Patikrinkite, ar jie yra jūsų lėkštėje!
Padidėjusi vėžio, širdies ligų ir diabeto rizika, taip pat uždegimas, lėtinis skausmas, nuolatinis nuovargis ir priešlaikinės raukšlės. Jei valgysite šiuos populiarius maisto produktus, visos šios nemalonios pasekmės gali pasireikšti ir jums. Patikrinkite, ar jie yra jūsų šaldytuve ar lėkštėje – ir nedelsdami išmeskite!
Skrudintos bulvytės
Tai yra tinkamas garnyro variantas, tačiau tik tuo atveju, jei jų paruošimo aliejus yra šviežias ir nebuvo naudojamas daugiau nei vieną kartą. Deja, daugelyje maisto paslaugų įstaigų kepant bulvytes, kelis kartus naudojamas tas pats aliejus – todėl galutiniame produkte yra per daug transriebalų ir laisvųjų radikalų. Kuo dažniau valgysite keptą maistą, tuo didesnė rizika susirgti antro tipo cukriniu diabetu ar patirti infarktą. Jei negalite gyventi be tokio kepto maisto, bent jau pasistenkite dažniau pakeisti aliejų.
Konservuoti produktai
Renkantis maistui konservuotas daržoves ar paruoštas sriubas ir košes, būtinai atidžiai išstudijuokite jų sudėtį: dažnai šiuose produktuose yra per daug natrio. Gydytojai įspėja, kad beveik visi iš mūsų kasdien vartojamų produktų viršija rekomenduojamą druskos kiekį, dėl kurio gali atsirasti dehidratacija, kepenų ir inkstų ligos, taip pat širdies ir kraujagyslių problemos. Be to, kai kuriuose konservuotuose maisto produktuose, pavyzdžiui, paruoštose sriubose ar greitai paruošiamuose makaronuose, yra transriebalų, kurie padidina blogojo cholesterolio kiekį ir padidina širdies ligų, insulto ir antro tipo diabeto riziką.
Duonos kepiniai
Nepaisant to, kas mums pasakojama apie cukrų ir greitus angliavandenius, atsisakyti kruasano ar gabalėlio mėgstamo pyrago nėra taip paprasta. Bet jei esate įpratęs rytais gerti kavą su kepiniais, pirmenybę teikite patikimiems gamintojams. Į gatavus kepinius dažnai dedama transriebalų, kurie gali žymiai pailginti galiojimo laiką ir pakelti „blogojo“ cholesterolio kiekį. Atidžiai išnagrinėkite sudėtį, pirmenybę teikite tik patikimiems gamintojams, o dar geriau – visiškai pereikite prie sveikesnių kepinių.
Perdirbta mėsa
Praėjusiais metais PSO – dešras, kumpį, dešreles ir kitus maisto produktus, kuriuose yra perdirbtos mėsos, oficialiai pripažino kancerogenais. Gamyboje dažnai naudojami pavojingi konservantai, kurie kaitinami virsta nitrozaminais, kurie padidina kolorektalinio vėžio išsivystymo riziką. Be to, šiuose maisto produktuose dažnai yra daug riebalų, natrio ir kitų nepageidaujamų junginių.
Vaisių sultys ir kokteiliai
Praėjusiais metais atliktas tyrimas patvirtino, kad per dieną išgertos dvi stiklinės vaisių sulčių padidina širdies ligų riziką net 150%! Faktas yra tas, kad sultyse nelieka naudingų skaidulų, kurios reguliuoja gliukozės kiekio kraujyje padidėjimo greitį, tačiau priešingai, sultyse yra per daug fruktozės. Ir todėl kiekvieną kartą, kai išgersite stiklinę sulčių, gausite tikrą insulino šūvį, kuris sujudina jūsų endokrininę sistemą ir paveikia ląstelių atsparumą insulinui.
Kofeinas
Kofeino turintys gėrimai, tokie kaip arbata ar kava, yra naudingi mūsų sveikatai, palaiko sveiką medžiagų apykaitą ir padeda aktyviau dirbti nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemoms. Tačiau yra vienas įspėjimas: per didelis kofeino kiekis gali sukelti dehidrataciją ir priešlaikinį audinių senėjimą. Todėl, jei mėgstate arbatą ir kavą, būtinai visą dieną gerkite papildomai vandens.
Grilyje kepta mėsa
Šašlykas yra nepamainomas visų pavasario ir vasaros užsiėmimų lauke palydovas, tačiau šis patiekalas nėra toks nekenksmingas, kaip atrodo. Onkologai perspėja, kad sudegintoje mėsoje yra daug pavojingų medžiagų, vadinamų galutiniais glikacijos produktais.
Tyrimai patvirtino, kad šių medžiagų vartojimas susijęs su padidėjusia rizika susirgti lėtinėmis ligomis, įskaitant širdies ir inkstų ligas, taip pat su odos sudėties pažeidimu ir jos elastingumo sumažėjimu. Jei jums patinka šašlykai, būtinai pašalinkite sudegusius mėsos gabalėlius – taip galite apsaugoti savo sveikatą ir padaryti šį produktą mažiau kenksmingą.