Psichologė papasakojo, kokios partnerio manipuliacijos gali išduoti, kad jis yra tironas. Idealu, jei šiuos ženklus pastebėsite dar santykių pradžioje: tai bus pakankamai rimta priežastis nebetęsti pažinties su tokiu žmogumi.
Vyro ir moters sąjunga yra vienas magiškiausių dalykų. Santykiuose su partneriu galime atskleisti gražiausius savo bruožus, išmokti naujų dalykų, sukurti šeimą ir naują gyvenimą. Kai poroje karaliauja harmonija, net ir konfliktai padeda susikurti gilesnius ir laimingesnius santykius. Vis dėlto, kartais santykiai neatneša jokio džiaugsmo. Jei jūsų partneris yra manipuliatorius, natūralu, kad tokiuose santykiuose nesijausite laiminga. Nors kitiems žmonėms jūsų santykiai gali atrodyti tiesiog idealūs, tačiau tai yra labai toli nuo realybės.
Taigi, kokie ženklai išduoda, kad jūsų partneris yra tironas?
„Man nepatinka tavo draugai ir šeima”
Valdžios ir visiškos kontrolės troškimas yra vienas iš smurtauti linkusio žmogaus požymių (nesvarbu, koks tai smurtas – psichologinis ar fizinis). Jei tęsite santykius su tokiu žmogumi, labai greitai tapsite izoliuota nuo įprasto socialinio rato ir net šeimos. Jis gali nuolatos neigiamai kalbėti apie jūsų šeimos narius ir draugus ar net reikalauti, kad visiškai nutrauktumėte su jais bendravimą. Pasiteisinimai gali būti labai įvairūs. Pavyzdžiui, vyras gali sakyti, kad paprasčiausiai jam stinga jūsų dėmesio, ar kad jis labai jūsų pasiilgsta, kai nebūnate šalia.
Kai jūsų nebūna šalia, jis gali terorizuoti jus skambučiais ir žinutėmis. Taip pat jis gali nuolat jus įtarinėti, kad esate neištikima. Kiekvienas susitikimas su draugais ar išvyka pas gimines tampa tikru išbandymu, karštų diskusijų objektu arba blogos nuotaikos priežastimi.
Kitas tironui būdingas požymis – reikalavimas visus savo planus derinti su juo, o jis pats savo laiką planuoja taip, kaip jam patogu. Jo tikslas yra tik vienas: jis nori, kad prarastumėte savo draugų ir artimųjų paramą, nes tuomet bus gerokai paprasčiau jumis manipuliuoti.
Lanksti vertybių sistema
Partnerystė, be intymumo ir meilės džiaugsmo, apima ir abipusius įsipareigojimus. Mes pasirenkame tokį partnerį, su kuriuo mus vienija tam tikros vertybės ir bendri ateities planai. Vis dėlto, jei užmezgate santykius su manipuliatoriumi, viskas yra kiek sudėtingiau. Gali paaiškėti, kad jo vertybių sistema yra gana lanksti: pavyzdžiui, kai jis sakė, kad nepateisina neištikimybės, jis turėjo omeny savo partnerės, bet ne savo neištikimybę. Palaipsniui tokie santykiai virsta savotišku žaidimu, kurio tikslas yra tik vienas: vienai pusei įsipareigojimų našta auga, o kitai nebelieka jokių įsipareigojimų. Kad ir ką darytumėte, pasirodo, kad to nepakanka, ir reikalavimai ilgainiui tampa dar didesni. Ilgainiui jūsų poreikiai tarsi nustoja egzistavę.
Pamirškite savirealizaciją
Kažkas yra pasakęs, kad gyvenimas yra įvairių įvykių serija. Vieni jų teikia džiaugsmo, kiti – ne. Kiekvienam žmogui svarbu atrasti tokią veiklą, kuri padeda atsipalaiduoti ir pamiršti kasdienius rūpesčius. Vieniems žmonėms patinka susitikti su draugais, kitiems – lankytis teatre ar koncertuose, ir t.t. Visa tai padeda mums džiaugtis gyvenimu ir įgauti daugiau energijos. Manipuliatorius visiškai nesidomi savo partnere. Veikiau priešingai: jis nuolatos stengiasi ją „nugesinti“. Jei nebeužsiimsite jums patinkančia veikla, natūralu, kad po kurio laiko paprasčiausiai prarasite gyvenimo džiaugsmą.
„Pagailėk manęs“
Tironas yra žmogus, kuris niekada neranda pasitenkinimo. Kažkodėl jis savo vidiniame pasaulyje nešiojasi didžiulę tuštumą ar skausmą, kurį bando kompensuoti kitų žmonių kontrole. Dar vienas būdingas tokių žmonių bruožas – nuolatiniai skundai ir nepasitenkinimas. Jis visada randa, ką ir kuo apkaltinti. Visai nesvarbu, kokio tai masto problema: namuose sugedęs čiaupas, nedarbas šalyje, ir t.t., jis tikrai suras, ką dėl to apkaltinti. Jis nuolatos dėl ko nors liūdi, apgailestauja dėl praleistų galimybių ir, žinoma, nuolatos skundžiasi. Jis labai mėgsta skųstis ir kalbėti apie savo problemas. Vargu, ar yra bent vienas žmogus, kuriam tironas būtų nuoširdžiai dėkingas. Nors moterys kartais šventai tiki, kad bet kurią varlę galima paversti tikru princu, tačiau šiuo atveju nereikėtų puoselėti tuščių vilčių.
Nuovargis
Jei jaučiate didelį nuovargį, tai gali būti ženklas, kad jus sekina santykiai su partneriu. Nors sąjunga su kitu žmogumi turėtų suteikti stiprybės, tačiau taip nutinka anaiptol ne visada. Šiuolaikinis gyvenimo ritmas ir nesugebėjimas įveikti streso dažnai sukelia apatiją ir nuolatinį fizinį bei emocinį nuovargį. Vis dėlto, intuityviai kiekvienas mūsų žino, kad santykių nuovargis yra visiškai kitoks reiškinys. Jaučiatės išsekusi, nebetikite savimi ir paprasčiausiai nuolatos stengiatės patenkinti kito žmogaus poreikius. Jūs galite nebežinoti, ko apskritai norite, ir ar turite teisę kažko norėti, įskaitant fizinį artumą su savo vyru. Nors moterys dažnai stengiasi išsivaduoti iš tokių santykių, tačiau viskas baigiasi tuo, kad jos nusprendžia savo partneriams suteikti „paskutinį šansą“. Deja, tokiu atveju šie toksiški santykiai paprasčiausiai pradeda naują ciklą.
Žinoma, nereikia priimti spontaniškų sprendimų ir pastebėjus vieną iš šių ženklų nutraukti santykius. Vis dėlto, jei santykiuose nesijaučiate laiminga, vertėtų gerai pagalvoti, ar verta tai tęsti. Tikra partnerystė yra paremta meile, kompromisų paieška ir abipusiu pasitikėjimu. Jei du suaugę žmonės myli ir gerbia vienas kitą, jie visada ras būdą susitarti ir išspręsti kylančius sunkumus. Juos vienija bendri siekiai ir noras pagerinti savo gyvenimą ir santykius, bet ne bandymai išaukštinti save žeminant kitą žmogų.