Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Kaip tinkamai valyti namus: 6 patarimai norintiems tobulos tvarkos

Sužinokite, kaip paprasčiau rūpintis savo namais ir visada palaikyti švarą.

1. Reguliariai siurbkite namus

Tai – banalus, bet labai svarbus dalykas, apie kurį nereikėtų užmiršti. Harvardo T. Chan visuomenės sveikatos mokyklos atlikto tyrimo duomenimis, žmogus per dieną „suvalgo“ apie 50 mikrogramų dulkių. Žinoma, tai daroma ne tyčia: dulkės kaupiasi ant rankų, maisto, indų. Be to, mus tiesiogine prasme supa dulkių debesis! Dulkės nusėda ant grindų ir kitų paviršių, pavyzdžiui, ant sofos. Dulkės pakyla į orą kaskart mums atsistojus ar atsisėdus. Kai dulkių dalelės grįžta į orą, jas įkvepiame.

Buitinės dulkės susideda iš daugelio komponentų: alergenų, dulkių erkučių dalelių, cheminių medžiagų likučių, bakterijų. Visa tai gali patekti į mūsų kūną. Nelabai malonu, tiesa? Šiuolaikiniai dulkių siurbliai yra galingi, belaidžiai ir lengvi, todėl siurbimas neužtruks ilgiau nei 10-15 minučių.

Naudinga rinktis dulkių siurblių modelius su itin efektyvia dalelių filtravimo sistema – HEPA filtru. Jis sulaiko dulkes ir neleidžia joms patekti į orą. Siurbkite ne tik grindis, bet ir kitus sunkiai pasiekiamus paviršius. Tam jums padės specialūs priedai.

2. Ypatingą dėmesį skirkite minkštų baldų valymui

„Dyson“ mikrobiologijos laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad minkšti baldai (ypač čiužiniai) yra ideali vieta dulkių erkėms (1 grame dulkių yra vidutiniškai 100–500 erkių). Kuo daugiau laiko mes (ar mūsų augintiniai) praleidžiame ant  lovos/kėdės/sofos, tuo palankesnė aplinka tampa alergenų ir dulkių kiekio didėjimui. Būtent todėl labai svarbu ypač daug dėmesio skirti minkštų baldų ir čiužinių valymui. Veiksmingiausias valymo būdas – naudoti gerą siurbimo galią turinčius dulkių siurblius ir specialius priedus ar šepečius.

3. Kruopštus vonios kambario valymas

Nusiprausus po dušu ar vonioje ant sienų ir paviršių kaupiasi drėgmė, pažeidžiama grindų danga ir plytelių siūlės, susidaro idealios sąlygos pelėsiui augti. Labai svarbu reguliariai vėdinti vonios kambarį, todėl nusiprausę vonioje išvėdinkite šią patalpą. Reguliariai keiskite dušo užuolaidą ir įsitikinkite, kad plytelių siūlės yra sandarios, kad nesusidarytų pelėsis. Neleiskite kauptis vandeniui – nuvalykite paviršius, kuriuose kaupiasi drėgmė.

4. Pasirinkite tinkamas skalbimo priemones

Atminkite – viskas, ką naudojame įvairiems paviršiams valyti, ilgainiui gali patekti į mūsų kūną. Pavyzdžiui, ingredientas limonenas, kuris dedamas į valymo priemones kaip citrusinių vaisių kvapas, gali reaguoti su natūraliu ozonu namuose ir sudaryti formaldehidą.

Natūralių valymo priemonių naudojimas padeda sumažinti lakiųjų organinių junginių kiekį jūsų namų ore. Rinkitės aplinkai draugiškesnes alternatyvas, kurios yra sertifikuotos atitinkamų organizacijų ir turi specialų ženklinimą. Agresyvesnes dezinfekcines priemones rinkitės tik tada, kai to tikrai reikia, o aerozolinių balionėlių apskritai venkite –  tai ypač teršia orą.

5. Naudokite inovatyvias priemones

Jau kalbėjome apie tai, iš ko susideda dulkės ir kaip lengvai jos patenka į orą, kuriuo kvėpuojame. Be to, būdami namuose dar labiau teršiame orą įprastais veiksmais – pavyzdžiui, gamindami maistą. Pasirūpinkite gartraukiu virtuvėje – jis padės panaikinti ne tik kvapą, bet ir neleis plisti riebioms dulkėms bei kitoms gaminimo metu atsirandančioms medžiagoms.

Kitas variantas – oro valytuvai, kurie padeda kovoti su tarša. Jei naudosite oro valytuvą, namuose bus pastebimai mažiau dulkių. Oro valytuvas ir oro drėkintuvas ypač praverčia miegamajame: kasdien įkvepiame apie 11 000 litrų oro, kurio maždaug trečdalį įkvepiame miego metu. Pasirūpinkite klimato sistemomis, kad miegas būtų patogesnis.

6. Rinkitės specialias valymo šluostes

Viena dažniausių klaidų – senų marškinėlių, marlės, pasenusių rankšluosčių ir kitų medvilninių audinių naudojimas ​​paviršiams valyti ir šluostyti. Tai nėra gera mintis. Iš tokių audinių pagaminti skudurai palieka pluoštus ir lėtai džiūsta. Jei naudosite tokius skudurus, tikrai pastebėsite, kad dulkių namuose nemažėja. Rinkitės mikropluošto šluostes. Jos yra labai patvarios, gerai surenka dulkes ir sugeria drėgmę. Be to, tokias šluostes galima skalbti.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---