Sudygusios bulvės dažnai kelia abejonių dėl jų vartojimo saugumo. Kai kurie mano, kad jos gali būti toksiškos, ir tokias bulves reikia išmetsi, o kiti yra įsitikinę, kad nedideli daigai nekelia grėsmės.
Kodėl bulvės sudygsta?
Kai oro temperatūra pradeda kilti, bulvės pradeda dygti. Gumblai iki pavasario kaupia maistinių medžiagų perteklių, kad vėliau paverstų jas energija, reikalinga augimui.
Bulvės yra maistinga ir universali daržovė. Jos skanios bet kokia forma – keptos ar bulvių košė. Daržovėje yra dviejų rūšių glikoalkaloidų, abu natūralūs toksinai, vadinami solaninu ir chakoninu.
Žalias atspalvis iš tikrųjų atsiranda dėl chlorofilo, kuris nėra toksiškas, tačiau jo žalia spalva yra geras ženklas, kad yra per didelė glikoalkaloidų koncentracija.
Senstant ar netinkamai laikant, ant bulvių gali atsirasti daigų ir žalių dėmių. Jei daigų nėra, spalvos pasikeitimą galite naudoti kaip gedimo rodiklį.
Jei odelė atrodo žalsva arba yra daigų, reikės pašalinti daigus arba išmesti visą bulvę, atsižvelgiant į sunkumą.
Kodėl pavojinga valgyti sudygusias bulves?
Dygimas reiškia, kad toksinų lygis yra per didelis ir bulvės nebėra saugios vartoti.
Gydytojas toksikologas Andrew Stolbachas sakė, kad glikoalkaloidai sudygusiose bulvėse gali sukelti keletą gana nemalonių simptomų – virškinimo trakto sutrikimus, būtent mėšlungį, viduriavimą, pykinimą ir vėmimą.
Paprastai simptomai atsiranda per kelias valandas, tačiau kai kuriais atvejais tai gali trukti iki paros.
Kaip sumažinti toksiškumą?
Galiausiai geriausias būdas apsisaugoti – išmesti bulves, ant kurių yra žalių dėmių ar daigų. Taip pat galite pabandyti pašalinti juos aštriu peiliu ir paruošti likusias bulves.
Šios natūralios cheminės medžiagos nepašalinamos kepant, kepant ar verdant. Daigų ir žalios odelės nupjovimas sumažins poveikį, bet jo nepanaikins.
Kaip laikyti bulves, kad išvengtumėte dygimo?
Bulves reikėtų laikyti vėsioje, tamsioje vietoje ir laikyti atokiau nuo svogūnų, kurie išskiria dujas ir gali paskatinti greitesnį bulvių dygimą.
Laikykite bulves vėsioje, tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje, pavyzdžiui, sandėliuke ar spintoje. Venkite aukštos temperatūros, laikykite jas atokiau nuo virtuvės prietaisų.
Per didelis šviesos poveikis sukelia solanino kaupimąsi, kuris nudažo odelę žaliai.
Taip pat verta paminėti, kad prieš gaminant bulvių negalima dėti į šaldytuvą ar šaldiklį. Žemesnė temperatūra lemia, kad bulvių krakmolas virsta cukrumi, o tai lemia saldų skonį ir spalvos pasikeitimą verdant.
Papildomi patarimai:
- Pirkdami bulves, atkreipkite dėmesį į jų išvaizdą. Venkite bulvių su žaliais plotais ar daigais.
- Nulupkite bulves prieš gamindami.
- Jei bulvės yra sudygusios, nupjaukite daigus ir žalias vietas.
- Nenaudokite bulvių, kurios turi daug daigų ar žalių vietų.
- Jei po sudygusių bulvių valgymo jaučiatės blogai, kreipkitės į gydytoją.
Svarbu:
- Šiame straipsnyje pateikta informacija nėra medicininė konsultacija.
- Jei turite abejonių dėl sudygusių bulvių saugumo, pasitarkite su gydytoju.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
