Sociofobija – tai būsena, kuri paprastai neturėtų pasireikšti. Tai susiję su bendravimo baime, kuri gali pasireikšti įvairiose situacijose. Vieni žmonės gali bijoti kalbėti telefonu, kiti verslo susitikimų. Dar kiti gali bijoti būti gatvėje, važiuoti viešuoju transportu, net apsikeisti keliais žodžiais su nepažįstamais žmonėmis. Tačiau visa tai gali būti ir banalus drovumas, kuris yra normalus ir įprastas reiškinys. Norint kalbėti apie sociofobiją, reikia žinoti, kaip ji pasireiškia. Ją apibrėžia keli požymiai.
Per daug didelis nerimas
Tai pasireiškia situacijose, kai reikia kalbėtis su kitais bei daug bendrauti. Asmuo gali pasijusti nejaukiai ir nesugebėti savęs sukontroliuoti. Jis nori likti nepastebėtas, įsilieti į minią. Gali būti, kad tokia situacija bus gana įprasta, nieko dėl to nebus baisaus ar pavojingo.
Baimė atsiskleisti
Socialiai neramus žmogus gėdijasi savo nerimo. Jis bijo, kad kas nors jį pastebės ar kas nors pamatys, kaip jis dėl to nervinasi. Dėl šios priežasties jis stengiasi visais įmanomais būdais tai paslėpti, bet visada dėl to atrodo absurdiškai. Supratęs tai, jis dar labiau pasineria į šią skausmingą būseną.
Negalėjimas gyventi įprasto gyvenimo
Socialinės fobijos baimė yra tokia stipri, kad žmogus net turi atsisakyti įprastos savo veiklos. Jis gali pradėti praleisti daug paskaitų ar išeiti nedarbingumo atostogų, kad išvengtų vizito į darbo vietą. Visa tai nutinka ne dėl tinginystės, o dėl nesugebėjimo įveikti save bei vidinį savo nerimą. Būtent šis nerimas tam tikru metu ima kontroliuoti asmens elgesį.
Kritiškas savęs vertinimas
Kritiškai save vertinti yra gerai, bet tik iki tam tikro lygio. Sociofobas save kritikuoja per daug griežtai ir nepagrįstai. Jis pastebi detales apie save, kartais net jas išsigalvoja ar perdėtai interpretuoja. Analizuodamas savo elgesį visuomenėje, jis save vertina itin griežtai. Jam atrodo, kad jis viską daro neteisingai. Visų šių sociofobijos apraiškų paslėpti nepavyks. Jos yra akivaizdžios, ryškios ir gali pabloginti gyvenimo kokybę.