Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Ką daryti, jei vaikas palaižė metalines sūpynes šaltyje? Naudinga žiemos instrukcija tėvams!

Naudinga informacija, jei auginate mažą tyrinėtoją (bet, žinoma, geriau, kad šiais patarimais nereikėtų pasinaudoti)

Vaikai empiriškai pažįsta pasaulį – jiems nepakanka vien žinoti, kad viryklė yra karšta, o stiklas – trapus. Jiems svarbu liesti, trankyti, uostyti, išbandyti dantimis, numesti – apskritai, rinkti kuo išsamesnę informaciją apie tyrimo objektą. Žinoma, kartais tokie eksperimentai sukelia pražūtingas pasekmes!

gruodžio dienos

Prasidėjus žiemai, jaunieji mokslininkai turi papildomų priežasčių tyrimams atlikti: pavyzdžiui, jiems įdomu, kaip greitai ištirps namo parnešta sniego gniūžtė? Ar ausys nenukris, jei vaikščios šaltyje be kepurės? Ir, galiausiai, ar tikrai liežuvis prilimpa, jei laižote sušalusį geležies gabalą? Atsakymas į paskutinį klausimą yra toks: iš tiesų tai yra tiesa! Mes paaiškiname išsamiau.

Kodėl liežuvis prilimpa prie šalto metalo?

Tiems, kurie dar turi pakankamai teorinių žinių, mes trumpai paaiškinsime proceso fiziką. Šiluma visada linkusi suvienodinti temperatūrą, todėl iš šilumos šaltinio pereina į šaltesnes vietas.

Taigi, pavyzdžiui, mūsų rankų šiluma nori sušildyti erdvę aplink mus, tačiau mūvimos pirštinės trukdo tai padaryti – ir todėl mūsų rankos lieka šiltos. Pirštinės gerai izoliuoja šilumą, tačiau metalas, priešingai, yra puikus laidininkas.

Kai jūs paliečiate šiltu ir drėgnu liežuviu sušalusią geležį, šaltas metalas sugeria šilumą nuo liežuvio paviršiaus greičiau, nei jūsų kūnas gali šilumą atstatyti. Seilės sušąla, ir jūs atsiduriate klastingose ledo pinklėse.

Žiema

Laižėte metalą šaltyje ir liežuvis prilipo. Ką daryti?

Jei jūs (mes jūsų tikrai neteisime) ar jūsų vaikas atsidūrė tokioje nemalonioje situacijoje, tuomet jūs turite keletą galimybių.

Šiltas vanduo. Greičiausias ir efektyviausias būdas išgelbėti liežuvį nuo šalčio nelaisvės yra užpilti šiltu vandeniu ar arbata (ir ant paties geležies gabalo) (tik ne karštą! Priešingu atveju taip pat galite nudegti).

Termosas su arbata padės apsidrausti nuo tokių atvejų kiekvieno pasivaikščiojimo metu. Jei tai nebus naudinga gelbėjimo misijai, tiesiog maloniai išgerkite šilto gėrimo.

Savos seilės. Jei po ranka nėra šilto vandens, prie šalto metalo prikibusi auka gali panaudoti savo seiles, kad ištirpintų ledą. Čia problema yra sukaupti pakankamai seilių, o tai gana sunku padaryti atvira burna. Jei seilių nepakanka, jos tiesiog užšals, o liežuvis dar labiau prilips.

Kvėpavimas. Kitas būdas ištirpdyti ledą, nenaudojant termoso, yra toks: sunerkite rankas aplink lūpas ir metalą, prie kurio prilipęs liežuvis. Tada pradėkite giliai kvėpuoti, kad šiltas oras iš plaučių ištirpintų ledą ir padėtų jums išsivaduoti – taip jūsų rankos suteikia papildomą apsaugą, kad oras taip greitai neatvėstų.

Namų gamybos šildyklė. Kaip ne trivialų būdą išspręsti problemą, dr. Komarovsky rekomenduoja turimą maišelį, prezervatyvą ar pirštines (gumines, lateksines ar plastikines) paversti namine šildykle, užpildant juos… savo šlapimu. Kaip kraštutinė priemonė, ji tinka, tačiau mažai tikėtina, kad tai galima padaryti žaidimų aikštelėje.

Beviltiškos priemonės. Tragiškiausias scenarijus yra jėga nuplėšti sustingusį liežuvį, šį metodą reikia naudoti tik tuo atveju, jei neveikia visi kiti variantai. Vėlgi, tai turėtų būti daroma tik kaip kraštutinė priemonė, nes šis metodas yra traumuojantis, pavojingas, kruvinas ir pateisinamas tik tuo atveju, jei vaikas gana ilgą laiką buvo tokioje nepatogioje padėtyje, o tai padidina nušalimo riziką.

Visais kitais atvejais primygtinai rekomenduojame pirmiausia išbandyti visus galimus metodus (jei atvejis nutiko mieste, galite išbandyti šiltą vandenį netoliese esančioje parduotuvėje, kavinėje ar kirpykloje), ir tik tada imtis tokių kraštutinių priemonių!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---