Ar žinojote, kad vos 30 sekundžių gali daug pasakyti apie jūsų kūno būklę, fizinį amžių ir net judėjimo kokybę ateityje? Šis vos 30 sekundžių testas yra paprastas, bet moksliškai pagrįstas būdas įvertinti apatinės kūno dalies jėgą ir mobilumą. Jį galite atlikti bet kada namuose, be jokios specialios įrangos. Šis testas vis plačiau taikomas reabilitacijoje ir net padeda prognozuoti, kaip gerai jūsų kūnas sensta. Sužinokite, kaip jį atlikti, kokį rezultatą vertinti kaip normalų, ir ką daryti, kad jaustumėtės energingai bet kokiame amžiuje.
Apie tai praneša IFL Science.
30 sekundžių fizinio amžiaus testas: kaip atlikti?
Šis paprastas testas, anot ekspertų, trunka vos 30 sekundžių. Norint jį atlikti, prireiks kėdės su tiesia nugarėle ir be porankių, taip pat laikmačio ar chronometro. Paleidus laiką, reikia tiesiog atsistoti nuo kėdės ir vėl atsisėsti – svarbiausia suskaičiuoti, kiek kartų tai pavyks padaryti per 30 sekundžių.
Pasak mokslininkų, tai yra paprasčiausias būdas įvertinti, kaip juda apatinės galūnės, nes šis judesys įjungia daugelio svarbių raumenų darbą.
„Tai plačiai pripažintas būdas įvertinti apatinės kūno dalies jėgą bei stabilumą. Juo naudojasi įvairių sričių specialistai, pavyzdžiui, kineziterapeutai ar ergoterapeutai. Testas gali būti naudojamas paciento progresui ar aktyvumui sekti (vertinimas pagal 10 balų skalę), taip pat pritaikomas kaip dalis reabilitacijos pratimų ar sveikatingumo programų,“ – sako osteopatas Dinas Garlandas.
Mokslinė šio paprasto testo analizė parodė, kad jis išties tiksliai atspindi apatinės kūno dalies stiprumą. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras nurodo, kad vidutinis rezultatas 60–64 metų amžiaus vyrams yra 14 pakartojimų, o moterims – 12.
Tikimasi, kad su amžiumi šis skaičius mažėja – pavyzdžiui, 85–89 metų žmonėms norma yra apie 8 kartus.
Mokslininkai pabrėžia, kad net jei esate jauno amžiaus, vis tiek verta pamėginti atlikti šį testą, kad įvertintumėte savo kūno būklę.
Naujausi tyrimai taip pat rodo, kokia naudinga gali būti paprasta kasdienė veikla, kaip vaikščiojimas. Pavyzdžiui, vos 4000 žingsnių per dieną pakanka tam, kad sumažėtų mirties dėl bet kokios priežasties rizika. Vos 2337 žingsniai per dieną sumažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę.

Mane labiausiai domina pasaulis ir visi jame vykstantys įvykiai. Savo straipsniais stengiuosi kiek įmanoma daugiau informuoti visuomenę ir supažindinti skaitytojus su įvairiais šios žemės kampeliais. Mėgstu keliauti, tad mano, kaip redaktorės skiltyje rasite įvairių šalių naujienų.