Kompostavimas – tai vienas ekologiškiausių būdų sumažinti atliekų kiekį namuose, o tuo pačiu prisidėti prie sveiko dirvožemio kūrimo. Tinkamai kompostuojant organines atliekas, gaunamos natūralios bei itin maistingos trąšos, kurios padeda jūsų augalams augti stipriems ir sveikiems.
Tačiau ne visos organinės atliekos tinka kompostavimui – kai kurie produktai gali ne tik nesukurti naudos, bet ir sunaikinti būsimas trąšas. Kai kurie žmonės, neturėdami pakankamai žinių, į komposto krūvą išmeta netinkamas medžiagas, kurios gali užteršti visą procesą.
Svarbu žinoti, ką galima mesti į kompostą, o kokių atliekų reikėtų vengti. Jei neatsargiai maišysite netinkamus produktus, galite užteršti kompostą ligų sukėlėjais arba chemikalais, kurie pakenks ne tik jūsų kompostui, bet ir augalams. Todėl svarbu suprasti kompostavimo taisykles ir geriausiai kontroliuoti, kas keliauja į jūsų komposto krūvą, kad dirvožemis būtų maksimaliai naudingas.
Ko negalima dėti į kompostavimo dėžę?
Prieš kiekvieną kartą įmesdami į kompostavimo įrenginį šias atliekas, pagalvokite, ar jos tikrai turėtų ten patekti. Ypatingą dėmesį atkreipkite į gyvūninės kilmės produktus, pavyzdžiui, kaulus, kremzles, mėsos atliekas ir riebalus. Jiems skylant komposto krūvoje atsiranda kenksmingų mikroorganizmų, dėl kurių trąšos tampa nebeekologiškos ir neveiksmingos. Be to, dėl savo kvapo jos tampa gardžiu kąsneliu tokiems kenkėjams kaip žiurkės, kurias vėliau labai sunku išnaikinti. Taip pat patartina į komposto krūvą nemesti kiaušinių, kurie taip pat yra gyvulinės kilmės produktas, bet galima drąsiai mesti kiaušinių lukštus. Mat juose yra daug vitaminų ir mineralų, kurie sustiprins jūsų augalus.
Kokių vaisių ir daržovių negalima mesti į kompostavimo dėžę?
Geriausios komposto sudedamosios dalys yra daržovių ir vaisių žievelės, bet, deja, ne visos. Atminkite, kad negalima išmesti daržovių, kurios buvo verdamos kartu su mėsa kaip sultinių dalis. Taip pat verta žinoti, kad citrusinių vaisių žievelės taip pat netinka kompostavimui. Labai dažnai vaisių rūšiavimo įmonėse, ypač egzotiškų vaisių, citrusiniai vaisiai purškiami arba mirkomi skystyje, kuris prasiskverbia į žievelę ir sukuria toksiškus junginius. Todėl citrusinių vaisių žieveles išmetus į kompostą, visos šios toksinės medžiagos ima išsiskirti iš žievelių ir sunaikina trąšas.
Į kompostą meskite piktžoles ir medžių lapus
Piktžolės yra puikus komposto komponentas. Jose yra mineralinių medžiagų, kurios būtinos ir naudingos tinkamam augalų augimui. Geriausia į savo komposto dėžę mesti dilgėles arba usnis, bet tik tuo atveju, jei ant jų nėra sėklyčių. Todėl prieš mesdami piktžoles į komposto krūvą, išdžiovinkite jas saulėje.
Iš medžių lapų niekada nemeskite į kompostavimo dėžę graikinių riešutų lapų. Jų išskiriamas juglonas stabdo daugelio augalų augimą, pavyzdžiui, pomidorų, bulvių, agurkų ir kitų augalų. Juglonas taip pat sulėtina arba net visiškai neleidžia sudygti kai kurioms sėkloms.
Nuotraukos asociatyvinės @Freepik, @Canva