Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Kaip dažnai rekomenduojama skalbti drabužius ir plautis galvą?

Yra priežastis, kodėl egzistuoja asmeninė higiena. Visi esame tikri, kad geriausiai žinome, kas mums geriausia, bet juk visuomet įdomu sužinoti, ką apie vienus ar kitus dalykus mano mokslininkai. Žymiausi pasaulio universitetai asmeninės higienos tema atliko daug tyrimų ir pasidalino savo išvadomis. Pateiksime pagrindinius faktus, tad sužinosite, kaip dažnai reikia skalbti drabužius, patalynę, rankšluosčius ir kaip dažnai patariama praustis!

Drabužiai

Žmogus yra tikras „atliekų“ fabrikas. Kiekvienas iš mūsų kasdien „išmetame“ 500 milijonų odos ląstelių ir išskiriame apie 1 litrą prakaito. Dėl gyvybiškai svarbios bakterijų veiklos, prakaitas neturi malonaus kvapo. Be to, kai kurios bakterijų rūšys gamina tokias pat medžiagas, kurios randamos pelėsiniame sūryje ar fermentuoto alaus rūšyse. Patį nemaloniausią kvapą išskiria apokrininės liaukos, kurių daugiausia yra pažastyse ir lytiniuose organuose, tad verta žinoti, kad apatinius drabužius, marškinėlius ir maikutes bei viską, kas tiesiogiai liečiasi su apokrininėmis liaukomis, reikia kasdien skalbti. Liemenėles patariama skalbti kas dvi. tris dienas. Kojines taip pat rekomenduojama kasdien skalbti, nes tamsa ir drėgmė batų viduje yra tiesiog tobula vieta bakterijoms daugintis. 

skalbti

Pižamą ir kitus miego drabužius reikia keisti kas antrą dieną arba kas savaitę, jei miegate šaltame kambaryje ir daug neprakaituojate. Džinsus patariama skalbti kas penktą dieną. Netikėkite gamintojais, kurie pataria tai padaryti kuo rečiau – kartą per šešis mėnesius ar net kartą per metus: jiems tiesiog svarbu, kad džinsai ilgiau išlaikytų savo pirminę išvaizdą. Sąžiningi gamintojai tvirtina, kad skalbimas kas penkias dienas nepakenks nei audinio spalvai, nei pluoštui. Svarbu žinoti ir tai, kad džinsus geriausia skalbti labai šaltame vandenyje, o ne 30 laipsnių temperatūroje, kaip tą daro dauguma! Kiti drabužiai, kurie tiesiogiai neliečia prakaito liaukų, žinoma, yra mažiau linkę nusidėvėti, tačiau nepakanka juos skalbti kas kelis mėnesius. 

skalbti

Lova

Patalynė (paklodės, pagalvių užvalkalai, antklodžių užvalkalai) turėtų būti keičiama kiekvieną savaitę. Norėdami sunaikinti bakterijas, skalbkite ją bent 60 laipsnių temperatūroje ir, jei įmanoma, džiovinkite saulėje, nes ultravioletiniai spinduliai taip pat veiksmingai pašalina bakterijas. Pagalvių užvalkalus reikia išlyginti „medvilnės“ režimu (200 laipsnių). Kas tris mėnesius mašinoje turi būti plaunamos pačios pagalvės, nustatant 60 laipsnių temperatūrą. Nešvarios pagalvės svorį gali sudaryti trečdalis mikrobų, erkių ir jų atliekų! O vidutiniškai neplautoje pagalvėje galite rasti 16 rūšių grybelio. Fu! Nepamirškite ir čiužinių: kartą per šešis mėnesius juos reikia siurbti ar garinti, kad atsikratytumėte alergenų.

skalbti

Vonios reikmenys

Rankšluosčiai, net panaudojus vieną kartą, jau yra padengti bakterijomis, o dar drėgna aplinka, kuri joms visiškai palanki… Tiesą sakant, rankšluosčius reikia skalbti kartą per savaitę, bet su sąlyga, kad po kiekvieno naudojimo juos gerai išdžiovinsite. Jei tai yra jums gana problematiška ir jie ilgą laiką lieka šlapi, tada geriau juos skalbti kiekvieną dieną. Svarbu ir tai, kad rankšluosčių ilgą laiką negalima palikti nešvarių skalbinių krepšyje, ypač šlapių ir suglamžytų – ten ant jų aktyviai dauginasi bakterijos, kurias sunaikinti nebus taip lengva. Skalbdami rankšluosčius, naudokite tik pusę ploviklio dozės, kitaip jie taps mažiau švelnūs.Tyrimai parodė, kad geriau juos skalbti šiltame vandenyje.

skalbti

Kaip manote, kad dažnai patariama skalbti chalatus? Daugelis žmonių mano, kad kadangi juos užsidedame iš karto ant švaraus kūno, jie turėtų būti skalbiami rečiau, tačiau taip nėra. Pirma, net ką tik nusišluosčius odą, ant jos vis dar yra negyvų bakterijų. Antra, dažniausiai chalatas yra užsidedamas ant šiek tiek drėgno kūno. Ir trečia, jis kabo vonios kambaryje, kur visada yra drėgna aplinka. Išvada: chalatus reikia skalbti kartą per savaitę, kaip ir rankšluosčius.

bathrobe

Kaip dažnai reikia praustis?

Prausimasis per dažnai, ypač karštame vandenyje, yra labiau kenksmingas nei naudingas: tokiu būdu jūs išsausinate ir sudirginate odą, nuplaunate naudingas bakterijas ir padidinate infekcijų riziką. Nebūtina duše praustis kiekvieną dieną – vidutiniškai pakanka kas 2–3 dienas (dažniau – jei esate labai aktyvus fiziškai ar gyvenate karšto klimato šalyje). Galų gale labiausiai nešvarias kūno dalis galite nusiplauti atskirai. Svarbu: kūdikių ir mažų vaikų taip pat nereikia prausti kiekvieną dieną. Oda turėtų liestis su nešvarumais ir bakterijomis, kad vėliau, suaugus, nebūtų alergijos ar uždegimo.

O kaip su šampūnu?

Tai priklauso nuo visokiausių individualių savybių, tokių, kaip: plaukų storis, jų riebalų kiekis, galvos odos būklė. Vienas faktas galioja visiems: prausimasis per dažnai taip pat daro daugiau žalos nei naudos. Paradoksalu, bet kuo dažniau plaunatės galvą, bandydami atsikratyti plaukų riebaluotumo, tuo labiau išsausinate odą ir plaukai tampa dar labiau riebaluoti. Kai kuriems patariama vengti kasdienio plovimo ir rekomenduojama tai daryti 1–3 kartus per savaitę. Kitiems tai neturi jokios įtakos ir jie gali plautis galvą kiekvieną dieną. Svarbu: kondicionierius nėra šampūno priedas, o visiškai nepriklausomas produktas, kurį galite naudoti atskirai.

Šie patarimai padės rūpintis asmenine higiena!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---