Arbatos maišeliai tapo neatsiejama daugelio žmonių kasdienybės dalimi dėl savo patogumo ir praktiškumo. Tačiau mokslininkai įspėjo, jog tam tikri arbatos maišeliai gali kelti pavojų žmonių sveikatai dėl išskiriamų mikro- ir nanoplastiko dalelių. Naujausi Barselonos universiteto tyrimai parodė, kad arbatos maišeliai, pagaminti iš polipropileno, nailono-6 ar celiuliozės, mirkant juos karštame vandenyje, gali išskirti nuo 8 milijonų iki 1,2 milijardo plastiko dalelių viename mililitre.
Apie tai paskelbė leidinys „Interesting Engineering“.
Plastiko dalelės, patekusios į žmogaus kūną, kelia didelį nerimą ekspertams. Paaiškėjo, kad šios dalelės gali pasiekti žarnyno ląsteles, kur veikia gleivių gamybą, o dar labiau stebina faktas, kad jos patenka net į ląstelės branduolį – genetinės medžiagos saugyklą.
Moksliniai tyrimai pabrėžia skubų būtinumą įvertinti ilgalaikes mikroplastiko poveikio pasekmes žmogaus sveikatai. Ekspertai teigia, kad reikalingi standartizuoti testavimo metodai, leidžiantys tiksliai išmatuoti plastikinių medžiagų, kontaktuojančių su maistu, taršos lygį.
Esant didėjančiam patogių maisto produktų ir gėrimų vartojimui, būtina užtikrinti tinkamas teisines priemones, kurios padėtų sumažinti mikroplastiko kiekį kasdieniuose produktuose ir apsaugotų visuomenės sveikatą.
Ką tai reiškia mums, arbatos mėgėjams? Ar turėtume pergalvoti, kaip ruošiame savo mėgstamą gėrimą? Ši problema vis labiau atkreipia tiek mokslininkų, tiek vartotojų dėmesį, pabrėždama poreikį rinktis tvaresnius ir saugesnius sprendimus.
Arbatos maišeliai atsirado XX a. pradžioje ir, kaip dažnai pasitaiko, iš pradžių buvo sukurti visai ne tokiais tikslais, kokiais naudojami dabar. Manoma, kad arbatos maišeliai buvo „atrasti“ atsitiktinai, kai 1908 metais Niujorko prekiautojas arbata Thomas Sullivan’as pradėjo siuntinėti pavyzdžius savo klientams nedideliuose šilko maišeliuose, tikėdamasis, kad arbata bus išimta ir supilta į arbatinuką. Tačiau klientai nesuprato jo ketinimų ir užplikė arbatą kartu su šiais šilkiniais maišeliais.
Pastebėjęs, kad taip gaminant arbatą žmonės taupo laiką ir mažiau vargsta, Sullivan’as greitai išpopuliarino šį metodą. Vėliau eksperimentuojant šilką pakeitė pigesnės ir praktiškesnės medžiagos, o arbatos maišeliai tapo neįtikėtinai populiariu pasirinkimu visame pasaulyje.