Bulvių lupenos yra natūralios atliekos, kurios dažniausiai patenka į mūsų šiukšliadėžes. Jas galima valgyti, bet jos neskanios ir dauguma nusprendžia jas išmesti. Tai didelė klaida, nes pasirodo, kad iš lupenų galima padaryti puikias trąšas augalams ir gėlėms. Jos gali būti virtos, džiovintos arba sutrintos į miltus. Yra daug variantų, tad išsirinkite tą, kuris jums patinka labiausiai!
Kam kaupti likusias bulvių lupenas?
Visi mėgsta valgyti bulves! Virtas, keptas – nesvarbu, kokia patiekimo forma, šia daržove mėgaujamės kone kasdien. Štai kodėl dauguma iš mūsų susiduria su problema, kai lupenos kaupiasi šiukšlių dėžėje. Užuot jas išmetę, paverskite jas naminėmis trąšomis, kuriomis galėsite tręšti ir vazoninius augalus, ir gėlynuose esančius augalus. Šias trąšas labai lengva pasigaminti!
Trąšoms pagaminti reikia daug lupenų. Mažai tikėtina, kad kas nors iš karto nuskustų bulvių maišą, todėl po kiekvienos vakarienės verta lupenas rinkti. Kad išvengtumėte nemalonaus kvapo, sudėkite jas į maišelį ir įdėkite į šaldiklio stalčių. Temperatūra sustabdys irimo procesą, tad lupenas galėsite rinkti tol, kol maišelis prisipildys. Verta pradėti jau dabar, kad būtų paruoštos atsargos pavasariui, kai augalai pradės žydėti.
Kitas lupenų laikymo metodas yra džiovinimas. Tai galima padaryti orkaitėje arba padėjus lupenas ant radiatoriaus. Pirmasis būdas yra šiek tiek greitesnis, tačiau antrasis yra ekologiškesnis ir taupesnis. Bulvių lupenos primins traškius traškučius! Jas reikia sudėti į vieną vietą ir sandariai uždaryti, kad spėtų sudžiūti, o tada galėsite jas naudoti trąšoms gaminti.
Perdirbkite bulvių lupenas į namines gėlių trąšas
Kai turėsite daug bulvių, galite pradėti ruošti maistines trąšas. Surinktas bulvių lupenas suberkite į didelį puodą, užpilkite vandeniu ir užvirinkite, tada puodą atidėkite 24 valandoms į šalį. Praėjus šiam laikui, gautas trąšas sumaišykite su vandeniu santykiu 1:9 (viena trąšų porcija, devynios porcijos vandens). Gautas mišinys yra paruoštas naudoti. Laistykite juo visus augalus, išskyrus tuos, kurie jautrūs bulvių marui, pavyzdžiui, pomidorus.
Antras būdas panaudoti džiovintas bulvių lupenas – jas sumalti į miltus ir suberti į virintą vandenį. Taip pat galite paimti šiek tiek lupenų miltelių ir įmaišyti juos į dirvą lysvėse, kad ji būtų po viršutiniu žemės sluoksniu. Taip išvengsite pelėsio vystymosi, o augalai galės gauti visą naudą iš natūralių trąšų.