Japonai garsėja minimalizmu. Tokimeki – tai japoniškas namų tvarkymo menas, kuris padeda gerokai greičiau ir efektyviau sutvarkyti namą ar butą. Tai taip pat padeda atsikratyti nereikalingų daiktų. Mes jums papasakosime, kaip tą padaryti.
Japoniškas valymo menas pelnė pasaulinę šlovę po to, kai buvo išleista Marie Kondo knyga. Rašytoja, televizijos laidų vedėja ir namų tvarkymo ekspertė glaustai paaiškino svarbiausias taisykles, kaip palaikyti tvarką namuose. Ji kalbėjo ne apie reguliarų valymą, bet apie daiktų kaupimo ir laikymo filosofiją.
Kas yra japoniškas valymo menas?
Tokimeki menas skatina daugiau dėmesio skirti tvarkos įvedimui ir palaikymui. Būkime atviri: dauguma mūsų namuose laiko daugybę nereikalingų daiktų. Dažniausiai tą darome dėl sentimentų. Japoniškas valymo menas moko atsikratyti daiktų pertekliaus ir namuose palikti tik tai, ko tikrai reikia. Kitas svarbus aspektas – tinkamas daiktų išdėstymas ir jų sudėjimas į vietą. Tai leidžia žinoti, kur viskas yra, todėl nereikia gaišti laiko ieškant daiktų. Tereikia vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis, ir jūsų namai visada bus tvarkingi. Tai ne tik palengvins namų tvarkymą, bet taip pat leis geriau jaustis.
Japoniškas namų valymo menas. Nuo ko pradėti?
Gerai įvaldę japonišką valymo meną, tvarka savo namuose galėsite džiaugtis ilgus metus. Pakanka vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis ir visada grąžinti daiktus į jų vietas:
- Išsikelkite aiškų tikslą. Apibrėžkite, kaip erdvė turėtų būti sutvarkyta, kad ji atliktų savo funkcijas ir geriausiai atitiktų jūsų poreikius bei gyvenimo būdą.
- Išskirkite kelias kategorijas, nes tuomet namus galėsite susitvarkyti keliais etapais. Pradėkite nuo drabužių, tada pereikite prie knygų, dokumentų ir įrašų. Kitame etape pasirūpinkite kosmetika, aksesuarais ir buitine technika. Paskutiniame etape sutvarkykite daiktus, kurie jums kelia tam tikrus prisiminimus.
- Japoniškas valymo menas yra labai paprastas. Rūšiuodami kiekvienos kategorijos daiktus pabandykite atidėti tuos, kurių nereikia išmesti ar atiduoti. Vadovaukitės protu, o ne širdimi, ir atminkite, kad kartais mažiau yra daugiau.
- Prieš pradėdami tvarkyti daiktus spintose ir spintelėse, gerai jas išplaukite.
- Pradėkite nuo mažiausių daiktų ir pereikite prie didžiausių. Tai padės daug greičiau atlikti reikiamas užduotis.
- Atskirkite zonas drabužių spintose ir spintelėse, kuriose galite sudėti tam tikro tipo daiktus. Pavyzdžiui, drabužių spintoje vieną lentyną skirkite kelnėms, kitą – megztiniams, ir t.t. Virtuvėje atskirai laikykite prieskonius, įvairius birius produktus, ir t.t.
Kaip nuspręsti, ką pasilikti, o ką išmesti?
Nuspręsti, ką išmesti, tikrai nėra lengva. Širdis norėtų pasilikti beveik visus daiktus, nes kiekvienas jų kelia tam tikrus prisiminimus. Vis dėlto, japoniškas namų valymo menas moko pasikliauti protu, bet ne širdimi. Atsikratykite drabužių, kurių nedėvite, ir visų dalykų, kurių nenaudojate. Jei kas nors jau keletą metų guli spintoje ir renka dulkes, greičiausiai taip ir liks. Nėra prasmės jų laikyti. Taip pat išmeskite per mažus ir per didelius drabužius bei viską, kas sulaužyta ar kitaip pažeista. Jei iki šiol ko nors nepakeitėte ar nepataisėte, pagalvokite, kokios yra realios galimybės tai padaryti ateityje. Dažniausiai tokia tikimybė yra nulinė. Daiktų, kurių norisi atsikratyti, nereikia iš karto išmesti. Jei kas nors tinkama naudoti, galite atiduoti kitiems arba parduoti, pvz., internete.