Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Erkių sezonas jau čia! Štai kas efektyviai apsaugos nuo erkių ir kitų vabzdžių įkandimų

Pagaliau sušilo ir visi patraukėme į gamtą. Tačiau nepamirškime, kad prasideda ne tik pajūrio, bet ir erkių sezonas.

Gydytojai įspėja, kad šią vasarą bus daugiau erkių nei įprastai dėl kaitrių oro sąlygų, kurios yra idealios kraujasiurbėms. Tai reiškia, kad šiais metais kyla rizika susidurti su erkėmis, o tai kelia grėsmę užsikrėsti encefalitu ir Laimo liga.

Šios ligos paveikia nervų, širdies ir kraujagyslių sistemas, sąnarius, raumenų bei kaulų sistemas ir net gali sukelti neįgalumą. Todėl, keliaudami į gamtą, imkitės priemonių, kad apsisaugotumėte nuo šių baisių parazitų.

1. Dėvėkite tinkamus drabužius.

Po žiemos mėnesių, kai teko vilkėti sunkius paltus ir sluoksniuoti drabužius, mažiausiai norisi vėl slėptis po rūbais.

Tačiau drabužiai su ilgomis rankovėmis ir kelnių klešnėmis geriau apsaugo kūną nuo šių visur esančių parazitų. Kojas geriau sukišti į kojines, nesvarbu, kaip juokingai tai atrodytų.

Gydytojai taip pat rekomenduoja rinktis šviesių spalvų rūbus, nes ant tamsų drabužių erkes sunku pastebėti.

2. Netaupykite pinigų purškalams nuo vabzdžių.

Kai su ilgomis rankovėmis būna per karšta ir norisi pajausti saulę ant odos, gydytojai pataria naudoti atbaidančiuosius purškiklius.

Ieškokite preparatų, kurių sudėtyje yra DEET, pikaridino, eukalipto ir citrinos aliejaus. Drabužius galite apipurkšti produktais, kurių sudėtyje yra permetrino. Jis išliks ant rūbų net po kelių skalbimo ciklų skalbiant skalbimo mašina.

3. Apžiūrėkite odą.

Net jei laikotės visų patarimų, kaip saugotis nuo erkių, kruopščiai patikrinkite odą, kad po kelionės į gamtą nebūtų įsisiurbusių erkių. „Erkės yra tokios mažos, kad žmonės kartais jas supainioja su apgamai“, – įspėja gydytojai.

4. Nusiprauskite po dušu.

Grįžę iš lauko nedelsdami nusiprauskite po dušu. Dušas per ateinančias dvi valandas sumažina erkių įsisiurbimo riziką. Atminkite, kad erkės laikosi ant kūno maždaug dvi valandas.

5. Nemanykite, kad erkės slepiasi tik miške.

Erkės yra daugiau nei tik problema turistams ar gamtos mėgėjams. Jų taip pat randama miesto parkuose ir kieme esančiuose soduose. Erkės gali lengvai įsikibti į paukščius, peles ar kitus gyvūnus, o tada peršokti ant jūsų.

Jei įsisiurbė erkė, kaip ją pašalinti?

Jei jums įsisiurbė erkė, patartina ne traukti patiems, o susisiekti su skubios pagalbos tarnyba. Ten ji bus ištraukta ir iš karto perkeliamas į laboratoriją analizei.

Jei tai neįmanoma, turėtumėte atsargiai ištraukti ją pincetu, sriegiu arba specialia kabliu, kuris parduodamas vaistinėje. Patepkite įkandimą alkoholiu.

Jei tapote erkių auka, atidžiai save stebėkite. Laimo ligos simptomai panašūs į peršalimą ar gripą. Verta sunerimti, jei po erkės įkandimo padidėjo limfmazgiai, atsirado sąnarių ir raumenų skausmas arba šiek tiek padidėjo kūno temperatūra.

Dauguma užsikrėtusių žmonių erkių įkandimo vietoje (2-4 d., kartais 2 mėn., bet dažniausiai – 12-14 d.) gali atsirasti raudona dėmė, kuri didėja ir gali siekti 20-30 cm ar didesnį skersmenį. Jei yra raudona dėmė, nedelsiant kreipkitės į infekcinių ligų gydytoją.

Šaltinis

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---