VDI informuoja: kas svarbu žinoti apie darbuotojų teises ir garantijas darbdaviui bankrutavus
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) savo pranešime žiniasklaidai atkreipia dėmesį į svarbiausias Darbo kodekso nuostatas, skirtas apsaugoti darbuotojų teises darbdaviui patekus į nemokumo situaciją. Bankroto procesai gali turėti didelės įtakos tiek darbuotojams, tiek pačiam verslui, todėl svarbu laiku suprasti savo teises ir galimas garantijas.
Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (toliau – DK) nustato darbuotojų teises ir garantijas darbdaviui tapus nemokiam. Pagal DK 149 straipsnio 1 dalį darbdavys laikomas nemokiu, kai jam taikomos bankroto procedūros, ir kitais įstatymų nustatytais atvejais.
„Darbuotojų teisių apsauga, darbdaviui tapus nemokiam, yra vienas svarbiausių teisės aktų tikslų, – akcentuoja VDI kancleris Šarūnas Orlavičius. – Naujausiais pakeitimais Darbo kodekse siekiama apsaugoti žmones, kurie galėjo būti itin ilgai prisidėję prie organizacijos veiklos, tai tam tikros garantijos dėl bankroto atleistiems darbuotojams.“
Darbuotojų atleidimo tvarka ir papildomos garantijos
Pagal DK 62 straipsnį, kai teismas priima sprendimą iškelti darbdaviui bankroto bylą arba kreditoriai per susirinkimą nusprendžia vykdyti bankroto procesą ne teismo tvarka, nemokumo administratorius sudaro darbuotojų, reikalingų bankroto proceso metu, sąrašą. Tokie darbuotojai gali būti įdarbinami pagal terminuotas darbo sutartis iki bankroto proceso pabaigos.
Darbuotojai, kurie nėra įtraukti į šį sąrašą, raštu informuojami apie darbo sutarties nutraukimą per 3 arba 7 darbo dienas, priklausomai nuo situacijos. Sutartis nutraukiama praėjus 15 darbo dienų nuo įspėjimo.
„Svarbiausia, kad procesas būtų aiškus ir skaidrus – darbuotojai laiku informuojami, o jų teisės užtikrinamos, net jei darbdavys susiduria su nemokumo situacija“, – pabrėžia Š. Orlavičius.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. – papildomos ilgalaikio darbo išmokos
Įsigaliojus naujoms DK nuostatoms, darbuotojai, atleidžiami dėl darbdavio bankroto, gaus papildomas ilgalaikio darbo išmokas, kurios bus skaičiuojamos atsižvelgiant į jų nepertraukiamą darbo stažą.
Pavyzdžiui:
- 5–10 metų stažas: 77,58 proc. vieno vidutinio mėnesio atlyginimo;
- 10–20 metų stažas: 77,58 proc. dviejų mėnesinių atlyginimų;
- 20 metų ir daugiau: 77,58 proc. trijų mėnesinių atlyginimų.
Papildoma informacija ir pagalba
Kilus klausimų dėl bankroto procedūros ar kreditorinių reikalavimų, konsultacijas teikia Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba (el. p. [email protected], tel. + 370 5 212 5464).
Darbdavio nemokumo atvejais įstatymų nustatyta tvarka ir sąlygomis darbuotojo reikalavimai, susiję su darbo santykiais, tenkinami Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo nustatyta tvarka (DK 149 str. 4 d.).
Esu Jovita, viena iš laikas.lt straipsnių autorių. Jau nuo mažens mėgstu gaminti ir džiaugiuosi, kad mama leido eksperimentuoti virtuvėje. Mėgstamiausi patiekalai, be abejonės, desertai. Taip pat mėgstu „suktis” namuose, tad skaitytojams stengiuosi pateikti ne tik įdomių receptų, bet ir naudingų patarimų namų ruošoje.