Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Veiksmingi patarimai, kaip tręšti rožes, kad jos gausiai ir ilgai žydėtų

Jei norite, kad rožės pasidabintų ne vienkartiniais pumpurais, o gausiai ir ilgai žydėtų, joms reikia tinkamos priežiūros.

Rožės niekada neišeis iš mados. Nepaisant jų kaprizingumo, daug žmonių svajoja turėti gražų rožių krūmą savo sode. Bet norint, kad svajonės išsipildytų, rožės turi būti maitinamos.

Fosforas yra ypač svarbus stimuliuojant gausų žydėjimą. Jis veikia žiedų dydį ir pumpurų skaičių, taip pat prisideda prie naujų šaknų formavimosi.

Tręšti augalus fosforu galima visą sezoną. Vis dėlto būtų klaidinga rožes maitinti tik su fosfatinėmis trąšomis. Nes kalis taip pat veikia pumpurų formavimąsi.

Be to, rožėms reikia azoto, kad būtų sukurta sveika žalioji masė. Tokia trąšą geriausia naudoti pavasarį, nes rudeninis tręšimas su azotu sumažina augalų atsparumą žiemai.

Jei pertręšite žemę azotu, augalai žydės vėliau ir taps labiau pažeidžiami ligų. Neturėtų per daug būti ir magnio, geležies, taip pat boro ir mangano.

Kaip naudoti trąšas

Yra įvairių trąšų naudojimo būdų. Pavyzdžiui, 15 cm atstumu nuo stiebo, bandydami nesugadinti šaknų, padarykite negilią apvalią vagą. Pripilkite ją trąšomis, sumaišytomis su juodu dirvožemiu, tada apibarstykite vagą žeme.

Patyrę sodininkai teigia, kad tada laistant ar lyjant lietui trąšos iš dalies ištirpsta, o augalas palaipsniui gaus visas reikalingas medžiagas.

Svarbu nepamiršti, kad trąšų negalima dėti ne drėgnoje dirvoje, nes jos gali nudeginti šaknis.

Trąšos ant lapų yra puikios rožėms, nes augalas greitai gauna reikalingų medžiagų, jas sugeria per lapus, o dirvožemio sudėtis nesikeičia.

Galima gaminti ir mineralines, ir organines trąšas. Nerekomenduojama augalą laistyti ir purkšti vėlai vakare, nes drėgmė, kuri nespės laiku išgaruoti, gali sukelti grybelį.

Galite purkšti augalus ryte arba vakare, nes preparatai išgaruoja arba praranda savo savybes saulėje. Tačiau nepamirškite, kad viršutinė lapija neturėtų tapti svarbesnė už šaknis.

Rožių tręšimas organinėmis trąšomis

Kai kurie pradedantys rožių augintojai nori naudoti tik sudėtingus preparatus, visiškai pamiršdami apie organines trąšas.

Pastarosios padidina dirvožemio derlingumą, sumažina piktžolių kiekį ir pritraukia naudingus kirminus. Kirminai išpureną dirvą ir taip praturtina ją deguonimi.

Jei mulčiavimas atliekamas rudenį, skleidžiant durpes ar kompostą aplink rožių krūmus, šaknys augs greičiau.

Pavasarį tręškite vištų mėšlu augalų vystymosi ir žydėjimo metu. Ši organinė trąša gali lengvai nudeginti šaknis, todėl svarbu neviršyti dozės. Šviežias kraikas atskiedžiamas vandeniu 1:20. Tirpalas laikomas penkias dienas, po to praskiedžiamas vandeniu santykiu 1:3.

Karvės mėšlas praskiedžiamas vandeniu 1:10, palaukite savaitę, po kurios vėl reikia praskiesti santykiu 1:2. Pirmas tręšimas turėtų būti atliekamas prasidėjus karščiui, nes šaltu oru rožės prastai įsisavina maistines medžiagas.

Pavasarį toks tręšimas bus ypač naudingas jauniems augalams.

Jei pasodinote rožių krūmą tiesiai po langais, galite naudoti piktžolių nuovirą kaip alternatyvą ne itin skaniai kvepiančiam mėšlui. Indą pripildykite smulkinta žole, pridėkite 2 šaukštus sodos ir pelenų.

Likusius 2/3 talpyklos užpilkite vandeniu ir palaukite, kol susifermentuos. Po nusunkimo būtina atskiesti vandeniu santykiu 3:10. Turėkite omenyje: piktžolių nuoviras negali būti gaminamas jų sėklinimo metu.

Kad sulauktumėte gausaus žydėjimo, svarbu derinti organines trąšas su mineralinėmis.

Rožių tręšimas mineralinėmis trąšomis

Jei jauniems augalams pavasarį labiau tinka organinės trąšos, tada subrendusiems augalams – amonio nitratas. Tręšti amonio nitratu galima iš karto po to, kai ištirpsta sniegas (20-30 g / 1 kvadratiniam metrui).

Siekiant užtikrinti gausų rožių žydėjimą, gegužės mėnesį geriausia naudoti kalio fosfato junginius (10 g superfosfato ir kalio sulfato 10 litrų vandens). Tręšimą rekomenduojama pakartoti birželio mėnesį.

Liepą į tirpalą įpilama 500 g vištų mėšlo. Tuo pačiu laikotarpiu galima pridėti medienos pelenų, kurie reguliuoja dirvožemio rūgštingumą.

Antrus metus po persodinimo rožės tręšiamos pelenais. 100 g pelenų ištirpinama 10 litrų vandens šaknims, 200 g pelenų 10 litrų vandens lapams.

Gausus žydėjimas gali sukelti rimtą stresą augalui, nes jis sunaudoja daug maistinių medžiagų. Jei norite, kad ateinančiais metais jūsų rožės žydėtų taip pat, svarbu rudenį jas pamaitinti.

Šiuo laikotarpiu azoto trąšos nenaudojamos, nes jos sukelia žalios masės augimą ir tada augalas tiesiog neturi laiko pasiruošti žiemai. Todėl rudenį galite naudoti 16 g kalio monofosfato ir 15 g superfosfato, ištirpinto 10 litrų vandens.

Taip pat galite paruošti 1 šaukštą superfosfato, 1 šaukštą kalio sulfatas 10 litrų vandens. Po vienu krūmu galima pilti ne daugiau kaip 4 litrus tirpalo.

Alternatyva gali būti mielių trąšos. 10 g sausų mielių ir 2 šaukštai cukraus atskiedžiama 10 litrų šilto vandens. Po dviejų valandų tirpalą reikia atskiesti 50 litrų vandens ir palieti augalus.

Kadangi mielių tirpalas aktyviai pašalina kalį iš dirvožemio, iš karto po tręšimo patartina pabarstyti dirvą aplink rožių krūmus pelenais.

Šaltinis

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---