Pirkdami prekes parduotuvėje, be abejo, žiūrime ne tik į kainų etiketes, bet ir į datas, nurodytas ant pakuotės. Dažnai mus nustebina kai kurie skaičiai, pavyzdžiui, ledai, kuriuos galima laikyti 2 metus. Iš karto tampa aišku, kad gamyboje buvo naudojamos konservuojančios medžiagos, kurios ne visada naudingos mūsų sveikatai. Tačiau yra produktų, kurių galiojimo laikas toks ilgas, nes juos tikrai galima ilgai laikyti. Čia – visas sąrašas tokių produktų.
Ilgas galiojimo laikas: 10 beveik negendančių produktų
1. Soda
Šią medžiagą tinkamomis sąlygomis galima laikyti neribotą laiką. Jei į sodos pakuotę nepatenka drėgmė ir ji negauna tiesioginių saulės spindulių, jos galiojimo laikas neribojamas. Taip parašyta net ant pakuotės!
2. Krakmolas
Šie milteliai, pagal gamybos technologiją, visiškai neturi drėgmės, todėl gali ilgai negesti. Net ir praėjus keleriems metams po pakuotės atidarymo, jie bus tinkami naudoti verdant cepelinus ar gaminant kosmetinę kaukę. Tik svarbu nepamiršti tinkamo krakmolo laikymo.
3. Arbata ir kava
Mūsų mėgstamos arbatos ir kavos galiojimo laikas taip pat ilgas. Skrudintų pupelių tinkamumo laikas yra daugiau nei 2 metai. Tačiau tikras netikėtumas yra galimas kavos granulėse (tirpios) galiojimo laikas – net 20 metų! Žinoma, to negalima pasiekti drėgnoje aplinkoje. Jei norite produktą laikyti ilgą laiką, padėkite jį sausoje, tamsioje vietoje. Tas pats galiojai ir arbatai. Ir lapeliais, ir maišeliai ji gali išbūti apie 2 metus nesugesdama. Tačiau yra ypatinga pofermentinės arbatos rūšis – „pu-erh“. Šį produktą galima laikyti tikru ilgamečiu, nes šios rūšies galiojimo laikas yra daugiau nei 60 metų. Nuostabu!
4. Žirniai
Žirniai yra tarp produktų, kurie mums ne tik naudingi, bet ir lengvai laikomi. Išdžiovinti jie taip pat turi ilgą galiojimo laiką ir gali stovėti spintelėje apie 5 metus be pakitimų. Žinoma, reikia nepamiršti apsaugoti žirnius nuo maistinių kandžių.
5. Džiovinti obuoliai
Džiovintus obuolius galima laikyti iki 1 metų sausoje, tamsioje vietoje. Jei dar to neišbandėte, dabar pats laikas. Kaip juos pasigaminti namuose, galite ieškoti mūsų receptuose. Džiovinti obuoliai puikiai tinka kaip sveikas užkandis.
6. Galetos (sausainiai)
Patyrę turistai visada su savimi pasiima galetų, nes jas galima laikyti bet kokiomis sąlygomis. Šie sausainiai yra gana maistingi ir kompaktiški. Net ir sudrėkę jie nepradės gesti, kaip, pavyzdžiui, duona. Sausainiai patogūs ir tuo, kad turi ilgą galiojimo laiką – iki 20 metų.
7. Sultinio kubeliai
Jie buvo išrasti siekiant pratęsti galiojimo laiką. Tiesą sakant, tai yra tas pats sultinys, tik visiškai dehidratuotas, todėl jis yra tarp ilgai galiojančių maisto produktų. Dažniausiai sultinio kubeliai negenda apie 2 metus. Jų trūkumas gali būti laikomas tuo, kad, be sultinio, daržovių ir prieskonių, į juos (dažniausiai) pridedama skonio stipriklio – mononatrio glutamato. Žmonėms jis nėra pavojingas, tačiau vis tiek turi nepageidaujamą poveikį organizmui (ypač vaikams).
8. Produktai, užšaldyti vakuume.
Toks užšaldymas vadinamas liofilizavimu. Liofilizuoti produktai turi ilgą galiojimo laiką, o pats procesas neturi įtakos skoniui ir maistinėms savybėms. Kai kurios taip šaldytos uogos gali negesti net iki 15 metų.
9. Vytinta mėsa
Turbūt populiariausia rūšis – amerikietiška vytinta jautiena („jerky“). Šis patiekalas gaminamas iš džiovintos maltos mėsos, daug prieskonių, riebalų ir kartais uogų. Dėl dehidratacijos ir prieskonių jos galiojimo laikas yra apie 5 metus. Šį produktą kadaise išrado Amerikos indėnai, norėdami pailginti mėsos galiojimo laiką.
10. Vanilės ekstraktas
Uždarytas indelis vanilės ekstrakto galioja labai ilgai. Tinkamai laikant, skystis netgi gali būti vadinamas amžinu produktu. Bet reikia pastebėti, kad vanilės ekstrakto imitacija tokiomis savybėmis pasigirti negali. Jis gali stovėti jūsų spintelėje nesugesdamas tik 5 metus. Nors tai irgi įspūdinga.
Kaip matote, daugelis mums pažįstamų produktų turi ilgą galiojimo laiką. Nebūtina išmesti visų pakuočių, kurios ilgą laiką stovėjo lentynose. Galbūt kai kurie produktai yra ilgaamžiai. Kuris produktas, iš mūsų sąrašo, jus nustebino labiausiai?