramiai baigtumėte darbus ir kitą dieną vėl susisiektumėte, lyg nieko ypatingo nebūtų nutikę.
Išvada: jei esate linkę dažniau rinktis antrąjį scenarijų, greičiausiai jums bus sunku pripažinti savo kaltę dėl pasimatymo atšaukimo. Galbūt šie santykiai jums nėra tokie svarbūs, o savo reikalus ir darbus keliate į pirmą vietą. Nevenkite partnerio, mokykitės tokias problemas spręsti kartu ir ramiai.
2. Po ginčo dažnai nesikalbate
Sveiki santykiai: taip gali nutikti, tačiau net šiomis akimirkomis nerimaujate ir žinote, kad jis taip pat nerimauja dėl jūsų.
Nesveiki santykiai: pradedate elgtis pabrėžtinai šaltai, demonstruojate nepasitenkinimą, nekreipiate dėmesio į tai, kad taip galite dar labiau įžeisti savo išrinktąjį.
Išvada: tylėjimas yra vienas iš būdų manipuliuoti partneriu, ypač jei jūs pats nenorite prisiimti atsakomybės ir kažkaip išspręsti keblios situacijos. Jei tokios tylos akimirkos tęsiasi keletą dienų, tai gali būti laikoma nestabilių santykių požymiu. Darniose porose vienas ar abu partneriai visada pasirengę kompromisui, kad išvengtų rimtesnių konfliktų.
3. Kaip dažniausiai baigiate ginčus?
Sveiki santykiai: situacijos aptarimas ir kompromiso paieška.
Nesveiki santykiai: daug valandų santykių aiškinimosi baigiasi abipusiais priekaištais ir bandymais įrodyti savo teisybę, net jei pokalbyje jau seniai pasimetusi pradinė kivirčo esmė.
Išvada: nesileiskite įžeidinėjami ir neprimeskite kitam savo nuomonės. Jei norite, kad jūsų partneris elgtųsi kitaip, turite atsisėsti ir atvirai apie tai pasikalbėti. Išsiaiškinkite, dėl ko jaučiatės nepatogiai vienas kito atžvilgiu, ir nuspręskite, kaip norite keistis.
Nebandykite priverstinai keisti savo partnerio. Jei viską paaiškinsite ramiai ir teisingai, jis pats padarys išvadas ir pradės elgtis kitaip. O jei nepradės, tuomet, matyt, teks priprasti prie esamos padėties arba ieškoti darnesnių santykių.
4. Kaip dažnai jūsų partneris neištęsi pažadų?
Sveiki santykiai: jei jis ką nors pažada, galite būti tikras, kad jis tai ir padarys.
Nesveiki santykiai: jis dažnai ką nors pamiršta arba atideda pažado įvykdymą, o jūs jam dėl to nuolat priekaištaujate.
Išvada: darnių santykių pagrindas – pasitikėjimas. Moterims ypač svarbu jaustis saugiai, o jei jos negali pasikliauti partneriu, vadinasi, nesijaučia apsaugotos.
5. Ar dažnai sukeliate įnirtingus ginčus dėl kokių nors smulkmenų?
Sveiki santykiai: galite lengvai sutikti su savo partnerio nuomone bet kuriuo klausimu. O jei jūsų požiūriai skiriasi, tai jūs ramiai diskutuojate apie temą, išklausote partnerio argumentus.
Nesveiki santykiai: menkiausias nuomonių skirtumas dažnai perauga į ginčą, o kartais net baigiasi labai rimtu kivirču.
Išvada: sveikuose santykiuose žmonės ieško kompromiso ir nekuria konfliktų, pagrįstų nesutarimais kokiu nors klausimu. Nesveikuose santykiuose ginčai dėl smulkmenų dažnai sukelia skandalą. Viską dar labiau paaštrina tai, kad ginčo metu jūs pasąmoningai bandote apginti savo nekaltumą.
6. Ar kiekvieną žingsnį turėtumėte derinti su savo partneriu?
Sveiki santykiai: nėra problemų leisti laiką atskirai – jūs ir jūsų partneris galite laisvai leisti laiką su draugais ar užsiimti savo pomėgiais.
Nesveiki santykiai: ilgai atostogaujate, kad kur nors išvyktumėte be partnerio, ir net kai einate susitikti su draugais ar draugėmis, per valandą partneris skambina kelis kartus arba siūlo jus pasiimti namo.
Išvada: poreikis nuolat būti su savo partneriu visai nėra stipri meilė, kaip daugelis galvoja. Tai banalus noras primesti savo valią ir visiškai kontroliuoti kito žmogaus gyvenimą. Darnių santykių partneriai supranta, kad kiekvienas gali turėti savo draugų ratą, savo pomėgius, nes būtent dėl to yra vienas kitam įdomūs.