Šeštadienis, 25 sausio, 2025

Naujausi

Tiesiog genialu: 4 paprasti patarimai, kurie padės išvengti pervargimo

Daugiafunkcinio darbo ir greitėjančio gyvenimo tempo eroje vis dažniau patenkame į spąstus: nesibaigiantys darbų sąrašai neleidžia atsipalaiduoti, negalime rasti laiko net trumpam poilsiui ir susitikimams su draugais. Atrodo, kad  dirbame 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, nes tik tokiu atveju galime atlikti visas susikaupusias užduotis. Be jokios abejonės, nuolatiniai viršvalandžiai anksčiau ar vėliau lemia pervargimą, kurio tikrai galime išvengti.  Apie tai papasakojo strateginio planavimo ekspertė Anastasija Zvenigorodskaja.

Nustatykite savo komforto lygį

Vaikystėje dauguma mūsų laikėsi griežtos dienotvarkės. Tėvai spręsdavo, kada turime keltis, kiek laiko turėtume skirti treniruotėms, pusryčiams ir animaciniams filmukams, kada daryti namų darbus ir kada žaisti. Kai užaugame ir pradedame dirbti, tikimės, kad viskas susitvarkys savaime. Darbas dažniausiai vyksta pagal tam tikrą grafiką, tačiau niekas neplanuoja mūsų laisvalaikio. Tą turime padaryti patys.

Suaugusiems žmonėms tenka rūpintis ne vien tik laiku atliekamu darbu, bet taip pat ir kitomis užduotimis, tokiomis kaip maisto gaminimas, drabužių pirkimas, sveikatos priežiūra, ir t.t. Kaip tarp nesibaigiančių reikalų rasti laiko sau ir nepervargti?

Šiandien pasaulis mums atveria daugybę galimybių: darbas nuotoliniu būdu, įvairūs kursai ir mokymai, naujos profesijos, įvairios veiklos vaikams ir suaugusiems, sportas, kelionės, ir t.t. Mes norime visko iš karto, bet nesuprantame, kiek iš tikrųjų turime laiko. Nusiperkame dar vienus kursus, pradedame dar vieną projektą, ir ne visada įvertiname, kad tai pareikalaus dar daugiau atsakomybės. Vietoj to, kad apsiimtumėte dar vieną papildomą užduotį, turėtumėte bent pusvalandį pagalvoti ir savęs paklausti, ar tam tikrai turite laiko.

Jei suprasite, kad paprasčiausiai neturite nei laiko, nei jėgų naujiems dalykams, tai bus pirmas ir labai svarbus žingsnis link rūpinimosi savimi.

Iš kur atsiranda įprotis persidirbti?

Galvodami apie pajamų didinimą ir karjeros sėkmę, dažnai suklystame skaičiuodami. Jei dabar uždirbame X pinigų per Y valandas, ar turime dirbti dvigubai daugiau, kad uždirbtume 2X? Iš kur gauti dar 8 valandas per dieną darbui? Pasaulis veikia ne taip. Jei norite uždirbti daugiau, turite daryti mažiau, tačiau jūsų veiksmai neturėtų būti tokie, kokie buvo iki šiol. Turite pereiti prie visiškai naujų veiksmų, kurių anksčiau nedarėte.

Kiekis nelygu kokybei

Jei norite kurti karjerą dabartiniame taške, tačiau norite pasiekti visai kitokį pajamų lygį, turite imtis visiškai kitokių, naujų veiksmų. Išanalizuokite, ką veikia aukštesnes pareigas užimantys žmonės, kokie įgūdžiai ir įpročiai jiems padėjo pasiekti rezultatų. Galbūt pamatysite, kad jūsų žinių pakanka, todėl belieka pakeisti strategiją. Turėtumėte dirbti ne mechaniškai, bet kūrybingai. Galite pagalvoti apie dalies procesų automatizavimą, pakoreguoti rutiną, kad galėtumėte labiau susikaupti jūsų laukiantiems darbams.

Dažnai nauji žingsniai nereikalauja didelių išlaidų, tačiau gali iš esmės paveikti rezultatą. Pradėkite žiūrėti į savo veiklą ne kaip į kasdienį darbą, o kaip į verslą, kurio sėkmė priklauso nuo jūsų priimtų sprendimų. Atminkite, kad jums svarbiausia užtikrinti kiek įmanoma didesnį pelną.

Pakeiskite įprotį sunkiai dirbti įpročiu dirbti efektyviai, ieškokite naujų sprendimų, patikrinkite hipotezes ir analizuokite rezultatus. Atminkite, kad mes jau nebe matematikos pamokoje, kurioje uždavinys turi tik vieną sprendimą, tačiau norint gauti atsakymą, reikia naudoti pradinius duomenis.

Galite pridėti savo sąlygas ir rasti visai naujus sprendimus. Pavyzdžiui, galite ne „štampuoti“ drabužius iš pigių audinių ir uždirbti centus, o rinktis kokybiškas medžiagas, patobulinti dizainą, organizuoti bendradarbiavimą su garsiu tinklaraštininku ir siūlyti gaminius tiems žmonėms, kurie vertina kokybę. Būtent tai gali ženkliai padidinti jūsų pajamas.

Jei norite išvengti pervargimo, turite vadovautis keliais žemiau pateiktais patarimais, kurie jums tikrai padės pasiekti užsibrėžtus tikslus.

Išanalizuokite savo užduotis

Atlikite eksperimentą: tris dienas užsirašykite viską, ką darote. Kiekvienos valandos pabaigoje užsirašykite, ką nuveikėte: atsakėte į laiškus, atsiliepėte į skambučius, padėjote kolegai suremontuoti spausdintuvą, gėrėte kavą ir šnekučiavotės su kolegomis, ir t.t.

Išanalizuokite šio eksperimento rezultatus: suskirstykite šiuos darbus į tris grupes:

  • Užduotys, kurių negalite atlikti. Dažnai atliekame veiksmus, kurie neturi jokio poveikio ir neduoda rezultatų.
  • Užduotys, kurias galima optimizuoti arba automatizuoti nepabloginant jūsų gyvenimo. Pavyzdžiui, galbūt įmonėje, kurioje dirbate, yra techninis personalas, kuris gali pasirūpinti spausdintuvo remontu. Galbūt jums nėra būtina stengtis patiems šalinti spausdintuvo gedimus? Automatizuokite savo kasdienybę. Kai kurias užduotis galima deleguoti neuroniniams tinklams. Ieškokite būdų, kaip palengvinti savo kasdienybę. Susitarkite su kaimynais, kad jūs pakaitomis vesite vaikus į mokyklą ar darželį. Užsisakykite maisto produktų į namus, gaminkite paprastesnius patiekalus, – dažnai toks maistas būna gerokai sveikesnis.
  • Užduotys, kurias reikia atlikti, jei norite pasiekti tikslą. Vadovaukitės Pareto dėsniu ir stebėkite, kurios užduotys jums atneša daugiausia naudos ir reikalauja 20% pastangų, ir kurios užima 80% laiko, tačiau turi mažai įtakos rezultatui. Pagalvokite, ar jums reikia daryti tai, kas jūsų nepriartina prie tikslo, tačiau pareikalauja labai daug laiko ir pastangų.

Išmaniuosius įrenginius naudokite tik pagal tam tikrą paskirtį

Pavyzdžiui, naršymui socialiniuose tinklalapiuose naudokite tik asmeninį telefoną, o darbo kompiuterį naudokite tik darbui. Taip jūs galėsite duoti tinkamą signalą smegenims: jei rankose telefonas – poilsis, jei esate prie kompiuterio – metas darbui, ir visai nesvarbu, kad tuo metu gavote žinutę.

Užsirašykite savo tikslus

Kur norėtumėte dirbti po dvejų metų,  ir ką tai jums duos? Daugiau pinigų, patogesnį gyvenimą, geresnes atostogos? Kad nereikėtų dirbti visą parą, užsirašykite visas savo užduotis. Prieš imdamiesi naujų darbų, paanalizuokite, ar turite tam laiko. Visada sutelkite dėmesį į savo tikslą ir reguliariai atsakykite sau į klausimą: ar naujos užduotys priartina jus prie norimo rezultato?

Pasirūpinkite savimi

Į savo tvarkaraštį įtraukite kasdienius rūpinimosi savimi ritualus, kad laiku pasipildytumėte energijos  išteklius ir turėtumėte laiko mėgautis darbo rezultatais, o ne atsidurti tokioje situacijoje, kai niekas nedžiugina ir nieko nebesinori.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---