Trečiadienis, 22 sausio, 2025

Naujausi

Jei perkūnijos metu norite nusiprausti po dušu, gerai pagalvokite, ar verta tą daryti: tai gali brangiai kainuoti

Namai yra saugiausia vieta, kur galime būti audros metu. Vis dėlto, net ir būnant namuose išlieka tikimybė, kad būsite nutrenkti žaibo.  Taigi, naudinga išsiaiškinti, ar perkūnijos metu galima praustis po dušu arba žiūrėti televizorių. Mes pasistengsime išsklaidyti visas abejones.

Kasmet nuo žaibo smūgio visame pasaulyje miršta apie 25 000 žmonių. Maždaug 250 tūkstančių žmonių yra sužeidžiami. Kai užklumpa audra, labai svarbu kuo greičiau susirasti  saugią pastogę. Stogas virš galvos yra būtinas, tačiau net būdami namuose turėtumėte būti budrūs. Saugos specialistai perspėja, kad net maudymasis vonioje per perkūniją gali kelti grėsmę.

Kur dažniausiai trenkia žaibas?

Žaibas dažniausiai trenkia į medžius, kalvas ir aukštus pastatus. Būtent todėl per audrą labai pavojinga būti miške ar kalnuose. Taip pat didelė žaibo smūgio rizika yra atvirose erdvėse, ypač virš vandens. Dėl šios priežasties reikėtų vengti buvimo paplūdimiuose. Audros metu saugiausia slėptis patalpose, tačiau ir čia vertėtų riboti tam tikras veiklas. Mokslininkai išsklaidė abejones, ar perkūnijos metu galima praustis po dušu.

Ar perkūnijos metu yra saugu maudytis po dušu arba vonioje?

Teoriškai namas yra saugus prieglobstis, tačiau turite nepamiršti, kad čia yra daug metalinių elementų, kurie gerai praleidžia elektros energiją žaibo išlydžių metu. Tai apima ir vamzdžius, kuriais teka vanduo.  Būtent todėl JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro specialistai pataria nesiprausti vonioje ar duše, kai lauke siaučia audra. Net ir indų plovimas gali būti rizikingas, todėl geriausia palaukti, kol orai šiek tiek pagerės.

Ko dar negalima daryti perkūnijos metu?

Maudymasis ir indų plovimas – ne vienintelės veiklos, kurių perkūnijos metu geriausia vengti. Atsirėmimas į betonines sienas taip pat gali būti pavojingas. Betonas, žinoma, nėra laidininkas, bet dažniausiai jis yra sutvirtintas metaliniais strypais, kurie puikiai praleidžia elektrą. Jei įmanoma, atjunkite visus elektros prietaisus nuo maitinimo šaltinio. Stenkitės nežiūrėti televizoriaus, nesinaudoti kompiuteriu, neskalbti ir nesinaudoti indaplove. Laikykitės saugos taisyklių visos audros metu ir maždaug 30 minučių po paskutinio žaibo smūgio.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---