Pirmadienis, 13 sausio, 2025

Naujausi

Paskelbti karščiausi metai Žemės istorijoje: mokslininkai juos laiko lūžio tašku

„Copernicus“ klimato kaitos tarnybos tyrėjai oficialiai patvirtino, kad 2024-ieji tapo karščiausiais metais per visą stebėjimų istoriją.

Pažymėtina, kad šis pareiškimas nuskambėjo vykstant miškų gaisrams Los Andžele – katastrofai, kuri, ekspertų nuomone, paaštrėjo dėl klimato kaitos.

Manoma, kad rekordinį karštį pirmiausia lėmė nuolatinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos, susijusios su iškastinio kuro deginimu. Tiesą sakant, mokslininkai tiesiai teigia, kad planetos šiltėjimas nesustos ir net nesulėtės, kol žmonija nepasieks nulinių šiltnamio dujų emisijų. Be to, tyrėjai pabrėžia, jog poreikis skubiai mažinti šias emisijas dar niekada nebuvo toks aštrus kaip dabar.

Pažymėtina, kad „Copernicus“ tyrėjų išvados sutampa su kitais svarbiais pasauliniais klimato duomenimis, o tai dar kartą patvirtina: 2024-ieji tapo karščiausiais metais nuo stebėjimų pradžios 1850 m. Vidutinė pasaulinė temperatūra šiais metais buvo maždaug 1,6 °C aukštesnė, palyginus su XIX amžiaus pabaigos reikšmėmis.

Stebėjimų duomenys rodo, kad naujas temperatūros rekordas buvo pasiektas 2024 m. liepos 22 d., kai pasaulinė dienos vidutinė temperatūra siekė 17,16 °C. Dar labiau neramina tai, kad visi dešimt pastarųjų metų buvo tarp karščiausių nuo klimato stebėjimų pradžios. „Copernicus“ klimato kaitos tarnybos vadovo Carlo Buontempo teigimu, pasaulis šiuo metu yra pavojingai arti Paryžiaus susitarime numatytos 1,5 °C ribos. Dar daugiau – vidutinės pasaulinės temperatūros per pastaruosius dvejus metus jau viršija šią ribą.

Duomenys taip pat rodo, kad 2024 m. itin aukštos vidutinės temperatūros kartu su rekordiškai dideliu vandens garų kiekiu atmosferoje sukėlė precedento neturinčias karščio bangas ir stiprias liūtis, dėl kurių milijonai žmonių visame pasaulyje patyrė didelių sunkumų.

Ar kova dėl klimato jau pralaimėta?

Paryžiaus susitarimo tikslas buvo apriboti globalų atšilimą iki 1,5 °C virš ikipramoninio lygio. Jei 2024-ieji jau pasiekė 1,6 °C lygį, ar galima teigti, kad kova pralaimėta? Laimei, mokslininkai mano, kad ne.

Ekspertai pažymi, jog Paryžiaus susitarimo sėkmė ar nesėkmė bus vertinama pagal ilgesnio laikotarpio temperatūrų svyravimus, o ne pagal vienerių metų rodiklius. Toks požiūris leidžia atskirti natūralų klimato kintamumą, pavyzdžiui, dėl „El Ninjo“ ar „La Ninjo“, ir tiksliau įvertinti ilgalaikius klimato kaitos procesus.

Vis dėlto mokslininkai nurodo, kad 2024 metų temperatūros rekordas yra rimtas perspėjimas žmonijai.

Šaltinis: Science Alert.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Taro prognozė sausio 13–19 d. 2025 m.: Atskleiskite savo savaitės kortą!

Taro prognozė sausio 13–19 d. žada, kad savaitė bus kupina netikėtumų visiems Zodiako ženklams! Pasiruoškite gilesniam savęs pažinimui ir svarbiems sprendimams su unikalia Taro...

10 ženklų, kad jūsų telefonas buvo nulaužtas. Kaip tai patikrinti dabar!

Išmanieji telefonai gali viską – nuo bankinių operacijų iki vaizdo skambučių ar išmaniųjų namų valdymo. Tačiau toks priklausymas nuo įrenginio gali atsigręžti prieš jus,...
---