Pelėsiai labai gerai auga drėgnose ir šiltose vietose. Ideali vieta pelėsiui – virtuvė arba vonios kambarys.
Jei neužtikrinama pakankamai gera ventiliacija ir patalpose yra per didelis drėgmės kiekis, labai greitai atsiranda pelėsis, kurį išnaikinti tikrai ne visada yra paprasta.
Didžiausia bėda yra tai, kad pelėsis dažnai atsiranda tokiose vietose, kuriose jis nėra iš karto pastebimas (pavyzdžiui, skalbimo mašinos tarpinėje, už kriauklės, ir t.t.)
Gana dažnai pelėsis pradeda formuotis plytelių tarpuose, kuriuos išvalyti tikrai nėra paprasta. Vis dėlto, jei pelėsis nėra iškart sunaikinamas, jis pradeda sparčiai daugintis.
Atsiradęs pelėsis yra tikrai rimta problema. Deja, išnaikinti pelėsį tikrai nėra paprasta, ypatingai tada, jei jis atsiranda ant įvairių silikoninių detalių, esančių virtuvėje ir vonioje.
Vis dėlto, gera žinia yra tai, kad vienas virtuvėje turimas produktas gali padėti atsikratyti šios varginančios problemos.
Pelėsis – ne tik estetinė problema
Tikriausiai žinote, kad pelėsis yra ne tik estetinė problema. Pelėsis gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
Pelėsio sporos pablogina oro kokybę ir gali sukelti kvėpavimo takų ligas.
Jei jūsų namuose gyvena maži vaikai ar lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantys žmonės, išnaikinti pelėsį bus ypatingai svarbu.
Jums reikės:
- 3 šaukštų kepimo sodos
- ½ stiklinės baltojo acto
- 1 šepečio standžiais šereliais
- Buteliuko su purkštuvu
Paruošimas ir naudojimas:
Pirmiausia sumaišykite baltąjį actą su kepimo soda.
Supilkite į buteliuką su purkštuvu ir suplakite.
Purkškite ant pelėsio pažeistų vietų.
Palaukite 30 minučių.
Nušveiskite šepečiu ir nuplaukite šiltu vandeniu.
Nusausinkite švaria šluoste.
Būkite atsargūs: visada mūvėkite apsaugines pirštines.
Kas dar padeda nuo pelėsio vonioje?
Kaip jau minėjome aukščiau, pelėsis yra ne tik estetinė problema, todėl būtina pasirūpinti jo naikinimu. Pelėsis yra itin pavojingas kvėpavimo takams, nes į orą, kuriuo kvėpuojame, patenka nematomos pelėsių dalelės – sporos.
Būtent todėl labai svarbu kovoti su pelėsiu. Laimei, priemonių, kurias galime pasitelkti į kovą su pelėsiu, galime rasti savo virtuvėje.
Vandenilio peroksidas:
Vandenilio peroksidas gali efektyviai pašalinti net mikroskopines pelėsių daleles ir užkirsti kelią pelėsio plitimui. Maža to, ši priemonė neleis pelėsiui atsinaujinti.
Naudokite 3% vandenilio peroksido tirpalą, kurį supilkite į buteliuką su purkštuvu ir nupurkškite pažeistas vietas.
Po 10-15 minučių nuvalykite kempine.
Spiritas:
Ši priemonė itin efektyviai pašalina pelėsį nuo sienų.
Geriausia naudoti gryną spiritą. Sumaišykite lygiomis proporcijomis spiritą ir vandenį.
Supilkite į buteliuką su purkštuvu. Užpurkškite ant pelėsio paveiktų vietų. Palikite veikti ir nušveiskite kempine ar šepečiu.
Kruopščiai dezinfekuokite įrankius, kurie kontaktavo su pelėsiu.
Actas:
Actas puikiai kovoja su pelėsiu ir yra viena veiksmingiausių pelėsio prevencijos priemonių.
Užpurkškite acto ant pažeistų vietų ir kruopščiai nušveiskite. Nenaudokite šios priemonės ant kalkinio tinko. Actas puikiai tinka plytelėms, plytelių siūlėms ir pažeistoms skalbimo mašinos vietoms.
Šią priemonę naudokite kartą per savaitę.
Boraksas:
Boraksas (natrio tetraboratas) yra natūrali valymo priemonė, kurią galima naudoti namuose. Jis padeda itin veiksmingai kovoti su pelėsiu.
Boraksas, kaip ir vandenilio peroksidas, neturi toksinio poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai.
Vis dėlto, su šia medžiaga vertėtų elgtis atsargiai. 1 stiklinę borakso sumaišykite su 3,5 l vandens. Šio tirpalo užtepkite ant pelėsio pažeistų vietų ir nušveiskite šepečiu. Nuvalykite paviršių šluoste ir leiskite visiškai išdžiūti. Paviršiaus nuplauti nereikia.
Kepimo soda:
Ši priemonė efektyviai šalina pelėsį, dezinfekuoja paviršių ir neleidžia pelėsiui atsinaujinti. Sodą sumaišykite su vandeniu santykiu 1:1, kad gautume pastos konsistenciją. Užtepkite pastos ant pelėsio paveiktų vietų ir leiskite išdžiūti. Nušveiskite senu dantų šepetėliu, o priemonės perteklių nuvalykite skudurėliu.
Jei pelėsis sugrįžta, išbandykite kitą metodą. Sumaišykite 1-2 arbatinius šaukštelius kepimo sodos ir 2 stiklines vandens. Gerai išmaišykite ir supilkite į buteliuką su purkštuvu. Gerai suplakite. Užpurkškite ant probleminių vietų ir leiskite išdžiūti.
Arbatmedžio aliejus:
Tai – nepaprasta gamtos dovana, kurią žmonės žinojo ir naudojo šimtus metų. Tai – stipriausia natūrali dezinfekavimo priemonė. Arbatmedžio aliejus užtikrina ilgalaikę apsaugą nuo bakterijų ir virusų, be to, jis efektyviai kovoja su pelėsiu. Sumaišykite 2 šaukštus arbatmedžio aliejaus su 2 stiklinėmis vandens. Supilkite į buteliuką su purkštuvu, užpurkškite ant pelėsio pažeistų vietų ir palikite 2 valandas veikti. Nušveiskite kempine ir nuplaukite.
Baliklis:
Į kovą su pelėsiu galite pasitelkti ir skalbinių baliklį, kurio galite nusipirkti bet kurioje parduotuvėje. Baliklis puikiai tinka baltoms plytelių siūlėms, kur pelėsį itin sunku pašalinti. Taip pat ši priemonė padės pašalinti pelėsį nuo langų ir sienų. Pažeistas vietas papurkškite vandens ir baliklio tirpalu (1 stiklinę baliklio sumaišykite su 3 litrais vandens), palikite veikti ir nušveiskite kempine. Visada dirbkite su pirštinėmis ir gerai vėdinkite patalpas – baliklis turi labai nemalonų kvapą.
Priešgrybeliniai vaistai: pelėsis yra kaip liga, atsirandanti be įspėjimo ir nekontroliuojamai progresuojanti. Nuo ligos turi būti naudojami vaistai: tas pats galioja ir pelėsiui. Nistatino turintys vaistai turi priešgrybelinį poveikį, todėl jie gali būti naudojami ne tik esant sveikatos problemoms, bet ir kovojant su pelėsiu. Pakanka 2 tabletes šio ingrediento ištirpinti pusėje stiklinės vandens. Užpurkškite šios priemonės ant pelėsio pažeistų vietų ir leiskite jai veikti. Galiausiai tiesiog nuvalykite skudurėliu.