Kartą radau išsiskyrusio vyro parašytą straipsnį, kuriame buvo keletas tikrai protingų ir gerų patarimų gyvenantiems santuokoje. Šio straipsnio autorius vertas tik ovacijų – reikia daug drąsos atvirai kalbėti apie savo klaidas. Dvigubai daugiau pagarbos nusipelno tie, kurie po skyrybų tiesiai šviesiai sako, kad būdami santuokoje iš tiesų galėjo elgtis kitaip, ir net paaiškina, kaip.
Tačiau straipsnyje, apie kurį kalbu, trūko moters požiūrio. Perskaičiusi jį, nusprendžiau parašyti, ko pavyko išmokti per pastaruosius 10 metų. Dabar esu jau trečią kartą ištekėjusi ir žmonės, sužinoję apie tai, būna sutrikę, ir tarsi tikisi, kad ir man bus gėda dėl šio fakto. Abi mano skyrybos buvo vieni sunkiausių mano gyvenimo laikotarpių, tačiau būtent dėl ko man labai gėda prisipažinti, tai kad per tą laiką nieko neišmokau.
Mano dabartinis sutuoktinis taip pat ne pirmą kartą vedęs vyras, todėl dabar daugiau ar mažiau žinome, kaip elgtis su partneriu ir ko geriau nedaryti. Nesupraskite manęs klaidingai, mano santuoka nėra tobula, bet būtent praeities klaidos man padeda nuspręsti, kaip šiandien turiu elgtis su savo vyru. Daug ko išmokau, ir dabar jau kažkas pavyksta.
Taigi, štai mano patarimai, kaip sukurti laimingą santuoką. Tai patarimai moters, turinčios liūdną skyrybų patirtį.
Gerbkite savo vyrą
Atkreipkite dėmesį, kad nesakau: „Gerbkite savo vyrą, kai jis to nusipelno“. Vyrui labiau už viską pasaulyje reikia pagarbos, o žmonos pagarbos jis trokšta labiausiai. Visi esame pakliuvę į spąstus, kai pagarbą reikia užsitarnauti. Taip, mes norime, kad mūsų sutuoktiniai elgtųsi taip, kad jie to nusipelnytų, tačiau tiesa glūdi tame, kad jūsų vyras yra paprastas žmogus. Jis dar daug darys klaidų. Tačiau jis yra vyras, kurį pasirinkote, kad galėtumėte kartu eiti per gyvenimą, jis prisiėmė atsakomybę vadovauti visai šeimai – ir už tai jį reikia gerbti.
Įsiklausykite į šį patarimą ir pamatysite: nesvarbu, kas nutiktų, jūsų sutuoktinis bus motyvuotas kasdien nusipelnyti jūsų pagarbos.
Tai nereiškia, kad turite apsimetinėti, jog jis priėmė teisingą sprendimą, nors taip ir nebuvo. Tokius dalykus galima ir reikia aptarti, tačiau tai galima daryti pagarbiai. Jūsų vyrui tai bus labai svarbu.
Rūpinkitės savo laime
Pas kaimyną žolė nėra žalesnė nei pas jus. Netikėkite, kad meluodama, jog jūsų vyras yra lieknesnis, daugiau uždirba, turi brangesnį automobilį ar butą, tapsite laimingesne moterimi. Mus supantis pasaulis yra labai įvairus, o aplinkiniai mums nuolat primena, kad neturime visko, kas geriausia, tačiau tai nėra tiesa. Gyvenkite savo gyvenimą, kuris jums duotas, ir būkite už jį dėkingi.
Išmokau, kad visi turime savų sunkumų ir kartais norime turėti didesnius namus, bet papildomi kvadratiniai metrai nesuteikia pasitenkinimo – jį suteikia santykiai su žmonėmis. Saugokite savo laimę nuo visų, kurie bandys jus įtikinti, kad jūs ar jūsų sutuoktinis esate nepakankamai geri. Visada bus kažkas didesnio, greitesnio, aukštesnio, stipresnio, bet net jei tai pasieksite, nebūsite patenkinti, kol neišmoksite pasitenkinti tuo, ką dabar turite.
Dievas, vyras ir vaikai – būtent tokia tvarka
Žinau, kad šiandien tai nėra populiari filosofija, ypač tarp motinų, bet įsiklausykite į mane. Tikėjimas man labai svarbus, jis mano gyvenime yra pirmoje vietoje, kad ir kas nutiktų. Tačiau, nepaisant jūsų tikėjimo, jūsų vyras turėtų būti svarbesnis už jūsų vaikus. Nekalbu apie tai, kai esate ištekėjusi už prievartautojo ar smurtautojo (tokiu atveju patariu ieškoti pagalbos, mano straipsnis čia nepadės), bet joks normalus vyras sveiku protu neprašytų jūsų išsižadėti savo vaikų, kad patenkintų savo poreikius.
Kai įlipame į lėktuvą, skrydžio palydovai mums paaiškina saugos taisykles dar prieš mums pakylant. Kai mums aiškina, kaip naudotis deguonies kauke, primena, kad pirmiausia ją užsidėtume sau, o tik po to vaikui. Ar todėl, kad jie mano, jog mes esame svarbesni už vaikus?
Žinoma, ne. Tačiau negalėsite padėti savo vaikui, jei negalėsite patys kvėpuoti. Ši taisyklė galioja tiek šeimoje, tiek ir tėvystėje. Negalėsite tinkamai auklėti savo vaiko, jei jūsų santuoka iširs. Bandžiau, tai tikrai neveikia. Be to, neišvengiamai ateis diena, kai vaikai užaugs ir paliks tėvų namus, kad galėtų gyventi savo gyvenimą ir siekti savo svajonių. Jei prieš tai neinvestuosite laiko į santykius su sutuoktiniu, abu liksite su ištuštėjusiu lizdu ir neužpildyta širdimi.
Atleidimas
Niekas nėra tobulas. Visi darome klaidų. Jei atleidimas taps jūsų įpročiu – atleisite viską, pradedant didelėmis klaidomis ir baigiant kasdienėmis smulkmenomis (kasdien atleidžiu savo vyrui už tai, kad jis numetė šlapią rankšluostį ant vonios lentynėlės, užuot pakabinęs jį ant kabliuko) – tuomet jūsų pyktis nesiplės.
Daugiau bendraukite
Anksčiau turėjau blogą įprotį nekalbėti apie tai, kaip aš jaučiuosi. Kažkada žaidžiau standartinį savo žaidimą „Tu privalai žinoti, kodėl aš pykstu“, ir tai buvo tiesiog nesąžininga. Vyrai nėra tokie jautrūs kaip moterys ir ne visada supranta, kad yra abejingi. Aš vis dar mokausi, ir kartais mano vyrui tenka „išpešti“ iš manęs tiesą, bet stengiuosi nepamiršti kalbėti apie tai, kaip jaučiuosi.
Planuokite reguliarius pasimatymus
Tikriausiai tai jau girdėjote anksčiau, bet tai labai svarbu. Niekada nenustokite eiti į pasimatymus su savo sutuoktiniu. Net jei negalite sau leisti vakarieniauti restorane ar nueiti į kiną (mums tai retai pavyksta), turite reguliariai leisti laiką vienas su kitu. Nekalbėkite apie šeimos biudžetą, tvarkaraščius ir vaikus. Mes su savo vyru dažnai svajojame apie bendrą ateitį arba planuojame savo svajonių atostogas. Taip išlaikome emocinį ryšį ir sužinome vienas apie kitą naujų dalykų, nors kartu esame jau ketverius metus.
Niekada nesakykite žodžio „skyrybos“
Jei ketinate tai pasakyti, sakykite tai tik rimtai. Paprasčiau tariant – nesąžininga grasinti skyrybomis. Aš tai dariau daugybę kartų ankstesnėse santuokose. Nesididžiuoju tuo, bet išmokau daugiau tokios klaidos nebedaryti. Taip, mane skaudino ir aš bandžiau skaudinti dar labiau, bet dėl to niekada nesijaučiau geriau.
Išmokite jo meilės kalbos
Visi turime meilės kalbą. Jūsų suvokimas dažnai skiriasi nuo jūsų vyro suvokimo. Ar jam reikia, kad jį padrąsintumėte ir palaikytumėte, ar jam labiau patinka materialios dovanos? Kad ir kokia būtų jo meilės kalba, išmokite ją ir kuo dažniau naudokite.
Niekada nekalbėkite apie jį blogai
Man tai nebuvo lengvai išmokstama pamoka. Net jei jūsų santuoka dabar patiria sunkumų ir jums reikia patarimų, geriau apsilankykite pas psichologą. Santuokos konsultantas bus puikus būdas išspręsti jūsų problemas. Atminkite, kad šeimos nariai ir draugai negali būti objektyvūs ir ne visada galės jums duoti išmintingą patarimą. Jie pažįsta tik vieną konflikto pusę ir dažnai yra neigiamai nusiteikę kito šeimos nario atžvilgiu. Bendravimas su tokiais žmonėmis vargu ar jums padės. Apsaugokite savo vyrą nuo artimų žmonių ir kreipkitės pagalbos į tuos, kurie gali užimti neutralią poziciją. Svarbiausia žinia jums gali būti ta, kad net ir jūsų mama negali būti objektyvi!
Pasirinkite mylėti
Santuokoje būna taip, kad vieną dieną atsibundate ir pajuntate, kad nebemylime. Vis tiek rinkitės mylėti. Būna akimirkų, kai vyras jūsų nebetraukia. Pasirinkite mylėti. Prisimenate? „tiek ligoje, tiek varge, tiek kitais atvejais, visą gyvenimą iki mirties“. Priesaikoje nėra nurodoma „jei aplankys bėdos“. Tai reiškia, kad bet kokiu atveju ateis sunkūs laikai. Gyvenime sunkumai neišvengiami, jų pasitaiko visiems. Taigi, pasirinkite jį mylėti – jis to nusipelnė.