Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Būdai, kaip kovoti su bejėgiškumo jausmu. Padėkite sau!

Tikriausiai kiekvienas bent kartą gyvenime esame patyręs tą, rodos, visą sielą iščiulpiantį bejėgiškumo jausmą. Tada nusvyra rankos, sulinksta keliai ir dingsta bet kokia prasmė. Šis jausmas yra labai destruktyvus, todėl būtina padėti sau ir jį įveikti. Štai, kaip kovoti su bejėgiškumo jausmu.

Iš kur kyla bejėgiškumo jausmas?

Įvairūs psichologijos mokslo atstovai atliko daug tyrimų ir padarė išvadas, kad bejėgiškumo jausmas gali būti išmokstamas. Jis kyla tada, jei žmogus pastoviai:

  • yra nugalimas, nepaisant jo pastangų;
  • išgyvena sunkias situacijas, kuriose jo veiksmai neturi jokios įtakos;
  • atsiduria chaose, kur nuolat keičiasi taisyklės ir bet koks veiksmas gali užtraukti bausmę.

Jei nuolat patiria panašius išgyvenimus, ilgainiui žmogų apima apatija, o po jos ateina ir depresija. Žmogus pasiduoda. Tai ir yra išmoktas bejėgiškumas.

Bejėgiškumo jausmą sukelti gali nesėkmingi bandymai susirasti darbą, kai žmogus sulaukia vien tik neigiamų atsakymų be objektyvių priežasčių. Sutuoktinio agresija ar tironiškas viršininkas už menkiausią dalyką, skiriantis neracionalias bausmes. Gyvenime pilna situacijų, kurios gramzdina žmogų. Ką tada daryti? Kaip pasipriešinti? Ar įmanoma nepasiduoti? Taip, įmanoma.

Būdai, kaip kovoti su bejėgiškumo jausmu

Darykite ką nors

Rimtai. Bet ką. Tiesiog darykite. Psichologas Bruno Bettelheimas išgyveno koncentracijos stovykloje, kur vadovybė vis įvesdavo beprasmius ir vienas kitam prieštaraujančius draudimus. Jis tokiam chaosui rado priešnuodį: daryti viską, kas nėra uždrausta. Eiti miegoti. Valytis dantis. Ne todėl, kad norisi miego ar rūpintis higiena. Bet todėl, kad šitaip žmogus šiek tiek grąžina kontrolę į savo rankas. Pirma, jis turi pasirinkimą: daryti tą ar aną. Antra, jis gali priimti sprendimą ir jį vykdyti. Čia svarbus jo asmeninis pasirinkimas.

Šis metodas vėliau buvo patikrintas ir kitų mokslininkų. Vietose, kur ribojama žmogaus laisvė (kalėjimuose, globos namuose), buvo atlikti eksperimentai. Paaiškėjo, kad kaliniai, kuriems buvo leista kameroje pasistatyti savo baldus ir patiems pasirinkti televizijos programas, tapo mažiau jautrūs sveikatos problemoms ir agresijos protrūkiams. Pagyvenę žmonės, kurie galėjo globos namų kambarį įsirengti pagal savo skonį, pasisodinti augalą ir pasirinkti filmą vakarui, tapo gyvybingesni ir mažiau skundėsi atminties praradimu. Benamiai, kurie galėjo pasirinkti lovą bendrabutyje ir valgiaraštį pietums, dažniau ėmėsi darbo paieškų ir jį rado.

Darykite ką nors, nes tai galite. Pasirinkite, kaip praleisite laisvą valandą prieš miegą, ką gaminsite vakarienei ir ką veiksite savaitgalį. Baldus kambaryje pertvarkykite taip, kaip jums patinka. Suraskite kuo daugiau valdymo taškų, kuriuose galite priimti savo sprendimą ir jį įvykdyti. Toks metodas padės nesuabejoti savo galimybėmis, nes bejėgiškumo apimti žmonės nustoja siekti savo tikslų ne todėl, kad to negali pasiekti, o todėl, kad mano, jog negali.

Traukitės nuo bejėgiškumo mažais žingsneliais

Nėra tokios ligos ar būsenos, nuo kurios pasveikstama per sekundę. Svarbu tai suprasti ir nesitikėti, kad jei imsitės priemonių, jau kitą dieną jausitės geriau. Viską darykite mažais žingsneliais ir pagirkite save už visas pasiektas pergales. Galite net pasidaryti tikslų sąrašą. Tik nepersistenkite. Lai jie būna nedideli. Tačiau vis užmeskite į jį akį ir būtinai atšvęskite, jei kurį nors tikslą įvykdėte.

Maži laimėjimai padeda įgyti pasitikėjimo ir kitų reikalingų išteklių didesnio masto pasiekimams. Laikui bėgant, šias patirtis, kaip karoliukus, suversite ant siūlo ir gausite visą vėrinį.

Pakeiskite požiūrio tašką

Kovoti su bejėgiškumu lengviau, jei praeityje turėjote sėkmingų patirčių. Vis dėlto jas gali užgožti neigiamos patirtys, kurios suformuoja neigiamą pasaulėžiūrą. Ką galite padaryti? Užrašykite pesimistiškas mintis ar įvykius, kurie lemia neigiamą jūsų požiūrį. Po kiek laiko vėl juos peržvelkite ir pamėginkite įvertinti objektyviai. Ar tikrai nėra išeities iš situacijos? Kas būtų, jei pabandytumėte elgtis kitaip? Sprendimas egzistuoja. Tereikia jį surasti.

keliauti

Pirmas ir svarbiausias žingsnis, kovojant su bejėgiškumu, tikriausiai yra imtis veiksmų. Tik taip sugebėsime išsivaduoti iš apatijos liūno. Padėkite sau ir tikėkite savimi.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---