Daugelio pamėgtą uogų krūmą reikia reguliariai prižiūrėti ne tik uogų rinkimo metu, bet (ir juo labiau!) pavasario pabudimo metu, kai krūmai turėtų pasisemti jėgų, kad vėliau jus pamalonintų tikrai geru aviečių derliumi.
Kokia yra aviečių priežiūra pavasario metu? Atidžiai sekite visus būtinus sodo priežiūros žingsnius.
Taisyklė 1. Reguliariai laistykite aviečių krūmus
Kai tik koks augalas atsibunda ir pradeda augti, jį reikia reguliariai laistyti – avietės nėra išimtis.
Pagrindinė šio uogų krūmo šaknų dalis yra viršutiniame dirvožemio sluoksnyje, todėl nepaprastai sunku joms ištverti sausuosius periodus. Labiausiai sodo avietes reikia laistyti žydėjimo metu, taip pat uogų augimo ir nokimo laikotarpiais.
Laistymo dažnis reguliuojamas, atsižvelgiant į orą lauke. Karštomis, sausomis ir saulėtomis dienomis avietes laistykite dažniau ir gausiau, o jei nuolat lyja, galite kurį laiką nelaistyti. Laistydami įsitikinkite, kad žemė po krūmais yra permirkusi maždaug 40 cm gylyje.
2 taisyklė. Geram aviečių augimui naudokite „startines“ trąšas
Kaip tręšti avietes pavasarį? Pirmasis uogų krūmų tręšimas atliekamas ankstyvą pavasarį, kai augalai tik pabunda ir pradeda augti.
Jei rudenį po aviečių medžiu jau paskleidėte visas reikalingas trąšas, tai sukauptų trąšų augalams visiškai pakaks iki žydėjimo pradžios. Aviečių iki tos akimirkos vėl tręšti nebūtina.
Nuo gegužės antrosios pusės, kai krūmai pasiekia aukščiausią žydėjimo laiką, galite papildyti mikroelementų kiekį dirvožemyje aplink šiuos krūmus.
Kuo būtent reikia tręšti avietes pavasarį, kad derlius būtų geras ateityje? Pavasarį tręšti tinka kompleksinės azoto turinčios trąšos, kurios padės augalams aktyviai augti ir suformuoti pakankamai tvirtas ir dideles užuomazgas (avietės yra jautrios azoto trūkumui).
Galite pasidaryti trąšų ne sumaišius jas, o atskirai. Pavyzdžiui, humuso (5–6 kg vienam kvadratiniam metrui) arba vištienos mėšlo, sumaišyto su vandeniu (1:20) arba karvės mėšlo (1:10), esant 3–5 litrų grynų trąšų vienam kvadratiniam metrui žemės. Taip pat, nepamirškite paskleisti fosforo-kalio trąšų (50 gramų superfosfato ir 20–40 gramų kalio sulfato 1 kvadratiniam metrui).
3 taisyklė. Būtinai mulčiuokite dirvą po aviečių krūmais
Dėl to, kad aviečių šaknų sistema yra gana paviršutiniškai išsidėsčiusi (tik 20–30 cm gylyje), krūmams gali kilti rimta grėsmė dėl pasikartojančių šalnų. Tokia paprasta technika, kaip mulčiavimas, padės apsaugoti jautrias šaknis nuo peršalimo. Kartu su izoliacija šia procedūra siekiama išlaikyti drėgmę dirvožemyje ir pagerinti vandens-oro režimą.
Pavasarinis aviečių mulčiavimas sumažina silpnesnių ataugų skaičių ir pagreitina uogų augimą ateityje – išnyksta padidėjusi drėgmė aviečių krūmo šaknyse ir netrikdoma dirvožemio struktūra.
Kaip galite mulčiuoti avietes pavasarį, kaip ir kada teisinga tai daryti?
Kalbant apie mulčiavimo laiką, tai gali būti gana laisvai pasirenkamas laikas, viskas priklauso nuo klimato sąlygų ir dirvožemio sušilimo laipsnio. Avietes geriau mulčiuoti tuo metu, kai jau atliktas pirmasis mineralinis tręšimas – jei prieš tręšimą krūmus pridengsite mulčiu, tai užblokuos maistinių medžiagų patekimą į augalų šaknis ir jos negaus reikiamos joms mitybos.
Koks tinkamas mulčiavimas aviečių krūmams? Tai gali būti durpės, saulėgrąžų lukštai, šiaudų pakulos (tuo pačiu bus ir organinės trąšos), pjuvenos ar mažos, ne mažesnės kaip 5 cm storio šakelės.
Jei pavasarį nemulčiavote aviečių, nepamirškite reguliariai purenti dirvožemio po krūmais. Ši procedūra pagerina deguonies patekimą į augalų šaknis, skatina naudingos mikrofloros vystymąsi dirvožemyje ir geresnį drėgmės sulaikymą.
4 taisyklė. Atlikite sanitarinį ir formuojamąjį aviečių krūmų genėjimą
Reguliarus aviečių genėjimas yra svarbi šio kultūrinio augalo priežiūros dalis. Kaip tai teisingai padaryti pavasarį?
Kovo pabaigoje – balandžio mėnesį, kai sniegas visiškai ištirps, bet žemė dar nebus visiškai sušilusi, reikia atlikti sanitarinį aviečių genėjimą. Tokiu atveju pašalinami visi pažeisti, sausi ir sušalę ūgliai. Likusios šakos sutrumpinamos iki pirmo sveiko pumpurėlio. Tai stimuliuoja pumpurų pabudimą, iš kurių tada susidaro 3-6 vaisiniai ūgliai, kurių ilgis būna apie 50 cm.
Kad krūmai nestorėtų ir nesilpnėtų dėl maistinių medžiagų trūkumo, jauni ūgliai periodiškai pašalinami vegetacijos metu. Taigi, pavasarį genint avietes, 1 bėginiam metrui paliekama 15–20 stipriausių ūglių. Jei yra daugiau sveikų šakų, negailėkite jų – nukirpkite jas prie pagrindo.
Jei norite, kad uogos sunoktų ne tuo pačiu metu, o palaipsniui visą vasarą, nukarpykite skirtingus aviečių krūmus skirtingame aukštyje. Iškirpkite vieną krūmų dalį 10–15 cm, antrąją – per pusę augalų aukščio, o avietes iš trečiosios dalies, kad ant krūmo liktų 15–20 cm ilgio ūgliai.
Atskirai reikia pasakyti apie remontantines avietes, kurios pjaunamos ankstyvą pavasarį (arba rudenį, nukritus lapams) pagal tam tikrą schemą. Genėjimo schema priklauso nuo to, kokį derlių norite nuimti per sezoną. Jei planuojate gauti vieną, bet gausų, nupjaukite absoliučiai visas šakas, iki kelmų. Jei norite surinkti du, bet palyginti nedidelius remontantinių aviečių derlius, išpjaukite visus vaisinius ūglius (jie yra rudos spalvos) ir silpnus šaknų ūgliukus, o vienmečiams ūgliams (jie yra žali), sutrumpinkite viršūnes 15-25 cm.
5 taisyklė. Pavasarį avietes apsaugokite nuo ligų ir kenkėjų
Atliekant pavasarinius sodo darbus, negalima apsieiti be uogų krūmų gydymo nuo ligų ir kenkėjų, nes nuo tokių procedūrų tiesiogiai priklauso būsimo derliaus kokybė ir kiekis.
Pirmasis toks augalų apdorojimas atliekamas dar prieš pumpurų sprogimą, tačiau po sanitarinio genėjimo ir krūmų valymo nuo augalų liekanų.
Atidžiai patikrinkite krūmą: ant šakų suformuoto rutulio ar verpstės formos patinimas gali būti kenkėjų žiemojimo vieta. Todėl ūglius su tokiomis ataugomis reikia atsargiai pašalinti aštriu sekatoriumi ir sudeginti.
Norėdami išvengti grybelinių ligų pavasarį, aviečių krūmus apipurkškite 1% Bordo skysčiu. Taip pat rekomenduojama dirvožemį artimiausiuose augalų kamienų apskritimuose purenti iki 5–10 cm gylio ir kruopščiai purkšti, apdorojant krūmų vainiką.
Nuo antraknozės (augalų liga, kurią sukelia grybų poskyrio svylagrybių ir deguliagrybių genčių kai kurių rūšių grybai) avietės ankstyvą pavasarį gydomos Agrolekar, Propi Plus, Chistoflor, o nuo pilkojo puvinio – 3% Bordeaux skysčio, Tiovit Jet, Euparen ar kitu tirpalu.
Jei krūmus pažeidžia rūdys, ankstyvą pavasarį purškite Abiga-Peak, Baktofit, Topaz.
Nuo stiebo musių ir aviečių vabalų pasodintos avietės purškiamos biologiniu produktu „Fitoverm“, „Aktellik“ ar „Akarin“ (pagal instrukcijas). Norėdami apsaugoti krūmus nuo voratinklinių erkių, naudokite tą pačią Fitoverm, Karbofos arba 1% koloidinę sierą.
Jei ant aviečių medžio atsiranda avietiniai ūgliniai gumbauodžiai, paveikti stiebai išpjaunami ir sudeginami. Siekiant išvengti naujų vabzdžių kenkėjų įsitvirtinimo ant krūmų, dirvožemis kruopščiai iškasamas ir apdorojamas Fufanon tirpalu (15–20 ml / 10 litrų vandens). Krūmų šakos purškiamos tuo pačiu preparatu: kiekvienam augalui sunaudojama 200 ml tirpalo.
Vėliau, žydėjimo metu ir formuojantis kiaušinėliams, augalai yra reguliariai tiriami ir pašalinami visi aviečių ūgliai, paveikti ligų ir kenkėjų.
Norint, kad uogų krūmas aktyviai augtų ir duotų gausų derlių, ankstyvą pavasarį avietėms reikėtų skirti pakankamai dėmesio. Tikimės, kad mūsų straipsnis padės suplanuoti būtiniausias sodo procedūras.